Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sasin w Katowicach o śmiertelnym zagrożeniu dla górnictwa. Co rząd PiS zrobi z unijną dyrektywą metanową?

W urzędzie wojewódzkim w Katowicach odbyło się posiedzenie dwóch komisji sejmowych: ds. Energetyki oraz Transformacji Górniczej w Polsce i ds. Województwa Śląskiego. - Mówimy o śmiertelnym zagrożeniu dla polskiego górnictwa - podkreślał wicepremier Jacek Sasin. Towarzyszył mu tam Marek Wesoły, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Sasin w Katowicach o śmiertelnym zagrożeniu dla górnictwa. Co rząd PiS zrobi z unijną dyrektywą metanową?
Poseł Grzegorz Matusiak i wicepremier Jacek Sasin w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

- Spotkaliśmy się z premierem Sasinem i wicepremierem Wesołym. To było spotkanie robocze, zostały wypracowane pomysły, które posłużą do procedowania w ustawach, rozporządzeniach. Opozycja tylko mówi, a my mówimy i robimy. Potwierdzono dziś, że w Urzędzie Wojewódzkim będzie działać biuro ministra Marka Wesołego, będzie czynne dla chcących, można będzie skorzystać z niego w poniedziałki i piątki - poinformował Grzegorz Matusiak - poseł na Sejm RP Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Górniczej w Polsce

Podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce oraz Zespołu ds. Województwa Śląskiego wicepremier Jacek Sasin przekazał informacje ws. rozporządzenia metanowego, inwestycji w energetyce oraz utworzenia NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego).

Uczestnicy spotkania w Katowicach

W spotkaniu wziął udział m.in. Marek Wesoły, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Tematem rozmów była m.in. tzw. unijna dyrektywa metanowa. W Brukseli trwają prace nad rozporządzeniem o nowych limitach emisji metanu. Mają dotyczyć sektora górniczego. Dla Polski te przepisy oznaczają przyspieszoną likwidację kopalń. Rząd negocjuje złagodzenie zapowiadanych regulacji.

- Ta sprawa nas dzisiaj niepokoi. Rozporządzenie metanowe w swojej pierwotnej wersji stanowiło śmiertelne zagrożenie dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce i dla Śląska. Tu w dalszym ciągu węgiel jest i jeszcze długo pozostanie podstawą naszej energetyki — mówił mediom premier Sasin. Polski rząd uważa, że kopalnie mogą być zamykane tylko w tempie zapewniającym Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

- Walczymy o to, by to rozporządzenie złagodzić. Prace legislacyjne w UE trwają i są pewne nadzieje i widoki na to, że ostateczna wersja przepisów będzie dla nas o wiele bardziej do przyjęcia — stwierdził w Katowicach Sasin.

Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły tłumaczył, że chodzi o zastąpienie kar za emisję metanu opłatami państw członkowskich. Te mają być kierowane do spółek węglowych z przeznaczeniem na inwestycje w ograniczanie emisji.

Konferencja prasowa po posiedzeniu komisji sejmowych

Wicepremier Jacek Sasin zamieścił na swoim FB komentarz do wydarzenia w Katowicach.

Dzisiejsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. województwa śląskiego to była ważna rozmowa dotycząca prac prowadzonych obecnie w Parlamencie Europejskim nad tzw. rozporządzeniem metanowym.

Stanowi ono śmiertelne zagrożenie dla funkcjonowania węgla kamiennego, dla Śląska, bo w dalszym ciągu jest to jedna z głównych gałęzi przemysłu w tym regionie, a także dla Polski.

Węgiel jest i jeszcze przez wiele lat będzie podstawą naszej energetyki. Wyeliminowanie jego wydobycia byłoby potężnym ciosem w nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Pomimo dużych inwestycji w OZE i wdrażania planów rozwoju energetyki jądrowej, w dalszym ciągu 70% energii w Polsce jest wytwarzane z węgla i tak jeszcze długo pozostanie. Takie są realia.

Inwestycje wymagają nie tylko wielkich nakładów finansowych, ale również czasu. Do momentu realizacji tych inwestycji, węgiel będzie stanowił podstawę polskiej energetyki.

Ma to odzwierciedlenie w dokumentach rządowych, w zmienianej obecnie polityce energetycznej Polski do 2040 r., gdzie wskazujemy wyraźnie, że do czasu uruchomienia nowych źródeł energii, które zaspokoją zapotrzebowanie naszego kraju na energię, będzie ona wytwarzana z węgla. Byłoby czymś absolutnie irracjonalnym, byśmy doprowadzili do zamknięcia kopalń w Polsce, a jednocześnie musieli ten surowiec importować z zagranicy.

Prezentowaliśmy taki pogląd naszym partnerom z Unii Europejskiej podczas prac nad rozporządzeniem metanowym. Mówiliśmy, że niezależnie od rozwiązań, które zostaną przyjęte, nie zamkniemy polskich kopalń szybciej, niż to wynika z naszych potrzeb, możliwości i zapisów Umowy Społecznej.

Poseł Grzegorz Matusiak i sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marek Wesoły

Górnictwo węglowe będzie powoli wygaszane, ale będzie się to odbywało w tempie, które zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, pozwoli rozwiązać problemy społeczne i zabezpieczyć los osób zatrudnionych obecnie w tym sektorze. W najbliższym czasie będą rozstrzygane kwestie dotyczące rozporządzenia metanowego, bardzo dziękuję tym, którzy zaangażowali się w pracę, dzięki której pierwotne, groźne dla nas przepisy, zostały złagodzone.

Prace legislacyjne w Parlamencie Europejskim trwają, jest nadzieja, że ich finalne zapisy będą dla nas bardziej akceptowalne. Dziękuję eurodeputowanym PiS za ich ciężką pracę, dziękuję także Ministerstwu Klimatu z panią minister Anną Moskwą za prowadzenie rozmów w Brukseli. Dziękuję również parlamentarzystom, w szczególności ze Śląska, to dzięki nim na ostatnim posiedzeniu Sejmu została przyjęta rezolucja wyraźnie wskazująca, że sprzeciwiamy się postanowieniom, które będą uderzały w polskie górnictwo.

Myślę, że całość tych działań przyniesie dobry efekt, że będziemy mogli pogodzić dążenia w poszukiwaniach sposobów ograniczenia emisji metanu z praktycznym wymiarem oraz możliwościami działania polskich kopalń i zabezpieczeniem naszego bezpieczeństwa energetycznego.

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

44 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~znawcawszystkiego (89.72. * .73) 25.04.2023 17:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Podstarzały kermit i mistrz sasin.

~OficerProwadzacy (196.12. * .118) 25.04.2023 16:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Przyjechał coś ukraść?

amigamedia 25.04.2023 14:29
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Ten Matusiak,z tymi medalami wpiętymi w klapę munduru górniczego,wygląda dupnie,niczym wyciągnięty z szuflady historii,niczym z lat komuny...

~Pył (89.25. * .86) 25.04.2023 13:41
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Szanowni Państwo, na pierwszym zdjęciu mamy dwa WYBITNE umysły polskiej polityki. Bądźmy spokojni, jeżeli tych dwóch gentelmanów się za coś bieżę to na bank to nie wyjdzie xD tylko szkoda tej kasy która przepadnie...