Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strumień na trasie RowerON-u

RowerON to największa impreza rowerowa w regionie, w której rowerzyści podejmują się wyzwania polegającego na przejechaniu co najmniej 5 z 16 tras liczących łącznie niemal 700 kilometrów. W tym roku po raz pierwszy na trasie zawitało miasto Strumień. Na strumieńskim rynku rozpoczyna się i kończy ponad 50 kilometrowa TRASA SERFINGOWA wokół Jeziora Goczałkowickiego prowadząca przez następujące miejscowości Strumień - Zarzecze - Landek - Zabrzeg - Goczałkowice-Zdrój - Łąka - Studzionka – Strumień.

Strumień na trasie RowerON-u

CZAS:  4:27 h
PRZEWYŻSZENIE: 208 m
POZIOM: średnia

Wezwanie: „wsiadaj na koło, będzie wesoło!” od dwóch lat zbiera rzesze rowerzystów z regionu, zarówno cyklistów - pasjonatów, jak i nowicjuszy do przeżycia wspaniałej i niezapomnianej przygody. Wszystkich, którzy wystartują w tegorocznej edycji RowerON-u zachęcamy do wybrania wskazanej trasy, a przy okazji poznania uroków gminy Strumień.

Gmina Strumień jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. Gminę tworzy Strumień - jedno z najmniejszych miast województwa śląskiego oraz 6 sołectw: Bąków, Drogomyśl, Pruchna, Zabłocie, Zabłocie Solanka i Zbytków. Każdy kto choć na chwilę chce odpocząć od zgiełku miasta powinien odwiedzić tą gminę, która położona wśród malowniczych zakoli Wisły obfituje w tereny zielone i lasy. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych okolica od stuleci nazywana jest „Żabim Krajem”, a Strumień jest jego stolicą. Jego bogata historia sięga XIII wieku.

Strumień

Podróżując po gminie natkniemy się na wiele niezwykłych miejsc, zachwycających architekturą i urzekających drzemiącą w nich historią. Ten wyjątkowy klimat poczujemy wjeżdżając na strumieński rynek. Zdobią go kamieniczki mieszczańskie z mansardowymi dachami, które mimo XIX-wiecznej przebudowy zachowały swój barokowy charakter. Nad rynkiem dominuje wieża barokowego ratusza z 1628 r. – najstarszego w województwie śląskim. W 2011 roku podziemia zabytkowego ratusza zostały udostępnione dla odwiedzających. Obecnie turystów przyciąga w to miejsce „Galeria Pod Ratuszem”, gdzie swoje prace prezentują lokalni twórcy ale również zagraniczni artyści. To jedyna w województwie galeria usytuowana w murach Urzędu Miejskiego. Zamokłe i zagrzybione piwnice stały się miejscem tętniącym sztuką. Klimatyczna przestrzeń powstała w ramach współpracy transgranicznej z województwem Żylińskim.

Galeria Pod Ratuszem w Strumieniu

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Strumieniu jest Sanktuarium Św. Barbary. To typowa późnobarokowa budowla. Z zewnątrz nad świątynią góruje wieża z baniastym hełmem, zaś w środku warto zwrócić uwagę m.in. na witraż z postacią założyciela miasta – Mikołaja Brodeckiego.

Oprócz zabytków w Strumieniu znajdziemy także Park Miejski. Kiedy dzieci szaleją na placu zabaw, dorośli mogą spocząć na ławeczce przy fontannie. Co ciekawe, powietrze przy tym wodotrysku jest wielokrotnie bardziej nasycone zdrowotnym jodem, niż bałtyckie wybrzeże podczas sztormu! Fontanna bowiem rozbryzguje najlepszą solankę w Polsce. Wydobywa się ją w pobliskim Zabłociu. Od dziesięcioleci jest ona wykorzystywana w prawie wszystkich polskich uzdrowiskach. Zawiera do 144 miligramów jodu na litr! W fontannie zobaczymy figurki małego człowieczka i żaby. Żaba to znak „Żabiego Kraju, a ludzik jest rozsławionym przez śląskie legendy Utopcem. Solanką z Zabłocia można pooddychać również na skwerze w Drogomyślu, gdzie stanęła pierwsza mini tężnia solankowa w Gminie Strumień.

