Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JSW, PGG i Tauron Wydobycie mówią jednym głosem w sprawie metanu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przedstawiciele zarządów spółek PGG S.A., JSW S.A. oraz Tauron Wydobycie z wiceministrem Markiem Wesołym podczas konferencji prasowej w Katowicach wyjaśnili temat emisji metanu oraz podpisali wspólny list do europarlamentarzystów, w którym informują o zagrożeniach dla polskich kopalń, związanych z tzw. rozporządzeniem metanowym UE. 

JSW, PGG i Tauron Wydobycie mówią jednym głosem w sprawie metanu [WIDEO, ZDJĘCIA]
Przedstawiciele spółek wydobywczych podpisali list do europarlamentarzystów, w którym wyjaśniają, że wprowadzenie restrykcyjnych norm emisji metanu zabije polskie górnictwo i stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. fot. Szymon Kamczyk

JSW, PGG i Tauron Wydobycie mówią jednym głosem w sprawie metanu [WIDEO, ZDJĘCIA]

"Uważamy za swój obowiązek zawiadomić Państwa, że przyjęcie i wprowadzenie w życie rozporządzenia w jego obecnym brzmieniu doprowadzi w ciągu trzech lat do nagłego zamknięcia 7 kopalń metanowych PGG S.A. i Tauron Wydobycie S.A., a po kolejnych trzech latach – 2 następnych kopalń PGG S.A. Rozporządzenie zagraża też kopalniom węgla koksującego: projekt mówi, że po 3 latach nałożone zostaną na te kopalnie limity emisji metanu. Nie wiemy, jakie to będą limity, jednak spodziewać się można, że równie restrykcyjne, jak dla kopalń węgla energetycznego. Jest to tym groźniejsze, że złoża węgla koksowego charakteryzują się znacznie wyższą metanowością. W sumie oznacza to likwidację przynajmniej 50 tys. miejsc pracy w samym górnictwie i około 200 tys. miejsc pracy wokół branży, zależnych od górnictwa, bez jakiejkolwiek szansy zastąpienia utraconych etatów na regionalnym rynku pracy" - napisali w liście do europarlamentarzystów prezes PGG Tomasz Rogala, wiceprezes JSW Wojciech Kałuża oraz prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel

Podczas konferencji prasowej Wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły przekonywał, że wprowadzenie rozporządzenia metanowego niweczy wszystkie dotychczasowe działania spółek w zakresie redukcji emisji metanu. - Jeśli, nie daj Boże, stałoby się tak, że nie uda nam się wynegocjować odpowiednich parametrów, pozwalających na funkcjonowanie branży górniczej w Polsce, to daty wskazane w rozporządzeniu powodują, że bezpieczeństwo energetyczne Śląska i Polski od 2027 roku będzie zagrożone - podkreślił Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Wiceminister zaznaczył także, że wprowadzenie rozporządzenia metanowego to również cios w wypracowane w Polsce porozumienie ze stroną społeczną. 

- Kwestia rozporządzenia metanowego to nie problem górnictwa i Śląska, a każdego miasta i każdego mieszkańca Polski - podkreślił Marek Wesoły. - Sprzeczność tego rozporządzenia z naszą umową społeczną, która pozwala nam wygaszać górnictwo w datach ustalonych w tym dokumencie, kompletnie degraduje ten dokument. Przekreśla te wszystkie ustalenia. W przypadku JSW, jeśli węgiel koksowy jest surowcem strategicznym, to logika karania za wydobycie surowca krytycznego w UE jest zupełnie niedorzeczna - zapewnił wiceminister. 

Dla 0,1 proc. emisji górnictwo może upaść

Podczas konferencji o emisji metanu w kopalniach opowiedzieli specjaliści z GIG, JSW i PGG. 

- W naszym kraju to jest poziom ok. 44 mln ton ekwiwalentu CO2 - wyliczał dyrektor GIG prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, wskazując największych światowych emitentów metanu CMM, czyli uwalnianego podczas eksploatacji górniczej (Chiny - 20 mln ton, Rosja, Indonezja, Indie, USA, Australia, RPA, Kazachstan). 

Dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW Artur Badylak opowiedział o tym, jakie działania podjęła JSW w zakresie wykorzystania metanu z wyrobisk. Wskazał także, że nawet do 20 proc. metanu w wentylacji pochodzi ze zrobów poeksploatacyjnych. - Ten metan pomalutku wydziela się na drogi wentylacyjne. On nie powoduje zwiększenia zagrożenia dla bezpieczeństwa górników, bo podnosi stężenie metanu w obiegu powietrza o 0,1-0,3 proc., natomiast po przeliczeniu na rok daje nam to miliony metrów sześciennych - podkreślił Artur Badylak, zaznaczając, że JSW chce uszczelniać zroby, wychwycić ten metan i produkować z niego energię elektryczną. Dla samej kopalni Pniówek może to być ok. 19 mln m sześc. metanu, z którego można wyprodukować ok. 60 000 MWh rocznie. 

Wyliczenia przytoczył także wiceprezes PGG S.A. Rajmund Horst.

- 600 mln ton to globalna emisja metanu. To co jest najbardziej istotne to ok. 350 mln ton emisji antropogenicznych [powodowanych przez działalność człowieka-red.]. 250 mln ton to emisja ze źródeł naturalnych. Popatrzmy na rozkład, kto ile emituje? Chiny 16 proc., USA niespełna 10 proc., Indie, Rosja, Europa łącznie 4 proc., a Polska, co jest najistotniejsze, 0,5 proc. w tym 0,1 proc. to emisja metanu przez polskie górnictwo - wyliczył precyzyjnie Rajmund Horst. 

