Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie lekceważ tych sygnałów. Właściwa reakcja może zapobiec tragedii

Osoby w kryzysie psychicznym często dają swojemu otoczeniu znaki, które świadczą o potrzebie otrzymania pomocy. Rozpoznanie tych sygnałów i właściwa reakcja mogą być nieocenionym wsparciem.

Nie lekceważ tych sygnałów. Właściwa reakcja może zapobiec tragedii
fot. KMP Żory

"Nie chcę o tym mówić" - to tytuł wystawy przygotowanej przez uczniów klasy czwartej kierunku technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół nr 2 w Żorach im. Ks. prof. Józefa Tischnera. Wernisaż prac odbył się w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Przygotowane przez młodzież fotografie odnoszą się m.in. do: manipulacji, molestowania, problemów emocjonalnych, wykluczenia społecznego, zaburzeń żywienia, napadów lęku czy też uzależnienia od urządzeń cyfrowych.

Fragmenty wystawy prezentowane będą w październiku przed punktem informacyjnym znajdującym się na parterze żorskiej komendy Policji.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.

Jednocześnie policja przypomina, jakie sygnały ostrzegawcze mogą wysyłać swojemu otoczeniu osoby, które są w kryzysie, również samobójczym.

Na co należy zwracać uwagę?

 • Mówienie o samobójstwie, chęci śmierci.
 • Mówienie o cierpieniu, ciężarze życia, poczuciu bezradności, beznadziejności lub braku sensu i celu w życiu.
 • Mówienie o byciu ciężarem dla innych, własnej bezwartościowości, osamotnieniu, niedopasowaniu i poczuciu izolacji.
 • Poszukiwanie informacji, w jaki sposób odebrać sobie życie, gromadzenie leków, potrzebnych przedmiotów, narzędzi.
 • Pożegnania, przygotowywanie listu, sporządzenie testamentu, porządkowanie i domykanie różnych spraw, rozdawanie rzeczy.
 • Długotrwałe przygnębienie, utrata spontaniczności, większa płaczliwość.
 • Wycofanie się z kontaktów, niechęć do rozmów, zabaw, spotkań, rezygnowanie z zajęć do tej pory ważnych i lubianych, odrzucanie pomocy.
 • Silne wahania nastroju, rozdrażnienie, większa skłonność do konfliktów, wybuchów, zachowań autoagresywnych, agresywnych.
 • Zachowania impulsywne, lekkomyślne, niespokojne, niszczycielskie.
 • Pierwsze sięganie po środki psychoaktywne (np. alkohol, narkotyki, dopalacze) lub nasilenie ich używania.
 • Problemy ze snem (np. za mało lub za dużo snu).
 • Brak dbałości o siebie, wygląd i higienę.

Numery infolinii, na których osoba znajdująca się w kryzysie psychicznym może uzyskać właściwą pomoc:

Numery telefonów na infolinię, gdzie można otrzymać bezpłatną pomoc i wsparcie.

/źr. KMP Żory, oprac. sqx/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].