Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?

- pytamy senator Ewę Gawędę, kandydatkę do senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?
Ewa Gawęda oraz zdjęcia z Henrykiem Siedlaczkiem i Krzysztofem Gadowskim, o których wspomina w wywiadzie.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?

- Czy to prawda, że Wspólnota Samorządowa* popiera panią w wyborach do Senatu?

- Tak, zarząd Wspólnoty podjął taką decyzję, z czego się bardzo cieszę. To dla mnie ważny dowód zaufania. I naturalna, jak rozumiem, konsekwencja dobrej oceny mojej pracy na rzecz samorządów powiatu wodzisławskiego i efektów naszej dotychczasowej współpracy.

- A czy nie wystraszyły samorządowców pani zdjęcia z dożynek w Gorzycach, na których jest pani w towarzystwie posłów PIS-u, jakby nic się nie zmieniło?

Myślę, że mądrzy ludzie nie postrzegają świata przez pryzmat zdjęć z dożynek czy innych imprez. Ja nie jestem przecież ich gospodarzem, tylko gościem. Nie mam wpływu na to, kogo gospodarze zaproszą, ani nie będę dyrygować, gdzie kto ma stanąć. Poza tym, czy przypadkowe stanięcie na chwilę obok tego czy owego, na publicznej, otwartej imprezie, ma nas definiować? Ma decydować o naszych poglądach, wartościach, o skuteczności naszej pracy? Proszę, nie dajmy się zwariować, bo takie myślenie doprowadzi nas do obłędu. A właśnie…Co w takim razie „podejrzliwcy” powiedzą o moim zdjęciu w bryczce z Henrykiem Siedlaczkiem, które opublikowały niektóre media? Czy to zdjęcie oznacza, że będę głosować w wyborach na mojego rywala? (śmiech)

- Przed rejestracją pani kandydatury z listy Bezpartyjnych Samorządowców powiedziała pani, cytuję, że „moja rezygnacja z członkostwa w PiS jest oczywistością”. Zrezygnowała pani?

- Ja zawsze dotrzymuję słowa. Moje członkostwo w PiS to ważny rozdział w moim życiu, uważam, że zrobiłam w nim dużo dobrego, ale to już rozdział zamknięty. Złożyłam formalną rezygnację i zgodnie ze statutem partii moje członkostwo ustało z chwilę mojej rezygnacji. Koniec, kropka! Natomiast to chyba zrozumiałe, że nadal mam w PiS sporo kolegów i koleżanek, którzy są wartościowymi ludźmi i robią wiele dobrego dla Polski. Na pewno nie będę się tych relacji teraz wypierać.

- Jednak są i tacy, których to nie przekonuje, uważają, że to może być tzw. „ustawka”, a po wyborach wróci pani na łono partii...

- Mam w sobie dużo pokory wobec różnych opinii, nawet tych krzywdzących. Niestety, opinie to nie fakty i dlatego trudno jest im zaprzeczyć używając innych, bezspornych faktów. Więc w tej sytuacji odpowiem tak. W mojej kilkuletniej działalności publicznej nigdy nie posługiwałam się kłamstwem, chwytami poniżej pasa czy różnymi gierkami. I to się nie zmieniło, i nigdy nie zmieni. Nie było, nie ma i nie będzie żadnych ustawek, ani z PiS-em, ani z nikim innym. Ramy mojej przyszłej współpracy z innymi politykami i partiami będzie wyznaczać tylko pożyteczny cel i dobro mieszkańców, którzy mnie, mam nadzieję, wybiorą. Po to chcę iść do senatu.

- Czy w takim razie, żeby w czasie kampanii wyborczej nie prowokować niekorzystnych dla pani skojarzeń, przestanie się pani fotografować w towarzystwie innych polityków, zwłaszcza z PiS?

