Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
25 czerwca 2018

JSW chce wybudować nową kopalnię?

JSW chce wybudować nową kopalnię?
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa wyodrębnienie ze swoich struktur nowej kopalni. Mogłaby ona objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębinna 2-Zachód. Szacuje się, że znajduje się tam ok. 185  mln ton węgla.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon ciągle podkreśla, że dla przyszłości JSW jest ważne powiększenie bazy zasobowej spółki i zwiększenie wydobycia węgla. Firma zamierza zintensyfikować prace zmierzające do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego w innych rejonach. Działania rozpoznawcze prowadzone są w kilku obszarach: Bzie-Dębina i Warszowice-Suszec. Wstępnie badana jest również przejęcie kopalni Dębieńsko i Jan Karski prowadzonych przez Prairie Mining Ltd. 

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa wyodrębnienie w swoich strukturach nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód zlokalizowane aktualnie w obszarze górniczym kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie. Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95 procent zasobów.

Ważnym obszarem badań są również Warszowice-Suszec. Na początku tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała koncesję i zaplanowała wykonanie powierzchniowych otworów badawczych. W celu dodatkowego rozpoznania złoża zamierza wykonać w najbliższym czasie 5 kolejnych otworów badawczych. Obszar badań obejmuje nierozpoznane dotąd złoża zalegające na północ od kopalni Pniówek, gdzie występuje węgiel koksowy typu 35.

Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła też rozmowy w sprawie dwóch projektów Prairie Mining Limited. Jeden z nich to kopalnia Dębieńsko, a drugi kopalnia Jan Karski. Teoretycznie po złoże Dębieńsko-1 JSW może sięgnąć z kopalni Szczygłowice. Czy jest to możliwe w ramach uwarunkowań formalnych projektu jest aktualnie przedmiotem analiz. Zasoby całkowite tego złoża szacowane są na 301 mln ton, a zasoby wykazane do pozyskania na 93 mln ton. Planowany okres eksploatacji wynosi około 50 lat.

W przypadku projektu kopalni Jan Karski zasoby całkowite szacowane są na 728 mln ton węgla, a zasoby wykazane do  pozyskania na 352 mln ton. Należy jednak podkreślić, że na tym etapie rozmów nie ma pewności, że wyniki analiz i rozmów doprowadzą do zawarcia jakiejkolwiek umowy, nie ma też pewności co do formy ani warunków ewentualnej transakcji.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest spółką surowcową i właściwa baza zasobowa stanowi dla niej wartość. Dlatego Spółka ciągle pracuje nad rozpoznawaniem bazy zasobowej pod względem wielkości i jakości oraz nad dopasowaniem tej bazy do technicznych i ekonomicznych możliwości eksploatacji. Poszerzanie bazy zasobowej zostało również uwzględnione w nowej strategii JSW do roku 2030. Tylko konsekwentna realizacja rozpoznawania złóż zapewni Spółce długoterminowe bezpieczeństwo wydobycia i dobrą kondycję finansową na przyszłość.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Hans27.06.2018 19:54

tylko żeby ci którzy podejmują te decyzje byli skazani na pracę w JSW do emerytury , a nie jak nie wyjdzie to spadają do innych spółek za grubą kasę a my z tym upadniemy.Fajnie ryzykować kasą JSW .Kolesie zawsze pomogą preziom .

robin do Gość27.06.2018 11:24

No gościu jak każdy pisowski nieudacznik tak i ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Przecież napisałem, że premierem był Buzek. A wtedy był on zAWS . Owszem byli w tamtym rządzie politycy UW ale jeszcze więcej było tych którzy są w PiS lub przybudówkach pis.

Gość27.06.2018 9:56

Robin 6.35 zapomniałeś wymienić premiera tamtych czasów Jerzego buzka i wielu innych z unii wolności a obecnej PO.

don kichot27.06.2018 8:27

Przerażająca jest "polityczność" wypowiedzi niektórych głąbów politycznych. Wszędzie widzicie politykę. Idźcie sobie tempaki na onet, tam takich zajadłych maniaków politycznych jest tysiące. Moderator powinien każdy post, wchodzący w politykę KASOWAĆ, bo robi się burdel. A wracając do tematu, nowa kopalnia będzie gwoździem do trumny dla miasta Jastrzębia. Niech sobie kopalnie budują w Żorach Wodzisławiu i Rybniku, a my tam chętnie będziemy pracować i podkopywać ich miasta.

robin do Gość27.06.2018 6:35

Odpowiadam. Najwięcej kopalń zlikwidowano w latach 1997-2001 za rządów AWS którego największym i decydującym organem byl związek zawodowy ssolidarność ,premierem był Buzek a jednym z min. L. KKaczyński. J.Kaczynski też byłw AWS. Także dzis mamy powtórkę, wtedy solidarność zamykala kopalnie w ramach AWS a dziś jako zbrojne ramię PiS ( takie ORMO) robi to z PiS em. Dziękuję Dowidzenia.

Hajer26.06.2018 23:10

Kiedy urlopy gornicze w JSW ???

Gość26.06.2018 17:58

Robin 12.41 a kto zamknął najwięcej kopalni?w których partiach oni teraz są ci dobrodzieje?

Pokaż wszystkie opinie (36)