Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PiS, Platforma, Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica. Za nami polityczny weekend. Co z niego wynika? [FELIETON]

Sobota 24 czerwca była dla polityków bardzo ważna, swoje konwencje zorganizowały dwie główne siły polityczne czyli Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska, ale również inne ugrupowania, które mają ochotę przejąć przynajmniej jakąś część władzy. Na konwencjach nie zabrakło również parlamentarzystów i działaczy z naszego regionu.

PiS, Platforma, Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica. Za nami polityczny weekend. Co z niego wynika? [FELIETON]

W sobotę, od wczesnych godzin porannych mogliśmy przeczytać w mediach społecznościowych pełne euforii (prawdziwej lub udawanej) wpisy dotyczące wyjazdów na konwencje. Prezentowano doniosłość i wagę tego wydarzenia. Widać było, że uczestnicy (przynajmniej ci z przodu) czują, że biorą udział w czymś wielkim i niezwykłym. Niektórzy byli pewnie nawet wzruszeni. 

Senatorowie, posłowie oraz przyszli senatorowie i posłowie, a także zwykli działacze publikowali relacje na temat swojego udziału w konwencji, wyjazdu itd. Były wspólne zdjęcia w autokarze i z drogi, która jeszcze pozostała do celu. Dla zwykłych działaczy na pewno było to niezwykłe wydarzenie. Mogli oni pierwszy raz widzieć na własne oczy osoby, które dotychczas znały z telewizji. Mogli nawet się z nimi przywitać i zrobić zdjęcie. Poseł Grzegorz Matusiak (PiS) pochwalił się, że z Jastrzębia-Zdroju na konwencję pojechały trzy autokary. Inny poseł z tej ziemi - Krzysztof Gadowski (PO) równiez pochwalił się wyjazdem, któremu towarzyszyła pozytywna energia. 

Niektórzy twierdzili, że tam właśnie jest Polska, gdzie oni teraz są. A jechali między między innymi do Bogatyni (PiS) czy Wrocławia (PO), ale nie tylko, gdyż obok dwóch wielkich partii swoje konwencje zorganizowały też: Konfederacja, Lewica i Trzecia Droga.

Wizja Polski, cele i zmiany

Wszyscy prezentowali swoje pomysły na Polskę. Na oficjalnym profilu społecznościowym Prawa i Sprawiedliwości można przeczytać wpis: "Jarosław Kaczyński: Wolna, zamożna, silna i pewna siebie Polska - to nasz cel!" Można również dowiedzieć się, że Zjednoczona Prawica jest dalej zjednoczona i idzie po trzecie zwycięstwo. Zdanie to opatrzone jest zdjęciem liderów ZP.

Na Facebooku Platformy Obywatelskiej możemy zobaczyć relację z wystąpienia Donalda Tuska, widzącego Polki i Polaków, którzy odzyskali wiarę, nadzieję i moc, która karze się im spotykać w każdej polskiej gminie i mieście, żeby władza zobaczyła, że nie są już słabi. Odniesień do PiS-u oczywiście nie brakowało w całym przemówieniu. Można było odnieść wrażenie, że retoryka wojny ze złym PiS-em nie tyle ma się dobrze, co nawet wzrasta. Mogą o tym świadczyć również inne wydarzenie w przestrzeni lokalnej jak np. obecność posłanki Gabrieli Lenartowicz na sesjach powiatu raciborskiego i wodzisławskiego, gdzie również prezentowała (jej zdaniem) błędy PiS-u.

Wracając jednak do konwencji - podobnie Trzecia Droga (czyli PSL i ugrupowanie Szymona Hołowni) wskazywała na złe rządy Zjednoczonej Prawicy. Prezes Kosiniak-Kamysz mówił, że mamy od ośmiu lat do czynienia z grabieżą moralną i materialną. - Oni tak często Polskę mają na ustach, trochę ją zgubili w sercu i nazwach - mówił prezes PSL.

Lewica z kolei walczy z dziadersami, cokolwiek to oznacza i od razu zaznacza, że nie chodzi o wiek. - Zbliżające się wybory będą również o tym, czy Polki odbiorą Polskę z rąk dziadersów, z rąk osób, które chcą decydować o naszym życiu, naszych ciałach. Z rąk tych, którzy uważają Polki za obywatelki drugiej kategorii. O byciu dziadersem nie świadczy wiek. Świadczy chęć wtrącania się w życie innych. Dziadersem jest ten, który chce kontrolować życie kobiet, kontrolować nasze ciała, mieć na nie decydujący wpływ. Dziewczyny, kobiety, chodźcie na wybory! Nawet jeśli nie interesujecie się polityką, to ona zainteresuje się Wami. Czy chcecie, żeby o Waszym życiu, przyszłości, rodzinie, o Waszych ciałach, Waszych dzieciach decydowali ciągle ci sami faceci? - czytamy na profilu posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej, która kiedyś twierdziła, że facet też może urodzić dziecko (jednak do tej pory nikt z naukowców w Polsce nie zajął się tym odkryciem).