- Jakiś czas temu opublikowaliście zdjęcie, na którym, na imprezie barbórkowej, tańczę z posłem Krzysztofem Gadowskim. Czy to znaczy, że chciałam wtedy wstąpić do Platformy? (śmiech) Moim zdaniem, oznaczało to tylko tyle, że oboje lubimy tańczyć i że można mieć różne poglądy, ale równocześnie potrafić ze sobą rozmawiać bez okładania się maczugami. A już zupełnie poważnie, to po pierwsze, jeśli decyduję się uczestniczyć w jakimś wydarzeniu, to nie przez to, że jest tam ktoś z PiS, PO czy innej partii, ale dlatego, że uznaję to wydarzenie za ważne. Po drugie, nie mam zamiaru nagle zacząć traktować moich różnych znajomych, jak „zadżumionych”, tylko dlatego, że nasze polityczne drogi się rozeszły. Po trzecie, nawet jeśli ja panuję nad tym, co publikuję na moim profilu Fb czy stronie internetowej, to nie mam kompletnie wpływu na to, co, w jakim kontekście i z jakimi intencjami udostępniają inni.

- Podejrzewa pani kogoś o złe intencje? Chodzi mi o wykorzystywanie pani wizerunku do własnych celów?

- Nie jestem przesadnie podejrzliwa, ani też nie mam ochoty i czasu analizować zachowań innych. Ale jestem w polityce wystarczająco długo, żeby wiedzieć, że takie zachowania są możliwe, a w czasie kampanii wyborczej się nasilają. Zawsze jednak najpierw zwracam komuś uwagę w cztery oczy. Publiczne mówienie o tym to ostateczność. Natomiast wracając do tych, którzy wątpią w moje faktyczne rozstanie z partią, to korzystając z okazji, serdecznie proszę ich wszystkich o odrobinę zaufania. Mam nadzieję, że już wkrótce znów będziecie mogli oceniać mnie po owocach mojej pracy, a nie po przypadkowych zdjęciach.

Rozmawiał (ska)


* Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa jest organizacją niepartyjną i samorządową, zrzeszającą przedstawicieli samorządów powiatu wodzisławskiego. Członkowie stowarzyszenia wyrazili oficjalne poparcie dla Ewy Gawędy, jako kandydatki bezpartyjnej w wyborach do senatu w okręgu 72. Zarząd Wspólnoty Samorządowej w powiecie wodzisławskim tworzą: Lucjan Szwan (przewodniczący, rada miasta Rydułtowy), Mariusz Adamczyk (zastępca przewodniczącego, wójt Godowa), Dezyderiusz Szwagrzak (skarbnik, rada miasta Wodzisławia Śląskiego), Maciej Poręba (sekretarz, rada miasta Rydułtowy), członkowie zarządu: Leszek Bizoń (starosta powiatu), Barbara Magiera (burmistrz Radlina), Daniel Jakubczyk (wójt Godowa), Jan Zemło (etatowy członek zarządu powiatu). 

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

84 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 24.09.2023 21:32

@expert
Kapitalne podusmowanie. Nie jestem mieszkancem Wodzislawia ale oddawanie wladzy w rece PiSu i PO nie moze wyjsc na dobre.

expert 24.09.2023 21:28
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

I Gawędy i Kieca zmarnowali 4 pfuu 8 lat. Cały rozwój państwowy, najwyższe dofinansowania szły i idą do Raciborza ewentualnie Jastrzębia. Powiat Wodzisławski mimo głosowania mocniej na PiS niż raciborski, dostawał mniej. A współpracy nie było bo Kieca i Gawędy się po prostu nie znoszą... ale czy na tym miało cierpieć miasto? Dlaczego Gawędy nie działały na polu państwowym a Kieca na prywatnym. Oboje są winni tego, że Wodzisław stoi w miejscu. Brak obwodnicy, nowych dróg, kolej kiepska, strefa po KWK 1 mają przypomina Czarnobyl.

~ttt (5.184. * .151) 24.09.2023 18:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kieca też jest NIKIM, jeśli swoje polityczne fochy przedkłada nad dobro miasta. W Rybniku, Raciborzu czy Jastrzębiu włodarze z innej opcji nie przeszkadzają w ładowaniu przez PiSiorów miliardów dla ich miast. Wodzisław na Balaton dostał ochłapy i w sumie zmarnował, bo poza zrobieniem drogi i paru betonowych klocków dalej jest tam dziadostwo, syfiasta plaża, śmierdząca woda i stare rozklekotane rowerki wodne.

~MojeZdanie (193.161. * .11) 24.09.2023 17:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Taki przykład:
np. prezydent Kieca nie poniżał się i nie prosił gawędów o kasę 
a teraz okazuje się że gawędy są NIKIM a wstyd by pozostał na długo i dlatego go szanuję
nie wolno bratać się z pis-em nawet Kościołowi nie wyszło to na dobre!

