Czym walczyli Żołnierze Niezłomni? Stowarzyszenie Chwała Bohaterom zaprasza na wykład
Stowarzyszenie Chwała Bohaterom Pamięć i Rekonstrukcja we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, zaprasza na wykład na temat Żołnierzy Wyklętych. Prelegentami będą Ks. Rafał Jakubiec oraz ppłk Krzysztof Banaś.
Z kim walczyli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierzami Wyklętymi nazywamy antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu (apogeum walk przypada na lata 1944 – 1947). Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dlaczego wyklęci?
Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym dowódca jednostki wojskowej zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na mężu kobiety napisał o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko. Żołnierze Wyklęci nazywani są również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „żołnierzami niezłomnymi”.
Dlaczego 1 marca?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Polska w granicach powojennych była uznanym państwem przez inne państwa w tym USA. Niedemokratyczny rząd nie oznacza że było bezkarnie można strzelać do rodaków. Żołnierze wyklęci musieli liczyć się ze spotka ich za to kara.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Większość żołnierzy wyklętych nie była zbrodniarzami. Walczyli o wolną Polskę i chwała im. To, że w ich szeregach znaleźli się bandyci i gwałciciele należy mówić, ale nie stanowili oni większości.
Kult zbrodniarzy wojennych.
Dajcie spokoj.