Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PiS i Lewica stracą w naszym regionie, a zyskają Konfederacja i Trzecia Droga? Znany politolog prognozuje wyniki wyborów

Marcin Palade to politolog, który zasłynął trafnymi przewidywaniami wyników wyborów. Jego aktualna prognoza uwzględnia podział mandatów w okręgach. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w naszym regionie (powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, a także Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory).

PiS i Lewica stracą w naszym regionie, a zyskają Konfederacja i Trzecia Droga? Znany politolog prognozuje wyniki wyborówarch. Nowiny.pl
Wstępne wyniki wyborów poznamy wieczorem 15 października. Jak wyglądają aktualne prognozy?

8 października Marcin Palade opublikował w serwisie X (Twitter) prognozę wyników wyborów do Sejmu:

 • PiS - 201 mandatów,
 • Koalicja Obywatelska - 153 mandaty,
 • Konfederacja 38 mandatów,
 • Trzecia Droga 37 mandatów,
 • Lewica - 30 mandatów,
 • Mniejszość Niemiecka - 1 mandat.

Z prognozy Marcina Paladego wynika, że w naszym okręgu:

 • PiS ma zdobyć 4 mandatów (o 1 mniej niż w 2019 roku),
 • Koalicja Obywatelska - 3 mandaty (bez zmian),
 • Konfederacja - 1 mandat (wzrost, bo w 2019 roku to ugrupowanie nie wywalczyło mandatu),
 • Trzecia Droga - 1 mandat (wzrost - choć w 2019 roku nie było Polski 2050 Szymona Hołowni, ale było PSL, które wchodzi w skład Trzeciej Drogi, a które nie zdobyło wówczas mandatu w naszym regionie).
 • zdaniem Marcina Paladego posła w naszym regionie może stracić Nowa Lewica (strata w stosunku do 2019 roku, kiedy Lewicy udało się wprowadzić do parlamentu Macieja Kopca).

Należy pamiętać, że powyższe to prognoza, która może odbiegać od rzeczywistych wyników wyborów. Zwłaszcza, że kampania wyborcza wciąż trwa, a kandydaci mają jeszcze kilka dni na przekonanie wyborców do swoich racji. 

Wybory do Sejmu i Senatu połączone z referendum odbędą się 15 października.

Polecamy cykl wywiadów z politykami i kandydatami z naszego regionu:


9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_nizej (5.173. * .123) 10.10.2023 09:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak mogę rozliczać innych skoro to pis rządzi i nikt inny nie ma prawa głosu
Pomyśl czasem……..,

~Doniżej (46.134. * .160) 10.10.2023 09:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po co się napinasz skoro nigdy nie głosowałeś na PIS rozliczajtych na których głosowałeś.

~Nareszcie (193.161. * .11) 09.10.2023 18:27
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

W szkole mnie uczyli ( co w historii miało nie raz potwierdzenie) na ulicy koledzy też, że tchórzom się nie wierzy stąd nigdy nie zagłosuję na tchórza j jego bandę
wstyd popierać i klaskać tchórzowi,żenada
koniec pisu blisko......

~Wyborca2023 (85.202. * .235) 09.10.2023 16:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Już to nie jest wiarygodna prognoza. Nie uwzględnia PJJ. A ta partia ma coraz więcej zwolenników. Przekonamy się o tym na wyborach. Gdy dzwonią ankieterzy, to celowo pomijają PJJ. I już to nie jest ani uczciwe, ani wiarygodne. Kto myśli, to niech się zastanowi : dlaczego tak jest? Bo boją się PJJ. Nawet Kaczyński się boi, bo ostatnio odradzał głosowanie na PJJ.

~perfektmen (89.72. * .171) 09.10.2023 15:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Strzały na ulicach, porachunki gangów, eksplozje, przypadkowe ofiary - Szwecja od kilku miesięcy boryka się z nową falą przemocy. Brutalność wzrasta, a statystyki przerażają. Tylko we wrześniu życie w wybuchach i strzelaninach straciło 12 osób. Przy okazji na nowo rozgorzała debata dotycząca migracji.

~PeOwiec1 (155.133. * .231) 09.10.2023 15:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do ponizej pamiętaj zwycięzca bierze wszystko a to że 3 noga według sondażu nie uzyskuje procent to PiS bierze jej mandaty i zaczyna rzadzic

~Do_nizej (5.173. * .123) 09.10.2023 14:20
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

No i pis traci władzę !!!
To bardzo dobra wiadomość !!!
Po dzisiejszej debacie pis jeszcze straci kolejnych kilka %

~Migranty (89.200. * .30) 09.10.2023 14:20
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kolejne zamachy islamistów a PO pod przymusem EU chce ich sprowadzić do Polski. Tylko głupiec głosuje na PO

right 09.10.2023 13:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a to jego najnowsze ogólnopolskie.
@pisorgpl 37,6%
@KObywatelska 30,4%
@__Lewica 12,4%
@KONFEDERACJA_ 8,4%
#TrzeciaDroga 8,3%
@BezpartyjniSam 2,0%