0,1 proc. emisji, a zaproponowane przez UE przepisy skutecznie mogą uniemożliwić pracę kopalń, powodując, że zakłady będą obarczone ogromnymi kosztami kar, za niedotrzymanie norm emisji. Dla wszystkich zakładów spółek obecnych na konferencji koszty kar mogą sięgnąć 4 mld zł rocznie. Dla samej PGG to szacunek ok. 1,5 mld zł. 

Apel o zmianę zapisów rozporządzenia

Obecni na konferencji przedstawiciele spółek podpisali list otwarty do europarlamentarzystów, w którym apelują o dokonanie opartej na faktach refleksji i stanowcze przeciwstawienie się próbom przyjęcia dokumentu w obecnym, szkodliwym kształcie. "Jesteśmy przekonani, że sensowna korekta treści rozporządzenia powinna zmierzać w kierunku derogacji dla zakładów górniczych węgla kamiennego (ze szczególnym uwzględnieniem kopalń węgla koksującego i kopalń zaplanowanych do zamknięcia w najbliższych latach). W przypadku objęcia tych zakładów regulacjami o redukcji emisji metanu niezbędne będzie urealnienie limitu emisji z 3-5 t na kilotonę wydobytego węgla do poziomu przynajmniej 8 t dla kopalń węgla energetycznego i następnie odpowiednio wyższego dla kopalń węgla koksowego a także wydłużenie okresów przejściowych-przygotowawczych oraz wsparcie dla finansowania inwestycji podnoszących efektywności odmetanowania kopalń." - napisali przedstawiciele spółek wydobywczych. 

ZOBACZ PRZEBIEG KONFERENCJI PRASOWEJ PGG, JSW I TAURON WYDOBYCIE:

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KochamUE (185.104. * .78) 05.04.2023 16:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jankostef (31.2. * .6) 05.04.2023 14:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JanuszTracz (89.64. * .7) 04.04.2023 21:14

przeciez wlasnie o to chodzi, zeby stlamsic polaczkow, tak dlugo jak bedziemy brac pieniadze od innych panstw tak dlugo bedziemy pod batem ale widac dla niektorych to juz chleb powszedni

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 21:12

PeOwiec - i co było coś o wyborach kopertowych za 70 baniek które się nie odbyły, albo o Ostrołęce, albo o dziwnym zachowaniu cen paliw po podwyżce Vat, albo o willa+ ? czy tylko Tusk to Tusk tamto

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 19:33

Zaraz wiadomości - sam jestem ciekaw jaki jest przekaz dnia - zaraz się dowiemy

~PeOwiec (155.133. * .231) 04.04.2023 19:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 19:10

POtozło - dlatego yno wungiel wungiel wungiel po wsze czasy,

~POtozło (94.254. * .20) 04.04.2023 19:03

Ludzie inwestowali po 40 tyś w pompy ciepła a unia każe im je wyrzucić

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 18:49

POtozło i po co ta agresja pisuarze, widzę że zaczyna boleć oj zaczyna boleć

~KrzepkiHarry (79.184. * .70) 04.04.2023 18:48

Chcemy , pragniemy , mamy w planie , staramy się , pracujemy nad tym , opracowujemy , myślimy , mamy zamiar . w niedalekiej przyszłości , prace wkrótce ruszą , jesteśmy już blisko wdrożenia , itd.,

~Higienistka (95.181. * .25) 04.04.2023 18:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~POtozło (94.254. * .20) 04.04.2023 18:24
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 18:19

POtozło - jałowa dyskusja, zaiste. Nie zapomnij tankując na orlenie zaśpiewać pod nosem - jarosław, jarosław

~POtozło (94.254. * .20) 04.04.2023 18:16

Unia nas wykończy węgiel zły gaz zły pompy ciepła zakaz od 2027 też złe . Ale jest szansa na lepsze dzisiaj policja w Brukseli przeszukała gabinet Tuska w sprawie malwersacji finansowych i skonfiskowano jego komputer.

~Do_ciekawy (94.254. * .45) 04.04.2023 17:32

peowiec w rzeczywistości chory troll pisior jest dla mnie totalnym ZEREM wiec nawet mu nie odpowiadam ale dobrze pojechałeś

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 17:17
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 04.04.2023 17:07

Oj te lewackie komentarze jak wam tak źle to wypad z Śląska do czerwonego Zagłębia a najlepiej tam skąd wasza rodzina przybyla

~Rumburak (91.90. * .131) 04.04.2023 16:51

Wodor mieli przeciez robic z metanu,
tak sie tym chwalili.
Zapomnieli, czy tylko te pissie kundelki szukaja okazji by na UE naszczekac?

~BrawoEU (185.210. * .242) 04.04.2023 16:10

Każdy rząd się ich bał to teraz unia to wreszcie zrobi i pozamyka te fabryki smrodu i drenaż państwowej kasy

~ciekawy (188.137. * .185) 04.04.2023 16:05
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Buhaha (93.179. * .20) 04.04.2023 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A może ta cała Unia Europejska w końcu się przekonała że wszyscy fachowcy od węgla w spółkach skarbu państwa to po prostu beton i nie ma tu nic wspólnego z dobrem firm które reprezentują

~Skarbnik (79.184. * .70) 04.04.2023 13:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Teraz się obudzili i udają głupich a tymczasem .....
W grudniu 2021 r. w ramach pakietu „Gotowi na 55” Komisja zaproponowała nowe unijne przepisy o redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym .Gdzie byliście od 2021 roku .W szachy graliście z Matusiakiem ?