Piesek uratowany spod gruzów zawalonego budynku. Ratownicy pomogli zwierzakowi [ZDJĘCIA]

Tragiczny piątkowy poranek w Katowicach. W budynku mieszkalnym doszło do wybuchu, a po nim do zawalenia znacznej części obiektu. Zaraz po zdarzeniu, z miejsca ewakuowało się siedmioro osób, w tym dzieci. Po kilku godzinach intensywnej pracy blisko 200 strażaków, odnaleziono ciała dwóch kobiet. Wieczorem straż pożarna poinformowała, iż w czasie akcji odnaleziono i wydobyto spod gruzów małego pieska. Otrzymał pomoc od ratowników, następnie trafił pod opiekę weterynarza.

Piesek uratowany spod gruzów zawalonego budynku. Ratownicy pomogli zwierzakowi [ZDJĘCIA]
Piesek uratowany przez strażaków prowadzących poszukiwania / fot. PSP

Straż podsumowuje działania poszukiwawcze

W piątek (27.01.) w wyniku wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach, doszło do częściowego zawalenia się budynku. Według otrzymanych przez Państwową Straż Pożarną informacji, w budynku przebywało 9 osób. Siedmioro z nich zostało ewakuowanych, a ciała dwóch ofiar zostały odnalezione przez strażaków w trakcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

- Działania strażaków skoncentrowane były na ręcznym odgruzowywaniu terenu, aby kawałek po kawałku, cegła po cegle, dotrzeć do miejsca, które psy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej oznaczyły jako to, w którym przebywały poszukiwane osoby - przekazuje komenda wojewódzka PSP.

Dużym zagrożeniem podczas działań była konstrukcja, która pozostała po wybuchu. Cały czas prowadzone były pomiary parametrów, które wskazały, że na szczęście ściany i budynki nie odchylają się.

Działaniami na miejscu akcji dowodził zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła. W sumie zaangażowane zostały 42 zastępy straży pożarnej, tj. 42 pojazdy, 182 ratowników, w tym dwie specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze z Jastrzębia-Zdroju oraz z Nowego Sącza w sumie z 8 psami ratowniczymi o specjalizacji gruzowiskowej oraz kadeci ze szkoły Aspirantów PSP w Częstochowie.

Sprawdź: AKTUALIZACJA Dwie kobiety zginęły w wybuchu. W akcji ratownicy i psy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju

Piesek uratowany spod gruzów

Podczas przeszukiwania gruzowiska w Katowicach, strażacy odnaleźli pieska, któremu udało się przeżyć. Po opatrzeniu, zwierzak został przekazany pod opiekę weterynarza.

fot. PSP

fot. PSP

fot. PSP

/źr.: PSP, fot. mł. asp. Damian Golański, kpt. Piotr Zwarycz/

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Masakra (87.239. * .85) 28.01.2023 14:21

Wielka tragedia

~Raperkaklasztorna (89.64. * .147) 28.01.2023 10:36

Brawo Strażacy!