Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zajrzyj z nami do Carbonarium przed otwarciem. Co zobaczymy na ekspozycji? [ZDJĘCIA]

Już 2 września mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju i regionu będą mogli po raz pierwszy zwiedzić Carbonarium - pierwszą część Instytutu Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica. Już dziś możecie jednak zobaczyć niektóre elementy ekspozycji w naszej wirtualnej galerii. 

Zajrzyj z nami do Carbonarium przed otwarciem. Co zobaczymy na ekspozycji? [ZDJĘCIA]Szymon Kamczyk
Otwarcie Carbonarium zaplanowano na 2 września.

Zajrzyj z nami do Carbonarium przed otwarciem. Co zobaczymy na ekspozycji? [ZDJĘCIA]

Wielkie otwarcie Carbonarium zaplanowano na sobotę 2 września. W zmodernizowanym budynku zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki i… międzywojenny słup ogłoszeniowy. Centralnym elementem wystawy jest „lewitująca” bryła węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pobudza wyobraźnię.  

Na parterze znajdziemy szatnię, recepcję, biletomat i sklepik. To tu rozpoczyna się podróż po tajemniczym świecie węgla - od pierwiastka po surowiec. Już z parteru podpatrzeć można widowiskowy eksponat - lewitującą bryłę węgla. 

Na klatce schodowej na każdym półpiętrze znajdują się grafiki, ukazujące tematykę piętra, na które zmierzamy. Na piętrze pierwszym zwiedzanie rozpoczynamy w kameralnej sali kinowej, gdzie znajduje się opuszczany ekran o długości 8 metrów. Tam zwiedzający obejrzą film w 3D ze specjalnymi okularami, a po jego obejrzeniu ekran zniknie, ukazując przestronną salę. W niej znajdziemy widowiskową ogromną bryłę węgla, zawieszoną w powietrzu, trzy duże ekrany, na których wyświetlany będzie film "Węgiel w organizmach żywych", a także liczne punkty multimedialne z ciekawostkami. 

Na drugim piętrze cofniemy się do Karbonu, czyli okresu geologicznego, w którym powstał węgiel kamienny, oprócz zmysłu wzroku będziemy mogli także dotknąć - węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz węgla drzewnego. W dalszej części ekspozycji czekają na odwiedzających multimedialne stanowiska z ciekawostkami na temat wykorzystania węgla od czasów pierwotnych, po erę wynalazków przemysłowych. 

Piętro trzecie traktuje o mieście Jastrzębie-Zdrój, jego historii i kopalniach. Zwiedzanie rozpoczynamy w strefie dotyczącej jastrzębskiego uzdrowiska, gdzie możemy wykorzystać kolejny zmysł - słuch. Posłuchać możemy wypowiedzi ludzi - byłych pracowników uzdrowiska. Dalej znajdujemy ciekawostki o kopalniach, tych jastrzębskich i nie tylko, a także odwzorowaną łaźnię górniczą. Ekspozycję na trzecim piętrze kończy strefa związana z tragicznymi wypadkami w jastrzębskich kopalniach, a wszyscy chętni mogą wybrać sie w wirtualną wycieczkę "na dół" do kopalni, za pośrednictwem gogli wirtualnej rzeczywistości. 

Na czwartym pietrze wkrótce przygotowana zostanie również ekspozycja dotycząca porozumienia jastrzębskiego i jastrzębskiej drogi do wolności. 

Nowoczesna forma ekspozycji jest konieczna, aby Carbonarium stało się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów. Istotna w tym przypadku jest też autentyczna lokalizacja, czyli pokopalniana łaźnia górnicza. W 2000 roku KWK Moszczenica przestała fedrować. 23 lata później łaźnia stała się Łaźnią, siedzibą Instytutu i Carbonarium – zapewnia Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, zachęcając do odwiedzenia Carbonarium. 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zupazhipopotama (178.26. * .6) 31.08.2023 17:11

Sprawdza sie stara prawda:

youtu.be/PgCcsXJAga0?t=140

jegła 31.08.2023 14:47

W Jastrzębiu promocja wegla a w Rybniku w Edukatorium Juliusz pokazują dzieciom roboty... To skala rozmijania sie z potrzebami władz Jastrzębia

~MyOtwieramyPseudoMuzea (46.204. * .152) 31.08.2023 07:00

Kpina z Polaków.
Czesi ponownie Pootwierali Swoje Kopalnie i Wydobywają Węgiel i Śmieją Się Z Polaków I Europy.

~BezrolnyRolnik (23.109. * .154) 30.08.2023 18:31

"czy tu się chwalić ?
Czarnym syfem?"

Jeszcze ta imitacja maszyny parowej z drewna i papieru, kiedy mozna kupic dzialajaca.
I to niewielkie pieniadze.

To muzeum pokopalnianego szmelcu to niezly przewal.

~Tadzik55 (5.173. * .252) 30.08.2023 17:27

Tez jestem zdania ze o węglu powinnismy jak najszybciej zapomnieć bo czy tu się chwalić ?
Czarnym syfem?

~MonaLiza (46.134. * .222) 30.08.2023 17:20

Świat z niechęcią patrzy na węgiel a w Jastrzębiu odwrotnie. Wszystko sie tu kręci wokół węgla jak w XIX wieku.

~Ania932 (31.0. * .97) 30.08.2023 16:50

Podajcie cennik za wstęp

~AAaaAA (89.64. * .44) 30.08.2023 12:02

Zupazhipopotama, zapomniałeś o Wielkim Otwarciu, będzie muzyka i szampan a Pani Hetman w czerwonej kiecce odtrąbi kolejny sukces :)
Chyba, że będzie niebieska...

~Hjk (46.204. * .227) 30.08.2023 10:18

25 milionów dotacji rządowej tj.pana Morawieckiego na" toto" Ludzie gdzie my żyjemy kto za.to rozlicza?

~Zupazhipopotama (178.26. * .6) 30.08.2023 09:06

I to gówno tyle milionów kosztowało?