Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wiceminister Jabłoński w Jastrzębiu mówił o likwidacji kopalń, która może nie nastąpić

O swojej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, bezpieczenstwie kraju, a także o transformacji Śląska mówił w Jastrzębiu-Zdroju wiceminister Paweł Jabłoński. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Wiceminister Jabłoński w Jastrzębiu mówił o likwidacji kopalń, która może nie nastąpićS. Kamczyk
Podczas spotkania w Jastrzębiu-Zdroju wiceminister Jabłoński odpowiadał na liczne pytania z sali, choć na spotkanie nie przyszło zbyt wiele osób.

Wiceminister Jabłoński w Jastrzębiu mówił o likwidacji kopalń, która może nie nastąpić

Choć w spotkaniu uczestniczyło około 20 osób, wiceminister podziękował wszystkim za obecność i zapowiedział krótki wstęp na temat bezpieczeństwa kraju, zarówno militarnego, jak i energetycznego. Poruszył także temat likwidacji kopalń. 

- Plan jest taki, żeby jak najdłużej, ile się da, korzystać z tych naszych zasobów. Dzisiaj mówimy o roku 2044, 2049 w niektórych przypadkach, ale wcale nie jest powiedziane, jeżeli wydobycie nadal będzie opłacalne, powstanie naturalne pytanie, czy to przerywać, czy kontynuować. Kto wie, co będzie za 25 lat, ale jeżeli będzie rządził rząd kierujący się tymi samymi zasadami, którymi my się kierujemy - czyli przede wszystkim interesem polskiej gospodarki, to wtedy na pewno będzie podjęta decyzja, aby wydobycie kontynuować - mówił Paweł Jabłoński. - Transformacja przemysłu jak najbardziej, ale nie na siłę i nie wbrew naszemu interesowi, bo to jest coś, co może naszą gospodarkę całkowicie zadusić i spowolnić, na czym będą zyskiwały inne państwa - stwierdził wiceminister. 

Przywołał także przykład kopalni Turów, bo osobiście zaangażowany był w negocjacje z Czechami. - Byliśmy na finiszu negocjacji. Umowa była w zasadzie napisania, pozostał jeden punkt do wynegocjowania. Powiedzmy, że my proponowaliśmy, aby pewien okres trwał dwa lata, a Czesi, żeby trwał dziesięć. Jak się negocjuje, to godziliśmy się na to, że spotkamy się gdzieś w środku - 6-7 lat. I już w zasadzie było to dogadane, po czym oni dostają telefon (powiedzieli, że z kancelarii premiera, ale nie wiem czy był to premier Czech, czy kanclerz Niemiec) i mówią "teraz my zmieniamy i chcemy 15 lat". To było nie po to, aby to wynegocjować, ale żeby zablokować porozumienie. Mogę o tym mówić, bo to już było dość dawno, a zresztą był to poprzedni rząd czeski. Próbowano wtedy na siłę to [działalność kopalni Turów-red.] zablokować. Całe szczęście następny rząd był o wiele bardziej rozsądny i usiedliśmy ponownie do rozmów, kopalnia została obroniona. Oczywiście trochę musimy za to zapłacić, bo przy odkrywce jest więcej hałasu i pyłu, ale takie są koszty funkcjonowania zakładów górniczych, ale my się z tym liczymy - wspominał Paweł Jabłoński

Kolej otworzy miasto na rozwój

W odniesieniu do Jastrzębia-Zdroju wiceminister spraw zagranicznych przytoczył temat kolei. - Kolej to będzie ważny element także tutaj w Jastrzębiu, zresztą którego przez lata brakowało. To będzie w końcu połączenie Jastrzębia z resztą Polski na skalę, która pozwoli rozwijać miasto wreszcie na takim poziomie, jak to powinno być. Nie tylko ciężki przemysł, ale także bardziej nowoczesny. Gospodarka musi być zdywersyfikowana - zapewnił wiceminister. 

Po niespełna 30-minutowym wstępie na temat bezpieczeństwa i działań rządu w tym zakresie, Paweł Jabłoński oddał głos gościom. Z sali padło sporo pytań, m.in. o kolej i połączenia autobusowe do miast regionu poza MZK.

- Szczerze mówiąc nie wiedziałem o tematach PKS-u. Liczymy wszyscy na to, że po otwarciu linii kolejowej i dworca będzie można dojechać do...

- To ja już tego nie dożyję - przerwała ministrowi 82-letnia mieszkanka.

