Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Jan Melzer

ur. 15.12.1869, zm. 02.11.1965

pseudonim Miles

ur. 15 XII 1869 r. w Dembiu k. Opola. Syn rolnika Franciszka i Józefy zd. Piechota. Uczęszczał do miejscowej szkoły ludowej. Dzięki pomocy tamtejszego proboszcza, ks. Karola Wątróbki, mógł w 1892 r. ukończyć cenione gimnazjum Św. Macieja we Wrocławiu. Studiując następnie teologię na uniwersytecie wrocławskim uczęszczał także na wykłady z literatury słowiańskiej prof. Władysława Nehringa. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 VI 1896 r. z rąk kardynała Jerzego Koppa. Do 1898 r. pracował jako wikary w Piekarach. Ogłaszane wówczas, pod pseudonimem „Miles”, artykuły na łamach „Gazety Katolickiej”, ukazującej się w Królewskiej Hucie (obecny Chorzów), zwróciły uwagę kardynała J. Koppa. Kardynał od 1 X 1898 r. mianował Melzera prefektem konwiktu dla studentów wrocławskiego wydziału teologicznego z zadaniem nauczania ich także języka polskiego. Równocześnie został redaktorem „Katholisches Sonntagsblatt” („Katolicka Gazeta Niedzielna”) oraz jej polskiej wersji „Posłaniec Niedzielny”. Zamieszczenie ilustracji i wiadomości ogólnych ze świata, spowodowało znaczne zwiększenie nakładu obu tygodników. Po ogłoszeniu artykułu „Ein Schmutz” („Brud”), piętnującego władze za demoralizację ludności brudną literaturą, umieszczaną w bibliotekach, wytoczono mu proces sądowy i musiał opuścić stanowisko redaktora. W 1903 r. powołano go na proboszcza w podraciborskich Wojnowicach. Począwszy od 1902 r. zajmował się korektą polskich wersji modlitewnika „Droga do nieba”, opracowanego przez ks. Ludwika Skowronka, a od początku drukowanego u Reinharda Mayera w Raciborzu. W 1912 r. został dziekanem nowo utworzonego dekanatu tworkowskiego. Był inicjatorem elektryfikacji Wojnowic i spowodował znaczną rozbudowę kościoła, który konsekrowano w 1931 r. Wielokrotnie służył kardynałowi Jerzemu Koppowi jako tłumacz (kazania np. z okazji bierzmowania były wygłaszane po niemiecku, które w polskich parafiach tłumacz przekładał na język polski). Był także tłumaczem na język polski listów pasterskich arcypasterza wrocławskiego. Sporządził rękopis „Kroniki parafii Wojnowice”, obejmujący ponad 500 stron. Z powodów politycznych w 1934 r. przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w małej willi „Pax” w Głuchołazach. Na prośbę biskupa Franciszka Jopa napisał „Wspomnienia z mego życia” (ok. 300 str.). Dnia 22 IV 1960 r. papież Jan XXIII mianował go prałatem. Zmarł 2 XI 1965 r. w wieku 96 lat w Głuchołazach.

Paweł Newerla