Park Miejski w Strumieniu

Co ciekawe w Strumieniu można na własne oczy zobaczyć jak żyli ludzie w X wieku. Powstała tu osada warowna Białogród, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję architektury, powszechnej we wczesnym średniowieczu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Osadę tworzy zabudowa i mieszkają tu zwierzęta najstarszych ras znanych z tej części Europy. Wioska żyje i funkcjonuje w sposób podobny do warunków wczesnośredniowiecznych, tak aby goście mogli przenieść się w czasie i odetchnąć od zgiełku współczesnej cywilizacji. Walory turystyczno-edukacyjne podnosi fakt, że osadę tworzą pasjonaci i jest stale rozbudowywana. Osada oferuje udział w warsztatach, dzięki którym można nauczyć się wielu średniowiecznych rzemiosł.

Z myślą o historii regionu powstały w gminie Strumień Izby Regionalne, których nie można ominąć planując wizytę w „Żabim Kraju”. Jedna z nich znajduje się w Strumieniu i nosi imię Mariana Wójtowicza, znawcy folkloru i miłośnika Ziemi Cieszyńskiej. Opiekunem Izby jest Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu.

W niedalekiej Pruchnej w Gminnym Centrum Integracji Wsi znajduje się Izba Regionalna im. Emilii Michalskiej. Zwiedzający Izbę mogą zapoznać się z życiem i twórczością poetki-malarki Emilii Michalskiej i rzeźbiarza Ludwika Habarty. Ekspozycja składa się z pamiątek, obrazów olejnych i malowanych na szkle, tomików wierszy, wycinanek i wyklejanek oraz rzeczy osobistych poetki-malarki a także dokumentacji twórczości rzeźbiarza. Można też zobaczyć wystawę fotograficzną "Pruchna dawniej i dziś".

Gmina oferuje atrakcje dla amatorów aktywnego wypoczynku. Okolice Strumienia słyną ze znakomitych, przyjaznych i malowniczych tras rowerowych. Spokojne, gminne drogi, płaskie tereny to doskonały wybór na przyjemną rodzinną wycieczkę rowerową. Podczas niej można zobaczyć bogatą faunę i florę związaną ze stawami i zbiornikami wodnymi, kapliczki i krzyże przydrożne oraz zabytkowe kościoły i obiekty dworskie. W trakcie rowerowych eskapad wokół Strumienia natrafić można na niemalże 300-letnie kamienne słupy graniczne, które wyznaczały granice pomiędzy Prusami a Austrią. Gmina Strumień dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Królowa polskich rzek - Wisła, jej urokliwy dopływ Knajka oraz liczne stawy ściągają entuzjastów tego sportu z odległych zakątków kraju. W samym Strumieniu można skorzystać z oferty Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji, gdzie do dyspozycji mieszkańców i turystów oddane są korty tenisowe i boisko do squasha, a w sezonie letnim czynny jest otwarty basen kąpielowy.

Miejskie Centrum Kultury i Rekreacj

Dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Bielsku- Białej dla potrzeb realizacji projektu „CULTURECOVERY” współfinansowanego z programu Interreg EUROPA ŚRODKOWA stworzono pierwszy Quest historyczny o Strumieniu pt. „Po Strumieniu żabim skokiem”. Jest to wędrówka po mieście z historią w tle. Odgadywane po drodze zagadki prowadzą mieszkańca lub turystę prosto do ukrytego skarbu. Quest dostępny jest w Punkcie Informacji Turystycznej w Strumieniu (Rynek 2), w Urzędzie Miejskim w Strumieniu w Referacie Rozwoju i Promocji (Rynek 4) oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu (ul. Młyńska 14).

Piękno przyrody, walory krajobrazowe i turystyczne, atmosfera przyjaznej gościnności sprawiają, że niejeden turysta odwiedzając gminę Strumień z utęsknieniem do niej powróci.

Serdecznie zapraszamy!

Tekst sponsorowany