~MQ (83.22. * .62) 24.09.2023 17:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oczywista ustawka PISu. Policzyli sobie w sondażach, że bardziej im się opłaca "neutralna" kandydatka.

~do_doniżej (46.134. * .113) 24.09.2023 16:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ewa jo cie prosza...

~doniżej (188.137. * .10) 24.09.2023 14:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jedni jadą po PISie inni po PO a przecież to totalna głupota popierajmy i wybierajmy takich, którzy coś robią dla mieszkańców bez podziału na partie, moim zdaniem są to E. Gawęda, K. Gadowski i Michał Woś. każdy z nich jest rozpoznawalny za działania.

~PeOwiec (155.133. * .231) 24.09.2023 14:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do poniżej lepiej zapytaj gada to ci odpowie przecież tam sejmie za naszą kase siedzi juz pare lat i sra w stołek

~Do_nizej (93.179. * .78) 24.09.2023 14:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gdyby pis nie dawało kasy rydzykowi i propagandę tvpis to by wystarczyło nie tylko na dworzec w Raciborzu ale i w Jastrzębiu i Wodzisławiu

~SeniorkaMoszczenica (87.207. * .231) 24.09.2023 13:37

A ja się chce się zapytać naszej gosposi Ani i jej pryncypała Krzysia gdzie jest hotel diament gdzie jest kopalnia i basen moszczenica gdzie jest PKP gdzie dworzec PKP w zdroju gdzie się podziały wyższe uczelnie No gdzie pytam gdzie !

~Hardy@12 (89.64. * .23) 24.09.2023 13:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ja mam taką prośbę to pani prezydent Hetman dziś w tv rzecznik PO poraz któryś powiedział że w SJZ nie strzelano do górników, niech pani Grabcowi powie jak było, ja wiem bo byłem lecz wielu Polaków wciąż uważa że to hejt odwagi pani rządzi tym miastem nie szła pani z górnikami lecz co się działo pod spółka JSW,SA wie pani doskonale dość kłamstwa i obłudy

~Odpowiadam (178.218. * .117) 24.09.2023 12:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

na pewno nie zepsuł tyle co pis przez 8 lat

~uczciwypodatnik (46.204. * .190) 24.09.2023 12:03

Czy Krzysio podczas swoich 30 lat w sejmie utrzymywany z naszych podatków oprócz tańca na załączonej fotce dokonał czegoś dla mieszkańców Jastrzębia ,regionu Śląska czy dla Polski ?

MichalGR 24.09.2023 11:48

Kto jeszcze startuje oprocz Gawedy z tego okregu?

~doech (188.137. * .10) 24.09.2023 11:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ech rżniesz głupa albo naprawdę brak ci rozumu. Piszesz tak jakbyś miał kilkadziesiąt opcji, masz tylko dwie, zostać w domu lub zagłosować na jednego do senatu. Moja rada zostań w domu.

puchacz 24.09.2023 00:05
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Wolę w senacie Ewę niż Krzysztofa.

~ech (5.184. * .151) 23.09.2023 23:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

zażenowany (188.137. * .10), Ewa skończ już. W swd głosowało na Ciebie bardzo dużo ludzi, których zawiodłaś i teraz już tego nie zrobią. Pakuj walizki.

~ech (5.184. * .151) 23.09.2023 23:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W swd można głosować na cudzych co grabią do siebie, albo na swoich, co grabią do cudzych, a u siebie chcą mieć zabitą dechami wieś. Ale wybór...

MichalGR 23.09.2023 23:01
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@~doMichałGR (188.137. * .10)
A co mnie obchodzi wspólnota samorzadowa? Gabi przez 5 lat nic nie zrobila i to jest fakt o ktorym nalezy rozmawiac.

~doZaskoczony (188.137. * .10) 23.09.2023 22:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A co tu jest do rozumienia Wspólnota Samorządowa to bezpartyjni i mogą zawierać w powiecie koalicję z kim chcą, co ci przeszkadza PO jeżeli się w samorządzie dogadują to uważam, że jest ok

~Zaskoczony (91.192. * .8) 23.09.2023 22:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeżeli tak Wspolnota Samorzadowa popierała i popiera Gawedową to dlaczego mają koalicję z KO /PO? Czegoś tu nie rozumiem.

