Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zamiast złomować - odzyskują. Maszyna w KWK Pniówek regeneruje obudowę i przynosi spore oszczędności [ZDJĘCIA]

Regeneracja obudowy się opłaca. Codziennie daje oszczędności rzędu 30 tysięcy złotych, dzięki zaawansowanej technologicznie maszynie. Na czym polega jej działanie? Jastrzębska Spółka Węglowa wyjaśnia szczegóły. Zaś nowatorskim rozwiązaniem interesują się zakłady górnicze z całego regionu.

Zamiast złomować - odzyskują. Maszyna w KWK Pniówek regeneruje obudowę i przynosi spore oszczędności [ZDJĘCIA]Dawid Lach, JSW
Pracownicy oddziału regeneracji materiałów i obudowy z Sebastianem Derbis, kierownikiem robót górniczych w KWK Pniówek.

Setki metrów na dobę

W kopalni Pniówek zainwestowano w nową komorę regeneracji materiałów. Odzyskiwana w niej stal, która miała zostać zezłomowana - zostaje ponownie wykorzystana. Zaawansowana technologicznie maszyna, podczas jednej doby umożliwia zregenerowanie około 420 metrów bieżących obudowy chodnikowej o łącznej masie 13 440 kg.

Nowa komora regeneracji materiałów pochodzących z odzysku powstała na poziomie 1000 w miejscu byłego osadnika.

– Dostosowanie tego miejsca do nowych zastosowań zrealizowaliśmy systemem gospodarczym, wykorzystując wiedzę i doświadczenie pracowników kopalni – mówi Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.

Inwestycję rozpoczęto w październiku 2022 roku. W pierwszym etapie wyburzono mury oraz usunięto infrastrukturę starego osadnika. Następnie wykonano kanał rząpia dla giętarko-prostowarki, dzięki któremu możliwe jest wykonanie prac konserwacyjnych oraz wymiana elementów zabezpieczających urządzenie przed przeciążeniem. Oparciem dla maszyny jest zbrojona, betonowa płyta. Cała 80 metrowa komora regeneracji została wzmocniona podciągiem stalowym, a odcinek 15 metrów pokryto betonem natryskowym.

Komora na całej długości została oświetlona, wybiałkowana, a posadzkę pokryto wylewką betonową. Dopełnieniem całości była zabudowa systemu transportu opartego o ciągnik manewrowy z wciągarkami hydraulicznymi.

Wyjątkowo dobry efekt działania maszyny

Po zamontowaniu giętarko-prostowarki ODP-6 oraz stołów warsztatowych w kwietniu 2023 roku przeprowadzono próby ruchowe i niezbędne odbiory z udziałem producenta maszyny, które zakończyły się pozytywnie. Od tego czasu komora regeneracji materiałów rozpoczęła pracę.

– Giętarko-prostowarka ODP-6 to zaawansowana technologicznie maszyna. Prostowanie elementów obudowy odbywa się poprzez walcowanie, co przywraca im niemalże idealny kształt. Tak dobry efekt końcowy regeneracji nie był osiągalny w innych dotychczasowo stosowanych maszynach. Wysoka jakość parametrów wytrzymałościowych uzyskiwanych prostek obudowy stalowej została potwierdzona badaniami Instytutu Badawczego GIG. To w kopalni Pniówek nowa jakość w procesie prostowania obudowy – wyjaśnia Sebastian Derbis, kierownik robót górniczych pod ziemią w KWK Pniówek.

Wymierne oszczędności

Obecnie praca w komorze odbywa się w systemie 3-zmianowym. Każda zmiana jest w stanie dokonać regeneracji 40 elementów obudowy o profilu V32 i długości 3,5 metra, co pozwala na zregenerowanie 420 metrów bieżących obudowy na dobę. Masa jednego metra bieżącego obudowy o profilu V32 wynosi 32 kg, tak więc łączna masa regenerowanej w ciągu doby obudowy wynosi 13 440 kg.

