Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Politechnika Śląska i JSW SiG łączą siły. Efekt - powstanie nowego kierunku

JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Politechnika Śląska zawarły porozumienie, które rozpoczyna nową erę współpracy w kształceniu pracowników. Umowa zakłada stworzenie nowego, innowacyjnego kierunku studiów o nazwie "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych". Porozumienie zawarto w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Politechnika Śląska i JSW SiG łączą siły. Efekt - powstanie nowego kierunkuJSW
Nowy kierunek ma na celu merytorycznie przygotować kadry inżynieryjne sektora surowcowego do optymalnego wykorzystania potencjału przyrodniczego w procesie zarządzania terenami poprzemysłowymi.

- Nowa jakość w edukacji - zapowiadają strony umowy. Program edukacyjny jest przeznaczony dla studentów oraz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Z dumą podejmujemy się tego zadania, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani do zadań edukacyjnych. Z dużą przyjemnością otworzymy kolejne kierunki, które będą służyć naszym pracownikom i społeczeństwu. Widzimy tutaj swoją rolę i zadbamy o nabór – zapewnił Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo.

- Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przyczyni się do rozwoju naszych pracowników i umocnienia pozycji JSW w sektorze górniczym. Jesteśmy gotowi współpracować z Politechniką Śląską, aby osiągnąć zamierzone cele – dodał prezes Cyrulik.

Nowy kierunek ma na celu merytorycznie przygotować kadry inżynieryjne sektora surowcowego do optymalnego wykorzystania potencjału przyrodniczego w procesie zarządzania terenami poprzemysłowymi.

- Cieszę się, że władze uczelni zechciały rozpatrzyć taką możliwość, aby na Politechnice Śląskiej powstały studia podyplomowe, dotyczące transformacji techniczno-przyrodniczej terenów przekształconych – powiedziała prof. Gabriela Woźniak z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. – Cieszę się, że propozycją nowego kierunku studiów podyplomowych udało nam się zainteresować Jastrzębską Spółkę Węglową. Dobrze, aby górnicy poza swoją obszerną wiedzą, jaką muszą dysponować, aby eksploatować węgiel – mieli pewną wiedzę związaną z tym, w jaki sposób ta działalność oddziałuje na środowisko przyrodnicze i w jaki sposób te wpływy minimalizować, a spontaniczne procesy przyrodnicze wykorzystywać w zagospodarowaniu terenów powstałych w związku z eksploatacją górniczą – dodała prof. Gabriela Woźniak.

Porozumienie podpisał między innymi prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który jest entuzjastycznie nastawiony do podpisanego porozumienia.

- Wydział Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej powinien odegrać fundamentalną rolę w transformacji cywilizacyjnej, która niewątpliwie nadejdzie. To też moje oczekiwanie od absolwentów tego kierunku, ponieważ tylko osoby, które rozumieją te procesy mogą je regulować, projektować i planować – uważa Piotr Pyzik, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nowy kierunek "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych" stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu oraz przygotowania nowych pokoleń do wyzwań przemysłowych oraz ekologicznych.

źr. JSW

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tomik (188.137. * .70) 12.10.2023 16:42

Ten pierwszy z prawej za chwilę wybuchnie!!

~Zonk (5.173. * .62) 12.10.2023 09:48

Co tam robi kierownik ds łaźni ktos mi wytłumaczy ?