Ciekawym komentarzem odnośnie sobotnich wydarzeń był wpis zamieszczony na profilu Sławomira Mentzena, który "dowodzi" Konfederacją. - Podczas wczorajszej konwencji Konfederacji obiecywałem Wam, że nic Wam nie dam, za to będę mniej zabierać. Dzięki temu każdego pracującego Polaka będzie stać na dom, grill, trawę, dwa samochody i wakacje. I tak trzeba żyć! - napisał Mentzen.

Kampania ostro ruszyła

Sobotnie wydarzenia zorganizowane przez partie polityczne wskazują wyraźnie, że kampania ruszyła. Wstępna analiza pokazuje, że PiS poszło w kierunku umocnienia i promocji tego, co realizowało przez 8 lat i co chce kontynuować. Platforma Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga dalej ma za punkt odniesienia "zły" (według nich) PiS. Konfederacja zaś próbuje wskazać, że trzeba iść inną drogą i wprowadzać rozwiązania nowe.

Jedna refleksja nasuwa się jednak bardzo wyraźnie. Aby być politykiem trzeba mieć końskie zdrowie i wielkie samozaparcie. Komu „normalnemu” chciałoby się wstać o 4 rano, a później jechać kilka godzin na spotkanie w upale, gdzie będzie się słyszeć te same często slogany powtarzane już czasem od kilkudziesięciu lat. Czy nie lepiej usiąść przed telewizorem z jakimś ciepłym lub zimnym napojem, jeśli już chce się to wszystko oglądać? No ale wtedy nie byłaby spełniona frekwencja na spotkaniu, a nie wszyscy wiedzą, że zazwyczaj posłowie z większości ugrupowań muszą dostarczyć na konwencję nie tylko siebie, ale i cały autokar ludzi ze swojego okręgu, którzy przekonani, że biorą udział w czymś wielkim, będą machać radośnie specjalnie przygotowanymi gadżetami - krzycząc odpowiednie formułki w stylu: Donald, Donald lub Jarosław, Jarosław. Wszystko to oczywiście dla dobra Polski (no i partii).

Fryderyk Kamczyk

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

29 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Co_za_baran (185.126. * .213) 30.06.2023 22:01

najważniejsze, że ze trollu plusika dałeś
żałosne, to się leczy

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2023 21:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do debila poniżej weź se kup metr gumy do majtek i strzel se w łeb może zmadrzejesz

~do_osła_peowiec (185.126. * .213) 30.06.2023 19:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

to niech spóbuje w spółkach skarbu państwa tam są same pisiory

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2023 18:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do poniżej to że zabrania nie iadczy że nie mozna

~op (91.192. * .86) 30.06.2023 18:42

Peowiec- art.39 kodeksu pracy zabrania zwalniac pracownika w okresie ochronnym

~PeOwiec (155.133. * .231) 30.06.2023 18:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do tego lewaka debila napisze ci przykład świeży z życia chłop 47 lat pracy wiek 62 w okresie ochronnym przychodzi do zakładu nowy dyrektor lewak z po i zwalnia chłopa bez podstawy bo mu nie pasuje politycznie gdzie ten znajdzie pracę na twoim olx jesteś zeczywiscie den..nym lewakiem

~do_nizej (188.137. * .125) 30.06.2023 17:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"~do_mhl (188.137. * .26) nie pisz pierdół że w Polsce nie ma pracy !" Gdzie ty to wyczytałeś? Ty normalny jesteś? Kurs czytania ze zrozumieniem poszukaj. Może akurat ci pomoże.

~debile_są_wśród_nas (46.134. * .110) 30.06.2023 12:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~do_mhl (188.137. * .26)
nie pisz pierdół że w Polsce nie ma pracy !
wpisz olx i sprawdź ile jest ofert pracy ! (to tylko jeden portal)
darmozjadom tak jak pisze mhl999 nie chce się po prostu pracować !
bo po ca mam pracować jak ma troje czworo dzieci ?????
pomyśl niż napiszesz !
w mojej okolicy jest rodzina matka, ojciec i 9 dzieci
ojciec oczywiście zatrudnił się w firmie zwaną MOPS
da się żyć bez pracy ???????????????????????????

~perfektmen (89.72. * .171) 30.06.2023 12:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dlaczego chwilę po publikacji usunęliście mój komentarz o tym że Europa ma już dość poprawności politycznej i zaczynają powoli robić porządek z "imigrantami" ?

