Uzależnienia oraz cyberprzemoc tematem spotkania w Zespole Szkół nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju
Spotkanie o tematyce uzależnień oraz cyberprzemocy tym razem odbyło się w Zespole Szkół nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju. Nadkomisarz Aneta Zacharjasz podczas rozmów uświadamiała uczniów, co to jest cyberprzemoc oraz czym są dopalacze oraz narkotyki, a także, dlaczego ich zażywanie jest tak niebezpieczne.
W Zespole Szkół nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju przeprowadzono spotkania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym o tematyce uzależnień oraz cyberprzemocy. Uczniowie, szczególnie tych starszych klas, podczas spotkań ze znajomymi zapominają o bezpieczeństwie, niejednokrotnie narażając się na zagrożenia związane z eksperymentowaniem czy też zażywaniem narkotyków lub dopalaczy.
Nadkomisarz Aneta Zacharjasz z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju podczas przeprowadzonych spotkań zwróciła się do uczniów z apelem o to, by pamiętali, iż dokonywanie w życiu właściwych wyborów już od pierwszych klas szkoły podstawowej i ukierunkowanych na poszanowanie własnego zdrowia i niejednokrotnie życia jest bardzo ważne i ma istotny wpływ na ich przyszłość oraz przyszłość najbliższych im osób.
Mundurowa poinformowała, jaki mają wpływ na świadomość człowieka, o zmianach jakie powodują w zachowaniu i o zniszczeniach jakich dokonują w organizmie. Tego typu działania profilaktyczne umożliwiają bezpośredni dialog z uczniami.
- To okazja dla młodzieży, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które ich dotyczą. To szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania, których było dużo podczas spotkania. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty, prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem - przekazuje oficer prasowa jastrzębskiej komendy, st. asp. Halina Semik.
Pani komisarz mówiła także na temat zagrożeń, z którymi mogą spotkać się podczas korzystania z internetu. Przestrzegała przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówiła o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy i brutalności w grach komputerowych. Wspólnie z uczestnikami spotkania starała się wypracować bezpieczny model korzystania z internetu.
- Atmosfera podczas rozmów, szereg pytań i wątpliwości potwierdza potrzebę prowadzenia takich spotkań z młodzieżą, która z całą pewnością wyszła ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość, a konsekwencją uzależnienia jest zawsze odbieranie wolności decydowania o samym sobie - podsumowuje rzecznik.
Na pamiątkę spotkania nadkomisarz Aneta Zachrjasz w podziękowaniu otrzymała piękną figurkę policjanta ruchu drogowego.
/źr. KMP Jastrzębie-Zdrój/