- Ja wiem, że to jeszcze dzisiaj wydaje się czymś nierealnym, bo to tak naprawdę dzisiaj są jeszcze rysunki na mapie. Ale można spojrzeć na przykład autostrady, która powstała 10, może 12 lat temu. Jak kiedyś się jeździło do Warszawy ze Śląska? Samochodem to było 6-7 godzin. Dziś da się dojechać w 3 godziny.

- Ale ile mandatów! - skomentował żartobliwie jeden z mieszkańców. 

Lista importerów zboża

Na spotkaniu obecny był również żorzanin, były pełnomocnik prezydenta Żor Bronisław Jacek Pruchnicki, który w sierpniu był również na spotkaniu z Pawłem Jabłońskim w Żorach. Wówczas pytał o publikację listy firm, które importowały zboże z Ukrainy do Polski. Wtedy wiceminister Jabłoński zapewnił, że porozmawia o tym z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem. 

- Rozmawiałem o tym z ministrem Telusem kilka dni po naszym spotkaniu i otrzymałem odpowiedź, że ta lista będzie opublikowana, ale żeby była rzetelna, musi być wszystko bardzo dokładnie sprawdzone, bo tutaj miało miejsce prawdopodobnie sporo mechanizmów oszukańczych ze strony przede wszystkim nieuczciwych eksporterów zboża z Ukrainy. Duże grupy oligarchów, o których słyszymy także od ludzi na Ukrainie. Tam mówią o tym, że potrzebują zboża na swój własny rynek, a tego zboża nie było, bo je wywożono - mówił Jabłoński, zaznaczając także, że w Polsce działały firmy, którym zależało, aby zboże nie było reeksportowane. Bronisław Jacek Pruchnicki zarzucił wiceministrowi nieprawdę, bo minister Telus w wypowiedzi na lipcowej konferencji prasowej stwierdził, że taka lista nie zostanie opublikowana, bo dysponuje on częścią firm importujących zboże, a druga część jest w dyspozycji Krajowej Administracji Skarbowej, co uniemożliwia publikację nazw podmiotów. 

Wiceminister Jabłoński zapewnił, że dokładnie takie słowa usłyszał od ministra rolnictwa, a publikacja listy będzie możliwa po rzetelnym sprawdzeniu importerów przez Krajową Administrację Skarbową. 

Afera wizowa w MSZ

Podczas spotkania pojawił się też temat ostatniej afery wizowej. - Jest postępowanie, jest śledztwo, które prowadzi CBA i ABW. Te instytucje to sprawdzają, bo my prowadzimy właśnie taką politykę - bezpieczeństwo, szczelność granic, drobiazgowa kontrola. Jeśli ktoś naruszy te przepisy, dopuści się korupcji, oczywiście będzie to wyjaśniane. Jak będą winni i okaże się, że złamali prawo, będą ukarani. Dymisja była błyskawiczna, jeśli był tylko cień wątpliwości. Ja nie wiem, co tam się działo, być może nastąpiło przestępstwo, być może było niedbalstwo, ale od razu wyciągamy konsekwencje - zapewnił Jabłoński. 

Ludzie

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

28 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (5.173. * .243) 15.09.2023 09:12

Do poniżej ja zaczynałem pracę to dostawałem tylko jakis 200 zł a dopiero pozno były miliony a za tą kwotę to mogłem kupić ocet bo nic więcej nie bylo

~Emeryt60 (185.130. * .108) 15.09.2023 08:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PeOwiec, kiedy zaczynałem pracę moje wynagrodzenie liczone było w milionch. Później przyszła denominacja i za każde 10 tys. zł dostaliśmy złotówkę. Nie liczy się ile zarabiasz, tylko ile za to możesz kupić.

~Perfektmen (46.134. * .144) 15.09.2023 07:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Paweł Jabłoński mówi: "Ja nie wiem, co tam się działo", hahahaha

~Kokoszka (5.173. * .244) 15.09.2023 06:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Obiecać nie ma grzech" i tyle w temacie. Szkoda że wszystkim politykom od lewa do prawa język nie odpada od tych kłamstw!!!!

~Zygi (185.135. * .130) 14.09.2023 23:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na której stacji paliwowej w Jastrzębiu kupię ruską ropę co ostatnio Orlen ją sprzedaje?

~Jastrzomb (91.204. * .132) 14.09.2023 19:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Afera za afera a wy dalej wierzycie w jarka jak w Boga...a on razem z kotem z was się śmieje...