Cena zakupu 1 m.b. nowej obudowy przy obecnym poziomie cen wynosi 131,84 zł netto, a cena złomu sprzedawanego przez kopalnię do huty wynosi 1,28 zł netto / kg. Tak więc z 1 m.b. sprzedanej obudowy złomowej kopalnia przy odsprzedaży złomu odzyskuje 40,96 zł netto. Porównując skalę opłacalności sprzedaży obudowy złomowej do jej regeneracji przy poziomie odzysku 420 m.b. / dobę kopalnia zyskuje 38 169,60 zł oszczędności na dobę, bez uwzględnienia kosztów pracy. Po uwzględnieniu kosztów pracy kopalnia zyskuje 30 690,60 zł oszczędności na dobę, nie ograniczając dodatkowo przepustowości i pracy szybu. Przy tych założeniach czas zwrotu kosztów zakupu nowatorskiej maszyny nastąpi już po 6 miesiącach użytkowania.

– W nowej komorze nie tylko prostuje się obudowę. Tutaj zajmujemy się także regeneracją strzemion do łączenia obudowy ŁKWH V29 i V32, łączników SD V29 i V32, rozpór do obudowy, zawiesi do tras kolejek podwieszanych, konstrukcji, krążników przenośników taśmowych i wielu innych drobnych elementów – mówi Mariusz Bujok, sztygar zmianowy z oddziału regeneracji materiałów i obudowy, dodając: – Mając na uwadze osiągnięcie jak największej efektywności prac prowadzonych w komorze regeneracji materiałów wszystkie stanowiska pracy zostały wyposażone w zakrętak pneumatyczny, a prace transportowe oraz załadunkowo-rozładunkowe prowadzone są przy użyciu ciągnika manewrowego wyposażonego w hydrauliczne urządzenia dźwignicowe.

- Kopalnia Pniówek poprzez szczegółowo przemyślaną inwestycję w technologicznie innowacyjną i kompleksowo wyposażoną komorę regeneracji obudowy chodnikowej w wyrobiskach dołowych, stała się liderem wśród zakładów górniczych na krajowym rynku - podsumowuje Spółka. Obecnie komora regeneracji cieszy się dużym zainteresowaniem zakładów górniczych z całego regionu, a kopalnia Pniówek chętnie dzieli się pozyskanymi doświadczeniami.

źr. JSW, oprac. sqx

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .79) 26.10.2023 08:00

panie Bujok - czy bajerok ? Jo to widzioł na Pniówku w latach 80-tych jako praktykant z ZEG-u ale ciulocie - a tak na marginesie jako kasa za ten projekt mocie ? Jakby tak trafo do oświetlynio ważyło 2 a nie 200 - sta kilo to wtedy możecie sie chwolić. Ha, Ha

~Boryniok (80.65. * .72) 25.10.2023 16:34

Na Boryni już od dawna jest komora regeneracji obudowy, zamków, zawiesi, rolek. Do tego jeszcze zgrzebła tam kręcą. Tez mi nowość.
40 prostek na zmianę??? Pfff….Cieniasy

~luft (188.137. * .237) 25.10.2023 13:37

A my tylko narzekamy

~2faffyt (193.239. * .136) 25.10.2023 08:45

W kwk jastrzebie w 2015 już dawno była tako komora,i siatki do zabudowy były wcześniej niż Na pniuwku.Pniuwek to z zewnątrz wylonda fajnie a w środku średniowiecze

~nie_wal_gupa (193.169. * .48) 24.10.2023 12:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

na KWK Rydułtowy to byjgi prościli 30 lot tymu
tak że żodno rewelacja
potym te wyproszczone byjgi budowali w dolnej o górnej wnęce tzw korytka
kto robiył na grubie tyn wie o co chodzi
a na pewno nie chodzi o parametry wytrzymałościowe
no to pyrsk

~CzłowiekBiegunka (79.184. * .70) 24.10.2023 09:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co z parametrami wytrzymałościowymi takiej obudowy , pewnie powiecie że są taki same jak nowej .Tak , tak .... komu ten kit.