Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Sejm przyjął ustawę "Aktywny rodzic", która wprowadza m.in. "babciowe". Głosowało za nią 7 na 9 posłów z naszego regionu 

Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.

J. Porwoł: Straszyni secesyjōm je bez synsu. My chcymy ôcalić jynzyk i ślōnsko tożsamość [WYWIAD PO ŚLĄSKU] 

Pora dni przed 10. Diktandym Ślōnskij Godki i prawie po welowaniu nad ustawōm ô jynzyku ślōnskim we Synacie, z Jōzefym Porwołym z Rybnika, jednym z głōwnych prowodyrym prac nad kodyfikacyjōm ślōnskigo zapisu i prezesym stowarzyszynio DURŚ...

Rzemieślnicy bali się Unii Europejskiej. Prof. Jan Klimek o szwajcarskiej mądrości i śląskiej przyszłości  

To już 30 lat odkąd Izbą Rzemieślniczą kieruje nestor śląskiego rzemiosła - Jan Klimek. O Unii Europejskiej nie zaczął myśleć jak inni w 2004 roku ale na długo wcześniej, gdy w Polsce zaczynała się transformacja, czyli 15 lat wcześniej.

Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Niebezpieczne zdarzenie na Grodzisku w Wodzisławiu Śląskim 

32-latek z Jastrzębia został ukarany mandatem i punktami karnymi za spodowanie kolizji. Do zdarzenia doszło we wtorek (14.05.) rano na ulicy Grodzisko.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Oszustwo na kredyt. Dramat 25-latka z Jastrzębia-Zdroju 

Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju pilnie potrzebował pieniędzy. Skorzystał z zamieszczonego na popularnym portalu społecznościowym ogłoszenia o udzielaniu szybkich pożyczek. Ogłoszenie okazało się oszustwem. Pokrzywdzony, zamiast otrzymać pieniądze,...

Rozegrali IX Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Tadeusza Wijasa [ZDJĘCIA] 

Już po raz 9. w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu-Zdroju odbył się Memoriał Tadeusza Wijasa, podczas którego na ringu zaprezentowali się młodzi zawodnicy.

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Serafin Myśliwiec

ur. 29.09.1915, zm. 26.06.1977

pseudonim Adam Rajski, Krwawnik

ur. 29 IX 1915 r. w Brzeziu n. Odrą. Syn Franciszka i Magdaleny zd. Fiołka. Tu też ukończył szkołę podstawową. W latach 1927-35 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Rybniku. 18 II 1936 r. złożył egzamin dojrzałości nowego typu klasycznego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w Katowicach. Po maturze odbył służbę wojskową, w tym czasie od IX 1936 r. do 10 VI 1937 r. ukończył V Kurs Podchorążych Rezerwy 6 Dywizji Piechoty w Krakowie, zyskując stopień kaprala podchorążego. Od 1 X 1937 r. do 26 VIII 1939 r. pracował w Starostwie Powiatowym w Rybniku. Jako podporucznik brał udział w kampanii wrześniowej 6. Dywizjonu piechoty Armii „Kraków”, już 6 IX 1939 roku, dostał się do niewoli niemieckiej, skąd zwolniony został 31 III 1940 r. - jako Ślązak. Od 10 IV 1940 r. do 15 III 1942 r. był zatrudniony w Betoniarni „Petrucco” w Raciborzu. Od 1940 do 1945 r. (4 lata i 9 miesięcy) brał udział w ruchu podziemnym - partyzantce. Został komendantem IV Obwodu zewnętrznego raciborsko-kozielskiego Armii Krajowej. 11 XI 1942 r. otrzymał stopień porucznika, pseudonim „Krwawnik”, „Adam Rajski”. Po wyzwoleniu, w czasie Wielkanocy 1945 r. został aresztowany przez NKWD i więziony przez Rosjan w Mysłowicach, następnie przez władze Polski Ludowej w Katowicach. Zwolniony 14 IX 1945 r. powrócił do Brzezia. Od 28 IX 1945 r. do 14 IV 1946 r. pracował w Urzędzie Gminy Pogrzebień. Od 15 IV 1946 r. do 31 XII 1948 r. - w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Od stycznia 1949 r. do 31 XII 1975 r. był pracownikiem Gminnej Spółdzielni Brzezie - Pstrążna. Od stycznia 1976 r., do chwili śmierci pracował w Gminnej Spółdzielni w Rudniku. 12 X 1973 r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej Nr 0208, porucznik Serafin Michał s. Franciszka, mianowany został kapitanem. Kapitan Serafin Myśliwiec przez lata był członkiem ZBoWiD, pełnił stanowisko prezesa Koła w Brzeziu. Należał do komitetu organizacyjnego budowy pomnika w Brzeziu n. Odrą, który odsłonięto we wrześniu 1969 r. Zmarł 26 VI 1977 r., pochowany został na brzeskim cmentarzu.

Małgorzata Rother-Burek