~PeOwiec (5.173. * .242) 14.09.2023 19:05

Do poniżej nie więcej jak 4 zł na godzinę dla elektoratu lewicowego dla Polaków 100 zł na godzine

~bubllle (193.169. * .48) 14.09.2023 18:07

KrzysioiWakdek (93.179. * .145)
ile dajesz na godzinę pracy ?

~Raperkaklasztorna (89.64. * .97) 14.09.2023 17:53

***** ***

~dance_80 (193.169. * .48) 14.09.2023 17:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~KrzysioiWakdek (93.179. * .145)
ja bym się u ciebie zatrudnił
ale 2,50 zł na godzinę
w dupe se wsadź

~KrzysioiWakdek (93.179. * .145) 14.09.2023 17:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zatrudnię do pracy na dachach przy fotowoltalice miłe widziany zaciekły elektorat PO taki który dużo ryczy a mało mleka daje seniory z PO do dzieła pokażcie nie tylko krzyki ale i czyny

~To_sem_ja (193.169. * .48) 14.09.2023 17:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

jakie wizy ?
te co rząd pisowski dał 790 000 ?

~Jagna (79.184. * .48) 14.09.2023 17:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

O wizach wspomniał?

~debile_są_wśród_nas (193.169. * .48) 14.09.2023 15:27
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

"Komentarze tutaj potwierdzają tezę, ze glupich jest więcej niz mądrych."
MichalGR ty też tu brylujesz ?
Wśród głupich ?
Jak sam napisałeś ?

~OniStrzelaliDoGórników (89.64. * .118) 14.09.2023 15:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co na to Anna Hetman z Platformy Obywatelskiej?

~Soil (46.204. * .20) 14.09.2023 14:53
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Martinez. Z rylami szkoda podejmować jakąkolwiek dyskusję. Szkoda czasu i liter, tam tylko pył i muł. A w połączeniu z wyznawcami Jarosława, to jak czarna dziura. Zakrzywia rzeczywistość aż do kolapsu.

~Paranoja2023 (192.42. * .217) 14.09.2023 13:58
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Rząd bohatersko walczy z problemami, które sam stwarza.

MichalGR 14.09.2023 13:54
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Co sie chlop najezdzic musi to nie mam pytan. Bez niego i przemowy tez by sie odbylo.

~EkonomiaMarsjańska (45.151. * .13) 14.09.2023 13:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Na światowych rynkach spadają ceny gazu i węgla, a w Polsce PGNiG podnosi o kilkadziesiąt procent stawki za CO. W Czechach obniżają ceny gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Czy w Polsce zarządy spółek skarbu państwa tworzą nowe rozwiązania ekonomiczne, funkcjonujące na zasadzie im tańsze surowce, tym droższy produkt końcowy?

~JudytaT (188.137. * .110) 14.09.2023 12:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tys jest jednak zacofany peowiec!!
ty byś kopał ten węgiel do śmierci i o jeden dzień dłużej

~do_niżej (193.169. * .48) 14.09.2023 12:25
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

a teraz Polacy nie pracują w kopalniach w Czechach ?

~PeOwiec (5.173. * .84) 14.09.2023 12:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No ryży was zmusi do pracy w Czechach jak wam zamknie kopalnie na polecenie niemiec

~martinez111 (188.137. * .95) 14.09.2023 12:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

AAaaAa - no cóż rylu, jeżeli oprócz palenia opon i darcia ryja o podwyżki umiesz tylko wiązać kabelki

~AAaaAa (89.64. * .93) 14.09.2023 11:10
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Zrobią wam tu pustynie i biedę. Dobrze że są Czechy. Jak tam, rączki już wyćwiczone do wiązania kabelków w samochodach, na które nie będzie was stać?

~stańczyk (5.184. * .26) 14.09.2023 10:03
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

cytat z artykułu:
" I już w zasadzie było to dogadane, po czym oni dostają telefon (powiedzieli, że z kancelarii premiera, ale nie wiem czy był to premier Czech, czy kanclerz Niemiec) i mówią "teraz my zmieniamy i chcemy 15 lat"."
tak działają aparatczyki pisu to tzw SZCZUJNIA
nie wiem ale powiem

~ciekawy (188.137. * .95) 14.09.2023 09:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A ja jestem ciekawy za te 25 lat z jakiego poziomu będziecie wydobywać ten węgiel, jakie będą koszty wydobycia i najważniejsze kto za 25 lat będzie palił węglem ?

~Bungabunga (85.115. * .180) 14.09.2023 09:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Sala pękała w szwach. Pisowcy, koniec wasz bliski. Więzienia czekają.

~Zupazhipopotama (46.204. * .49) 14.09.2023 09:04
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu