Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śląski Dzień w Parlamencie Europejskim. Europoseł Łukasz Kohut pokazał śląską kulturę i trudną historię

We wtorek, 21 marca odbyło się wielkie, śląskie wydarzenie w Brukseli. Europoseł Łukasz Kohut zorganizował europejską premierę spektaklu pt. "Mianujom mie Hanka". Na spektakl i na debatę licznie przybyli zarówno urzędnicy unijni, ale także Ślązacy i Polacy pracujący w Belgii. Na sali było ponad 200 gości, w tym premierzy Belka, Miller i Cimoszewicz, a także europosłowie z innych partii i krajów.

Śląski Dzień w Parlamencie Europejskim. Europoseł Łukasz Kohut pokazał śląską kulturę i trudną historię
W debacie o Śląsku udział wzięli dr Hanna Machińska, europoseł Łukasz Kohut oraz Adam Michnik.

Śląski Dzień w Parlamencie Europejskim. Europoseł Łukasz Kohut pokazał śląską kulturę i trudną historię

Spektakl Teatru Korez wywołał duże emocje. Grażyna Bułka stworzyła kreację, która (szczególnie podczas występów w Katowicach) wywołuje łzy u widzów. Spektakl wyreżyserował Mirosław Neinert

Spektakl poprzedzała debata o śląskim dziedzictwie jako istotnej części europejskiej kultury i historii, zatytułowana "Bądźmy prawdziwie zjednoczeni różnorodności", z udziałem byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich doktor Hanny Machińskiej oraz redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Adama Michnika.

- Chciałbym Was zabrać w podróż do wyjątkowej krainy. Do mojego Śląska, do krainy pogranicza - rozpoczął Łukasz Kohut. - Śląska kultura przeżywa obecnie renesans. Wydawane są dziesiątki książek po śląsku, powstają fenomenalne sztuki teatralne. Powstają reklamy po śląsku, śląskie słowa przedostają się do popkultury. To wszystko jednak dzieje się oddolnie. Chcielibyśmy tą naszą, śląską kulturą się z Polską i z Europą podzielić - mówił dalej w swoim wystąpieniu. 

- Szukać sprzymierzeńców to jest ta śląska miękka siła. (...) Szukajmy sprzymierzeńców, żeby odbić Śląsk dla Polski - odbić Polskę dla Śląska. Odbić demokrację dla nas wszystkich - mówił redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik.

Argumenty prawne przemawiające za uznaniem języka śląskiego za język regionalny przybliżyła doktor Hanna Machińska.

- Z badań (na Uniwersytecie Warszawskim) wychodziło bardzo jasno, że marginalizacja języków etnicznych, języków regionalnych prowadzi w mniejszościach etnicznych do zaniku poczucia szczęścia. Ludzie są nieszczęśliwi. Ludzie są zmarginalizowani. Rada Europy mówi wyraźnie - my będziemy monitorowali, jak wy będziecie wdrażali przepisy. (...) Absolutnie to cała Polska powinna stanąć za językiem śląskim jako językiem regionalnym i za mniejszością etniczną - podkreśliła dr Hanna Machińska. 

Europoseł Łukasz Kohut w podsumowaniu zaznaczył, że nie trzeba się bać Śląska, ale trzeba go zrozumieć. - Nie lękajcie się Śląska, tej ziemi, dzięki której Polska stanęła na nogi, tej ziemi, która w 45 roku bezsensownie spłynęła krwią, bo domykano monoetniczny kraj po wojnie. Nikt za to do tej pory Ślązaków nie przeprosił. Mało kto wie o Tragedii Górnośląskiej, ta wiedza musi w końcu trafić do podręczników polskiej historii. Domagamy się tego! Chcemy czuć się dobrze u siebie! Chcemy uznania naszego języka, chcemy uznania nas za mniejszość etniczną - mówił Kohut. 

Debatę o Śląsku w Parlamencie Europejskim zobaczyć możecie tutaj (z początku problem techniczny z dźwiękiem):

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kampaniaupiorna (193.200. * .16) 23.03.2023 08:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Szukajmy sprzymierzeńców, żeby odbić Śląsk dla Polski - odbić Polskę dla Śląska. Odbić demokrację dla nas wszystkich" - że się kiedyś ZNOWU ziomkostwa pruskie z kahałem stalinowskim sprzęgną, w rozwalaniu Polski, na kawałki było ... prawie pewne. Ale że pod zrabowanym szyldem śląskości, to jest skandal.

~To_sem_ja (37.248. * .30) 23.03.2023 00:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No to same autorytety obradowały w tej współczesnej Sodomie...
I znowu bredzenie o konieczności dziejowej. Ktoś na tego osobnika Kobuta, głosował... nie wstyd Wam?

~op (91.192. * .86) 22.03.2023 17:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (193.169. * .48) 22.03.2023 17:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~op (91.192. * .86)
nie ma ślązaków
piszesz
"jako ślązak"

~op (91.192. * .86) 22.03.2023 16:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jako ślązak nie życzę sobie by moimi reprezentantami byli taki ,,autorytety'' jak Kohut czy Michnik

~Ryl (46.134. * .19) 22.03.2023 14:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Trwd (91.204. * .192)
Następny folksdojcz, wstydź się człowieku.

~Henryk_12@ (89.64. * .219) 22.03.2023 14:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

JA Jestem z Radzionkowa rodzice dziadkowie też pradziadek był z Opola ale nigdy takiej zakłamanej gęby nie spotkalem jak ten Kohut teraz mieszkam w Jastrzębiu Zdroju w tym mieście w którym nie strzela się do górników, a co ja widziałem na własne oczy Panie fur Douchland

~KampaniaUpiorna (178.36. * .239) 22.03.2023 10:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W sumie dla niego to lepiej, że Kohut robi te umizgi, do niemieckiego ziomkowstwa, tak daleko od Górnego Śląska, bo tu by go mogli ludzie podsumować, a tam może sobie bezpiecznie "wygyrcać" swoje chore fantasmagorie, na Śląsk i na Polskę.

~Trwd (91.204. * .192) 22.03.2023 09:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Te, @Ryl, skąd żeś je? Z łódzkiego czy innego wypizdowa? To sie zawrzyj i nie zabieraj głosu w sprawach które cię nie dotyczą

~Ryl (46.134. * .19) 22.03.2023 09:12
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu