Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Eko-Okna skończyły 25 lat

W kwietniu br. minęło 25 lat od powstania firmy, która obecnie jest największym pracodawcą w regionie. Ćwierć wieku temu załoga składała się z 5 osób, dziś liczy ponad 12 tysięcy pracowników.

Eko-Okna skończyły 25 lat

Eko-Okna powstały w kwietniu 1998 r. Produkcja odbywała się w wynajętej na ulicy Kościuszki w Raciborzu hali o powierzchni 300 m2. – Pamiętam, że było to 1 kwietnia 1998 r. To taka data, której nie da się zapomnieć. Nazwa Eko-Okna powstała od słowa „eko”, które wtedy „wchodziło” w modę. Mam w pamięci maszyny, ludzi i siebie samego uczącego się od nich – wspomina Mateusz Kłosek, właściciel i prezes zarządu Eko-Okien.

Miliony okien rocznie

Na początku załoga, składająca się z 5 osób, dysponowała maszynami, które pozwalały na produkcję ok. 15-20 okien dziennie. Dalsze losy firmy to ciągły rozwój i zmiany lokalizacji. Produkcja została przeniesiona na ul. Łąkową w Raciborzu, ostatecznie jednak w 2009 r. otwarto pierwszą halę produkcyjną w Kornicach, miejscowości oddalonej ok. 10 km od Raciborza. Powstaje tam obecnie kilka milionów okien rocznie.

Rozwój poza wyobraźnią

Po przeprowadzce do Kornic działał tam tylko tzw. zakład nr 1. Z czasem przybywało kolejnych zakładów, czyli hal produkcyjnych połączonych z biurowcami. Teraz produkcja i magazyny zajmują aż 10 hal o łącznej powierzchni ponad 330 tys. m2. – Moja wyobraźnia co do rozwoju i wielkości firmy sięgała co najwyżej zakładu nr 1 w Kornicach. Na pewno nie dalej – mówi Mateusz Kłosek.

Powód do dumy

W lojalnej i zaangażowanej załodze regularnie obchodzi się okrągłe jubileusze stażu pracy. Pracownicy związani z firmą przez wiele lat to nie tylko doświadczeni i cenni specjaliści, ale też szczególny powód do zadowolenia i dowód na to, że „Eko” to dobre miejsce pracy. Z czego po ćwierci wieku właściciel firmy jest najbardziej dumny? – Z tego, że po 25 latach nadal pracują tutaj ludzie, którzy wtedy też zaczynali – podkreśla Mateusz Kłosek.

Wielka rodzina Ekoludków

Pracownicy Eko-Okien mówią o sobie, że są jedną wielką rodziną i nazywają się nawzajem „Ekoludkami”. W firmie pracuje wiele rodzin, nie tylko małżeństw czy rodzeństw, ale także dzieci obecnych pracowników. Przy fabryce działa żłobek i przedszkole, trwa budowa osiedla domów, a każde nowonarodzone dziecko pracownika otrzymuje od firmy wyprawkę.

Najważniejszy jest człowiek

Właściciel firmy często podkreśla, że Eko-Okna to przede wszystkim ludzie. – Chciałbym podziękować za trud wkładany w codzienną pracę i powiedzieć, żebyśmy przy tym nie zapominali o naszych rodzinach, współmałżonkach, dzieciach i wnukach. Praca jest aż, albo tylko źródłem pozyskiwania funduszy, środków do przeżycia, i powinna być dodatkiem do spełniania się w roli małżonka i rodzica – podsumowuje Mateusz Kłosek.

Adam Wita

Materiał informacyjny partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].