~doMichałGR (188.137. * .10) 23.09.2023 21:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wspólnota Samorządowa to jawna opcja współpracy dla regionu i mieszkańców a ze składu zarządu i rady wynika, że ma koalicję z PO a nie z PIS

MichalGR 23.09.2023 21:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak to jest ze PO ma w programie rozliczenie ograniczeń kowidowych za ktorymi sami glosowali?

~Emmagrube (91.192. * .96) 23.09.2023 21:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ten mundur górniczy wskazuje na pracę w jakiej kopalni że zapytam? Bo z tego co wiem to nawet większość górników takich mundurów nie posiada. Na dożynkach takie rozdają?

~Zupazhipopotama (5.253. * .122) 23.09.2023 21:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Niezadowolony (46.204. * .24) 23.09.2023 21:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czyli Wspólnota samorządowa to ukryta opcja PIS?

~Ira (46.134. * .147) 23.09.2023 21:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Koniec darmowego zjadania kołocza na festynach czy dożynkach.

~zażenowany (188.137. * .10) 23.09.2023 20:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pomyślcie trochę zanim coś napiszecie,ustawką było wyrzucenie ją z list do senatu , ustawką było nie wpuszczenie jej na listę parlamentarną, ustawką było poinformowanie jej o tym w momencie kiedy już minął termin rejestracji list w komisji wyborczej, ustawką było, że miała niecałe dwa dni na zebranie podpisów. Macie rację to były ustawki i powinna być wdzięczna PISowi, że tak ją przeczołgał. Na pewno robiła to z uśmiechem i na luzie . Zebranie podpisów zawdzięcza wielu a może nawet bardzo bardzo wielu ludziom, którzy doceniają jej pracę zaangażowanie i pomoc w wielu dziedzinach. Nie głosowaliście przedtem nie zagłosujecie i teraz to wasz wybór, proszę tylko nie obnoście się z swoją głupotą bo nawet anonimowo to wstyd.

MichalGR 23.09.2023 19:52
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_nizej (179.43. * .186) 23.09.2023 17:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pytał cię ktoś o zdanie trollu?

MichalGR 23.09.2023 17:34
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@~MichalRG (179.43. * .186)
Dokladnie tak jak piszesz - nigdy wiecej PO!

~MichalRG (179.43. * .186) 23.09.2023 16:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

kto raz wdepnie w pis............ten zawsze w nim zostanie
nie wierzę w nawrócenie dlatego nie zagłosuje nigdy na nią a tym bardzie jej męża
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się kandydowanie jako niezależna a głosowanie jak pis wskaże
NIE KUPUJE TEGO

MichalGR 23.09.2023 15:50
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Glos na PiS i PO to głos samobójczy.

~wtf (176.198. * .178) 23.09.2023 14:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przednie brednie poobiedne, czyli nadal ten sam show i pustosłowie.
Kończ waśćka, wstydu sobie oszczędź...

~oh_Ewa (5.184. * .118) 23.09.2023 13:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Obnosisz się ostatnio po mediach z jakimiś owocami swojej pracy - JAKIMI NIBY? myślisz że jak będziesz powtarzać tę bzdurę to ludzie uwierzą w twoją pracowitość? chyba tylko ci "bezpartyjni samorządowcy", poczet tych którzy nie chcą żądnych inwestycji w powiat, tylko sielski wiejski spokój i zapaszek. Rzeczywiście do nich pasujesz. Zróbcie se jeszcze ekstra dożynki wyborcze.

kotuś 23.09.2023 13:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brak słów

~Jagna (79.184. * .48) 23.09.2023 12:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przystawka(cicha)PiS

~takaprawda (188.137. * .236) 23.09.2023 11:28
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Jak trzeba być naiwnym, żeby uważać tą panią za osobę bezpartyjną??? No jak?
PIS ma głęboko w serduszku, a jak profity obiecają, to głosujemy jak nam każą.

~PeOwiec1 (5.173. * .152) 23.09.2023 11:21
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Fajny ten skład bezpartyjnych same tuzy partyjne

~Tutejszy66 (78.30. * .191) 23.09.2023 11:09
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Nam wmawiają jakieś wartości, korzyści, obiecują cuda wianki...a tu ręka rękę myje. Mają swoje układy, żeby tylko kasa sie zgadzała. Jak trzeba będzie to Gadzina nawet do PiS się przepisze