Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Matki w liczbach. GUS przygotował kilka ciekawostek

Główny Urząd Statystyczny w Katowicach z okazji Dnia Matki przygotował zestawienie ciekawych danych. Można sprawdzić, m.in., w którym miesiącu i dniu tygodnia rodziło się najwięcej dzieci.

Dzień Matki w liczbach. GUS przygotował kilka ciekawostek
Statystycy sprawdzili również poziom wykształcenia matek na Śląsku. Najwięcej z nich to absolwentki szkół wyższych - 14977 / fot. ilustracyjna freepik

Dane opublikowane przez katowicki GUS z okazji Dnia Matki dotyczą Śląska i obejmują miniony 2022 rok. Na świat przyszło w sumie 31597 dzieci, z czego większość, bo 16196 stanowili chłopcy, dziewczynek jest 15401. Trojaczki zdarzyły się pięciokrotnie, odnotowano 389 ciąż bliźniaczych.

Dzieci rodziły się najczęściej w czerwcu - 2864, lipcu - 2857 i w maju - 2808. Najmniej porodów przypadło na luty - 2327, listopad - 2349 i grudzień - 2457.

Jeśli z kolei spojrzeć na dni tygodnia, to najwięcej "pracy" na porodówce przypada na wtorek, środę i czwartek, kolejno rodziło się wtedy 5292, 5291 i 5140 dzieci. W piątki na świat przyszło 4943 dzieci, w poniedziałki 4803. Najmniej w weekend, w soboty - 3122, w niedziele - 3006.

Statystycy sprawdzili również poziom wykształcenia matek na Śląsku. Najwięcej z nich to absolwentki szkół wyższych - 14977, z wykształceniem średnim - 9788. W 32 przypadkach mamy nie zdobyły wykształcenia podstawowego. Ostatnia liczba wiąże się również z faktem, iż w ubiegłym roku matkami zostało osiem dziewcząt w wieku 14 lat i młodsze.

598 razy rodziły nastolatki w wieku 15-19 lat. Stosunkowo niewiele kobiet decyduje się na dziecko w przedziale wiekowym 20-24, to 3405. Więcej kobiet natomiast rodzi dziecko przed 40-stką, w przedziale 35-39 to 5427 kobiet. Jednak najliczniejsze grupy to kobiety w wieku 25-29 - 10132 dzieci i 30-34 - 10800. 48 pań zdecydowało się na potomka w wieku 45-49 lat. Wśród kobiet po 50-tce odnotowano cztery narodziny dzieci.

/źr. GUS, oprac. sqx/

źr. GUS

źr. GUS

źr. GUS

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].