Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
19 sierpnia 2019

W Jastrzębiu średnia pensja to 8 121 zł brutto. Najwięcej w kraju

W Jastrzębiu średnia pensja to 8 121 zł brutto. Najwięcej w kraju
fot. pixabay

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że najwyższa średnia pensja brutto wynosi 8 121 zł. Według tych informacji najwyższe zarobki w całej Polsce osiągają osoby pracujące w Jastrzębiu. Zdaniem analityków takie wyniki w dużej mierze generują zarobki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek dane za 2018 r. obejmujące 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.  Jastrzębie-Zdrój, z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 8121 zł, kolejny raz znalazło się na czele miast na prawach powiatu, w których zarabia się najlepiej.

Kwota przeciętnych zarobków w naszym mieście stanowi 168 proc. średniej krajowej, wynoszącej 4835 złotych. Ponadto z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w ub. roku niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w całym kraju wyniosła bowiem 307 zł, a w Jastrzębiu - 1 511 złotych.

Na drugim miejscu wśród miast znalazła się Warszawa, w której statystyczne wynagrodzenie to 6433 zł, co stanowi 133 proc. średniej krajowej. Trzecie miejsce - z kwotą średniego wynagrodzenia na poziomie 5848 zł, czyli 121 proc. średniej krajowej - zajęło Jaworzno.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnictwo: "Skończyły się wymówki dla polityków" Górnictwo: "Skończyły się wymówki dla polityków"

JSW sprzedała mniej węgla JSW sprzedała mniej węgla

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Rob22.08.2019 21:36

Zamknąć JSW to zaraz średnia będzie większa niż w Warszawie.W dupach się tym górnikom poprzewracało od tych zarobków.Pozwalniac leni ,nie h otwierają działalności to zobaczymy jak miny spuchną.

Gość20.08.2019 12:24

Mnie strasznie brakuje do tej średniej :D

jolka20.08.2019 11:03

...proszę, nie rozśmieszajcie mnie !!!!!!

do "cała prawda"20.08.2019 10:54

JSW nie jest firmą prywatną. W dużej części właścicielem jest państwo Ci co mają akcje nie mają żadnego wpływu na postępowanie zarządu JSW. Największy wpływ ma rząd. PiS patrzy tylko na opłacalność dla nich. Nie dla JSW. To niszczy spółkę. Sprowadzanie węgla z Rosji ma ogromny wpływ na zyski spółki. Po objęciu władzy, PiS doprowadził różnymi metodami na podniesie wartości akcji. To była decyzja polityczna, ale przestępcza. Nie wolno manipulować akcjami. A cel był ważny. Pokazać górnikom, że rząd dba i ich interesy. Choć to było tylko mydlenie oczu. Tak jak Pokaz ostatni wojskowy w Katowicach. Ale są ważne wydane ogromne pieniądze. Ważne jest zwiększenie poparcia dla PiS. Ten okaz miał zademonstrować, jaką mamy wspaniałą armię. Choć jej nie mamy.

Gość20.08.2019 6:21

@do ciemnoty i innych temu podobnych

"na drugim miejscu uplasowała się Warszawa"

Wobec tego apeluję aby przenieść stolicę do Jastrzębia, uczynić z miasta królestwo, a z pani prezydent królową!

Cała prawda19.08.2019 20:59

@Pracodawca / pracobiorca

"Pracodawcy chcą aby u nich pracowali najlepsi z najlepszych, bo to daje większe zyski."

Być może ale nie w JSW. Wystarczy spojrzeć na notowania giełdowe akcji spółki czyli kondycję firmy.
Tego pracodawcy nie obchodzi skąd jest pracownik ani co potrafi, tylko czy na pewno mu ktoś pracę załatwił.

Pracodawca / pracobiorca19.08.2019 18:59

A dlaczego w Jastrzębiu nie pracują ludzie mieszkający w jastrzębiu, jak twierdzi "do ciemnoty"? Przecież prac w innym mieście to również koszt codziennych dojazdów i ryzyko spóźnień. Pracodawcy chcą aby u nich pracowali najlepsi z najlepszych, bo to daje większe zyski. Zawsze ciemnota widzi winę nie w sobie tylko w innych. Tym razem winni są ci z innych miast i miasteczek. W skali naszego kraju ciemnota zwala winę Żydów, Arabów, i inne nacje. A przecież kalkulacja pracodawcy jest bardzo czytelna. "- Nie interesuje nas skąd jesteś, tylko co umiesz. Ile możesz zarobić dla mojej firmy. Jeśli jesteś dobry, to warto cię zatrudnić. Jeśli zgłoszą się dwie osoby tak samo dobre, to chętniej zatrudnię tą, która mieszka bliżej. Chętniej zostanie dłużej w pracy i chętniej wpadnie na godzinkę czy dłużej w weekend, jeśli jest taka konieczność" Kalkulacja zysków i wydatków, jest najważniejszą kalkulacją.

Bzdura !19.08.2019 18:47

Przychód na rodzinę jest niski. Większość kobiet nie pracuje, bo albo niema wykształcenia, albo żadnych talentów i żadnych zainteresowań. Pracujący mąż musi utrzymać ją i dzieci aż zaczną same pracować. Jedynym sensownym przychodem jest średni przychód na wszystkich mieszkańców miasta. Ale tego się nie podaje. W ten sposób PiS chce skłócić Polaków. Podają na przykład, że w Warszawie zarabia się gorzej a wydaje więcej. Co też jest nieprawdą. W dużych miastach zarabia się lepiej niż w małych ale wydaje znacznie więcej. Wszystko jest droższe. Poczynając od kosztu mieszkania po jedzenie. Lekarstwa też są droższe w większych miastach.

Waćpan wyborca19.08.2019 16:38

To nie prawda, że Jastrzębianie nie mają nic z JSW. Mamy unikatowe szkody górnicze.

Maksiu19.08.2019 16:26

To żadna nowina. Już nie jeden się na tej statystyce przejechał. Średnie zarobki w J-biu są ok, ale już zarobki per-capita już nie. Najczęściej rodzinę utrzymuje jeden żywiciel. W skali kraju jego dochód jest wysoki, ale jak podzieli to na czterech czy pięciu członków rodziny to już kokosów nie ma.
Przy okazji takich publikacji, warto pokazać pozostałe.

Pokaż wszystkie opinie (38)