Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podatek od garażu - jak go obliczyć?

Stawka podatku od garażu uzależniona jest m.in. od położenia i przeznaczenia obiektu. Jeśli masz garaż, pamiętaj o wykazaniu jego powierzchni w informacji IN-1 lub deklaracji DN-1. Sprawdź, jak prawidłowo obliczyć podatek od garażu!

Podatek od garażu - jak go obliczyć?

Od czego zależy podatek od garażu?

Garaż może być opodatkowany aż w czterech różnych stawkach lub podlegać zwolnieniu z opodatkowania.  Jeżeli stanowi część domu, podlega stawce obowiązującej dla budynków mieszkalnych. W drukach IN-1 oraz DN-1 powierzchnię garażu należy wykazać łącznie z powierzchnią domu.

Dla garażu wolnostojącego z wyodrębnioną księgą wieczystą obowiązuje stawka dla budynków pozostałych. Podobnie w przypadku garażu, który został dobudowany do domu w późniejszym czasie.

Miejsce garażowe w bloku podlega stawce podatku dla budynków mieszkalnych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy miejsce takie posiada wyodrębnioną księgę wieczystą. W takim wypadku podatek odo garażu płacimy w stawce dla budynków pozostałych. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Jeśli przestrzeń garażu wykorzystujesz na cele firmowe, jego powierzchnię użytkową musisz wykazać w polu przeznaczonym dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Garaż blaszany nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Nie spełnia bowiem definicji budynku. Według prawa budowlanego garaż blaszany, którego przeniesienie w inne miejsce nie wymagałoby robót budowlanych, klasyfikowany jest jako budowla. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik wykorzystuje garaż blaszany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej – wtedy podatek od nieruchomości wynosi 2% kosztu budowy lub nabycia garażu.

Jak obliczyć podatek od garażu?

Do prawidłowego obliczenia podatku od garażu potrzeba jest znajomość jego powierzchni użytkowej oraz stawki podatku obowiązującej w danej gminie. Powierzchnię użytkową liczymy po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach.

Osoby fizyczne – zarówno wykorzystujące nieruchomość w celach prywatnych, jak i prowadzące działalność gospodarczą – nie obliczają wysokości podatku od nieruchomości samodzielnie. Przy nabyciu lub wybudowaniu garażu składają w urzędzie gminy informację IN-1. Na podstawie zawartych w niej danych organ podatkowy wylicza wysokość podatku i informuje o niej właściciela nieruchomości drogą decyzji. Formularza IN-1 nie trzeba składać co roku. Wystarczy zrobić to raz. Jednak wymiar podatku może się zmieniać, dlatego każdego roku podatnikowi zostanie dostarczona nowa decyzja o jego wysokości.

Nieco inaczej obliczenie podatku od garażu wygląda w przypadku osób prawnych. Do 31 stycznia każdego roku składają one w urzędzie gminy deklarację DN-1. To właśnie w tym formularzu wyliczają wymiar podatku od nieruchomości. Istotną kwestią w tym wypadku jest znajomość stawek obowiązujących w danej gminie. Należy bowiem pamiętać, że są one ustalane indywidualnie przez samorządy.

Jak zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości można zapłacić na kilka sposobów: w kasie urzędu, u inkasenta lub przelewem na konto bankowe. Wygodną formą płatności okazuje się przelew online – należy pamiętać o wpisaniu prawidłowego tytułu przelewu, wg wzoru: „Podatek od nieruchomości [okres, za który płacisz ratę]”.

Materiał partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].