Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jazzowa Jesień 2016 - jazz z najwyższej półki w Bielsku-Białej

Muzyka na najwyższym poziomie, najnowsze projekty, światowe gwiazdy, różnorodność i wspaniała publika. A to wszystko podczas 14. Jazzowej Jesieni, która odbyła się w minionym tygodniu w Bielsku-Białej pod patronatem jednej z najważniejszych wytwórni jazzowych – monachijskiej ECM Records.

Jazzowa Jesień 2016 - jazz z najwyższej półki w Bielsku-Białej

Mocny początek i zakończenie festiwalu, nie licząc dnia jazzu tradycyjnego, zafundowali nam tego roku organizatorzy bielskiej Jazzowej Jesieni. Pierwszym koncertem zachwycił zgromadzoną publiczność Dino Saluzzi – argentyński bandoneonista, który w rodzinnym składzie zaprezentował nowy album “El Valle de la Infancia”. Mocne, żywiołowe rytmy w stylistyce latynoamerykańskiej przeplatane nostalgicznymi fragmentami i rytmiczne tanga w tradycyjnej jazzowej formie to była prawdziwa muzyczna uczta. Równie emocjonujące i piękne było to co zaprezentował podczas sobotniego koncertu duet Vijay Iyer i Wadada Leo Smith. W trakcie słuchania materiału z albumu „A Cosmic Rythm With Each Stroke”, który muzycy przedstawili na bielskiej scenie, dreszcze przechodzą po całym ciele i nie sposób oderwać się od czarujących dźwięków trąbki i fortepianu wzbogaconych nieco elektroniką.

Niewątpliwie warto także wspomnieć o osiemnastoosobowym projekcie „Ensemble Kolossus”, prowadzonym przez kontrabasistę Michael’a Formanka. Ten niesamowity pod każdym względem, „kolosalny” skład zaprezentował, podczas swojego koncertu, współczesne spojrzenie na jazzowy big-band. Muzykę z albumu „The Distance” słuchało się z wielką przyjemnością - artystom udało się stworzyć nowoczesne brzmienie z zachowaniem całego bogactwa, jakie niesie ze sobą jazzowa orkiestra.

Pewnym punktem programu był również występ dyrektora festiwalu, niesamowitego muzyka, ikony polskiego jazzu Tomasza Stańko, który w doborowym towarzystwie (David Virelles – fortepian, Reuben Rogers - kontrabas i Marcus Gilmore – perkusja) przedstawił materiał przygotowywany na nową płytę, która ma ukazać się już w przyszłym roku. "Jest jak drzewo, im starsze tym korzeniami bliżej jądra ziemi, a konarami bliżej nieba” mówiła o rozwoju twórczości swojego taty Anna Stańko, a sam mistrz swoim występem potwierdził tylko, iż jest w znakomitej formie.

Na scenie BCK wystąpili również: trębacz jazzowy, absolwent znanego z filmu „Whiplash”, Berklee College of Music - Avishai Cohen i duński gitarzysta Jakob Bro. Ocenę najbardziej kontrowersyjnych koncertów 14. Jazzowej Jesieni: norwesko-brytyjskiego projektu Food i pianisty Craig’a Taborna pozostawiam każdemu, kto miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Tegoroczna edycja festiwalu wzbudziła wiele skrajnych emocji, nie należała do najlepszych, a mimo to nie można przyczepić się do jej poziomu artystycznego i bogatego programu. Zabrakło tylko mocnego akcentu, takiego festiwalowego „wow”, a wielu muzyków z tegorocznego składu gościła już na scenie Bielskiego Centrum Kultury, nawet klika razy i jest już znana bielskiej publiczności. Z niecierpliwością czekamy na 15. Jesień Jazzową w Bielsku-Białej, licząc na kolejną dawkę jazzowych emocji na światowym poziomie.

Maciej Kanik | nowiny.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].