Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakie funkcje pełni wapno budowlane?

Wapno budowlane, zwane również wapnem hydratyzowanym, to materiał używany w budownictwie do lat. Jego właściwości sprawiają jednak, że znajduje zastosowanie również w innych obszarach. Jakie funkcje pełni wapno budowlane i jakie korzyści może przynieść nam jego wykorzystanie?

Jakie funkcje pełni wapno budowlane?

Wapno hydratyzowane - zastosowanie w budownictwie

Wapno budowlane wykorzystywane jest w wielu dziedzinach budownictwa. Przede wszystkich wchodzi w skład suchych zapraw tynkarskich i murarskich, gdzie pełni rolę uelastyczniającą, zwiększa przepuszczalność zaprawy i sprawia, że ma ona zdolność do samodzielnej redukcji mikropęknięć. Z jego wykorzystaniem powstają m.in. zaprawy ciepłochronne, kleje, farby ścienne i tynki renowacyjne. Zaprawy z wapnem hydratyzowanym nadają budynkowi odpowiedniej sprężystości oraz wpływają na mikroklimat pomieszczeń, który jest korzystny dla naszego zdrowia.

Zastosowanie wapna hydratyzowanego widoczne jest także w przygotowywaniu gruntów pod budowę obiektów wielkopowierzchniowych, gdyż materiał ten reaguje z minerałami zawartymi w ziemi sprawiając, że podłoże staje się twardsze. Ważną rolę pełni też w przygotowywaniu mieszanek asfaltowych do tworzenia trwałych nawierzchni drogowych oraz w zabezpieczaniu murów obiektów zabytkowych.

Inne zastosowania wapna budowlanego

Zastosowanie wapna hydratyzowanego jest o wiele szersze. To materiał przydatny również rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i właścicielom prywatnych posesji. Jak można go wykorzystać?

  • Wapnowanie gleby wapnem budowlanym - to zabieg, który pozwala odkwasić glebę. Warto wykonywać go zwłaszcza na glebach ciężkich, wilgotnych i gliniastych, ale pamiętajmy, aby wapna nie mieszać ze środkami zawierającymi azot. O tym, że wapno dobrze działa na glebę, świadczy też fakt, że jest częstym składnikiem nawozów;
  • Wapno budowlane na trawnik - z racji tego, że wapno dobrze użyźnia glebę, można wykorzystać go pod trawnik, aby był bardziej bujny. Nie należy jednak kłaść wapna na rosnący już trawnik, gdyż mogłoby to mieć negatywny wpływ na roślinność;
  • Bielenie drzew wapnem budowlanym - dzięki temu chronimy pnie drzew przed pękaniem, do jakiego może dojść na skutek wahań temperatur w okresie jesiennym i wiosennym. Pokrycie pnia wapnem jest także zabezpieczeniem przed grzybami, bakteriami i niewielkimi gryzoniami;
  • Wapno budowlane do bielenia ścian - ściany i sufit bielony wapnem gaszonym jest zabezpieczony przed wilgocią, grzybami, pleśnią i bakteriami. To zabieg, który wykonuje się zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć, takich jak piwnica, stajnia, ale także kuchnia czy łazienka;
  • Wapno budowlane do zmiękczania wody - wapno zmieszane z sodą może posłużyć do zmiękczania twardej wody.

Jak widać, możliwości wykorzystania wapna hydratyzowanego są duże i wcale nie ograniczają się jedynie do budownictwa. Pamiętajmy jednak, aby podczas prac z tym materiałem zachować środki ostrożności, ze względu na jego właściwości żrące. Szeroka oferta tego typu produktów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cement-wylewki-zaprawy-kruszywa/wapno

Materiał zewnętrzny