~do_mhl (188.137. * .26) 30.06.2023 07:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Wygląda jak byś do końca nie wiedział o czym piszesz. Nie znalazłem statystyki ilu jest - jak to piszesz - darmozjadów. Uważasz że bezrobotny = darmozjad? Bo statystyki bezrobocia to akurat istnieją. Jeszcze raz - o kim piszesz?

mhl999 30.06.2023 05:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

spytaj rządu ilu jest darmozjadów. statystyki są powszechnie dostępne. ludzie wychodzący z założenia, że im się "należy" doskonale wiedzą gdzie i jak uderzyć żeby wydoić kasę, w przeciwieństwie do osoby pracującej na co dzień.

~do_mhl (188.137. * .26) 27.06.2023 13:36
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

O jakich liczbach mówimy? Ile twoim zdaniem jest tych nierobów? I kogo masz na myśli? Siedzą w domu i nic nie robią? Są zarejestrowani jako bezrobotni?

mhl999 26.06.2023 21:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

I wychodzi z tych konwencji tylko tyle, że Konfederacja chce by ludzi zaczęli pracować na pełnię swoich możliwości a nie ustawiali się po socjal, którzy oferują pozostali. problem dla konfederacji jest taki, że nierobów w Polsce pewnie jest więcej, co nie wróży przełomu w wyborach.

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 15:54
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~takpytam (46.204. * .45) żadną i przegrali wybory
a pis ?
oprócz kupowania głosów ?

~takpytam (46.204. * .45) 26.06.2023 15:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~PisOwiec którą obietnicę wyborczą z 2011 roku udało się platformie zrealizować w całości i dosłownie?

~pisJestBeznadziejny (185.126. * .202) 26.06.2023 15:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

8 lat dziadostwa a oni wiecznie ,że "wina Tuska" zemści się to już na jesień

~op (91.192. * .86) 26.06.2023 14:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z całego tego politycznego weekendu konkretne było tylko wystąpienie Menzena z Konfederacji który powiedział że koniec z rozdawnictwem zagrabionych polakom pieniędzy Reszta to polityczny bełkot jaki słyszymy od miesiecy

~Jan_z_DE (185.209. * .24) 26.06.2023 14:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ten donald to arcymistrz, ukryta opcja niemiecka rusyfikująca Polaków.
czy wy juz naprawdę nie potraficie myśleć samodzielnie? łykacie wszystko co wam tvpis podaje? nawet steki bzdur łączące niecmców z rosjanami? Zdecydujcie się albo jest ukrytą opcją niemiecką albo ruską. Bo prawdziwy niemiec woli dla siebie a nie dla ruskich. Coś tu nie klei się ta bajeczka...

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 14:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Perfektmen (46.134. * .247) po wgranej pis z hasłem na każde dziecko 500+
okazało się że broszka się myliła nie na każde ale na drugie i kolejne
pamiętasz ?

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 14:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Perfektmen (46.134. * .247) tak masz rację
po nie kupowało głosów np 500+
a pis podwyższył teraz stawkę 800+
uważasz że to uczciwie ?

~Perfektmen (46.134. * .247) 26.06.2023 14:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Z jakiegoś powodu PO przegrało wybory dwa razy.

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 14:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Wybory (79.11. * .194) takie komentarze pisze osoba z wypranym mUzgiem przez tvpis

~Wybory (79.11. * .194) 26.06.2023 14:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

PO tym jak Donald Tusk szef PO zapowiedział przymusowo przyjmować uchodźców do Polski aby gwałcili i mordowali Polki i Polaków . Tylko idiota zagłosuje na PO

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 13:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jarek ze swoją mafią to dopiero okaz uczciwości.
Rozdawanie "nierobiszom" i menelom kasy Polaków !

~PeOwiec (155.133. * .231) 26.06.2023 13:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Donald nie byl lepszy zubozenie Polaków kradzież emerytur rozłąki rodzin za pracą i wiele innych aha no i rusyfikacja polakow

~FraniaChania (185.126. * .202) 26.06.2023 12:54
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

kaczyński raczej nam chwały nie przyniósł tylko wstyd, drożyznę i długi

~PisOwiec (5.184. * .226) 26.06.2023 12:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tak Tak Donaldzie poprowadź nas do ruin Naszej Polski.
Którą zrujnował pis !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I pomóż Nam Ją odbudować aby znów żyło się normalnie.

~PeOwiec (5.173. * .99) 26.06.2023 12:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Donald,Donald zbawco prowadź nas do ruiny

~Perfektmen (46.134. * .174) 26.06.2023 11:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PiS-PO jedno ZŁO!