Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego „zielona transformacja” zaczyna się 1000 metrów pod ziemią?

Jastrzębska Spółka Węglowa, jako największy producent węgla koksowego w Europie, dostarcza paliwa do tzw. zielonej transformacji. Bez tego paliwa nie byłoby stali, a bez stali nie byłoby turbin wiatrowych czy paneli solarnych, z których wytwarza się zieloną energię. 

Dlaczego „zielona transformacja” zaczyna się 1000 metrów pod ziemią?JSW S.A.
Kluczowy dla zielonej gospodarki przemysł stalowy jest silnie uzależniony od węgla koksowego - surowca, który wydobywa Jastrzębska Spółka Węglowa. Mówił o tym Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. - Wielu ludzi myśli o wiatrakach czy panelach solarnych, gdy słyszy „zielona transformacja”. Ale prawda jest taka, że zaczyna się ona 1000 metrów pod ziemią - podkreślił Robert Ostrowski z JSW.

Czym jest zielona transformacja?

Krótkiej, ale treściwej odpowiedzi na tak postawione pytanie udzielił Frans Timmermans - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu: „Do 2050 r. działalność gospodarcza w Unii Europejskiej powinna przestać zanieczyszczać nasze powietrze, wody i środowisko naturalne". Ta krótka wypowiedź wyjaśnia w największym skrócie pojęcie zielonej transformacji i kierunku, w jakim zmierza gospodarka Unii Europejskiej. Zanieczyszczanie powietrza kojarzy się z dymiącymi kominami fabryk i kopalniami węgla, a jego ochrona - z farmami wiatrowymi i panelami solarnymi, które produkują energię z wiatru i słońca. Należy jednak pamiętać, że te dość powszechne skojarzenia tylko na pewnym poziomie ogólności odpowiadają prawdzie, bo rzeczywistość jest bardziej złożona.

Energii ze słońca i wiatru nie da się wyprodukować bez stali

Wspomniane panele fotowoltaiczne czy wiatraki trzeba z czegoś wyprodukować. Materiałem niezbędnym do wytworzenia tych, ale również wielu innych produktów - od śrub, przez noże, wiertła, blachy po np. części samochodowe (w tym samochody elektryczne) czy elementy farm wiatrowych - jest stal. Zapotrzebowanie na stal na świecie jest ogromne. Produkcja stali w 2021 roku wyniosła 2 mld ton. Na tym polu przodują Chiny, które odpowiadają za nieco ponad połowę globalnej produkcji stali. Na drugim miejscu jest Unia Europejska, która w 2021 roku wyprodukowała 152 mln ton stali. Tylko niewielki odsetek produkcji stali jestproduko wany bez użycia węgla w tzw. piecach łukowych. Większość stali na świecie (72 proc.) wytwarza się w procesie wielkopiecowym z użyciem koksu, czyli produktu będącego pochodną węgla koksowego.

- Nie da się wyobrazić współczesnego świata bez stali. By wyprodukować 1 MW energii słonecznej potrzeba 40 ton stali - powiedział Tomasz Ślęzak z ArcelorMittal podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie (5-7 czerwca 2023 roku). ArcelorMittal to globalny producent stali, do którego należą m.in. huty w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Świętochłowicach oraz w Sosnowcu.

Produkcja stali opiera się na węglu

W produkcji stali wykorzystuje się rudę żelaza, wapień, złom stalowy, wodę oraz powietrze, a także węgiel koksowy. Każda tona stali powstaje dzięki użyciu 400 kilogramów koksu, a do jego wytworzenia niezbędne jest 560 kg węgla metalurgicznego. Węgiel koksowy to specyficzna odmiana węgla kamiennego, z którego w procesie obróbki termicznej wytwarza się koks. Koks charakteryzuje się wysoką wartością opałową*, wysoką zawartością czystego węgla oraz niewielkim poziomem zanieczyszczeń. Te właściwości mają ogromne znaczenie dla przemysłu hutniczego, w którym koks jest nie tylko paliwem, ale również czynnikiem biorącym udział w chemicznych reakcjach przemiany surowej rudy żelaza w żelazo. Nic dziwnego, że Unia Europejska umieściła węgiel koksowy na Liście Surowców Krytycznych, czyli niezbędnych dla przemysłu i całej gospodarki. - Surowce krytyczne są niezbędne w szeregu sektorów strategicznych, w tym przemysłu o zerowej emisji netto, przemysłu cyfrowego, lotniczego i kosmicznego oraz sektora obronnego - podkreśliła Komisja Europejska w komunikacie prasowym, który został wydany w pierwszym kwartale tego roku (w tym roku węgiel koksowy po raz kolejny został wpisany na wspomnianą Listę Surowców Krytycznych, lista jest aktualizowana co cztery lata).

- Wiele czasu poświęcamy na tłumaczenie, że węgiel nie jest pojęciem jednorodnym, że bez węgla koksowego nie ma stali, a bez niej nie ma rozwoju cywilizacji. Nasz węgiel jest potrzebny społeczeństwu - powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A., podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 roku). Prezes JSW odniósł się m.in. do sprawy tzw. rozporządzenia metanowego, które w pierwotnym kształcie miało nałożyć na przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem węgla drastyczne normy emisji metanu. Ostatecznie rozporządzenie zostało przyjęte w kompromisowym kształcie, o co zabiegała m.in. strona polska.

Rola JSW w zielonej transformacji

Cały ten ciąg zależności prowadzi do tytułowej konstatacji, że zielona transformacja zaczyna się 1000 metrów pod ziemią, bo właśnie tam wydobywa się węgiel koksowy. Największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej jest Jastrzębska Spółka Węglowa. W 2022 roku produkcja węgla koksowego w kopalniach KWK Borynia-Zofiówka-Bzie, KWK Budryk, KWK Knurów-Szczygłowice i KWK Pniówek wyniosła 11 mln ton. W skład Grupy JSW S.A. wchodzi spółka JSW Koks, która zarządza koksowniami Przyjaźń, Radlin oraz Jadwiga. Produkcja koksu przez JSW Koks w 2022 roku wyniosła 3,2 mln ton. W pierwszym kwartale 2023 roku JSW wyprodukowała 3,4 mln ton węgla koksowego i prawie 0,8 mln ton koksu. Zasoby operatywne JSW umożliwiają utrzymanie wydobycia do 2084 roku. Za tymi liczbami kryje się praca wielu ludzi. W JSW S.A. pracuje około 22 tys. osób, co plasuje spółkę na liście największych polskich pracodawców. Dodajmy, że JSW jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (kapitalizacja spółki to ponad 5 mld zł).

JSW na zielonej ścieżce

Sama Jastrzębska Spółka Węglowa podejmuje również własne działania na rzecz minimalizowania wpływu działalności na klimat i środowisko. W perspektywie średnioterminowej JSW zamierza zredukować swój ślad węglowy do 2030 roku o 30 proc. względem 2018 roku. W perspektywie długoterminowej JSW dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. - Nie tylko wydobywamy węgiel koksowy, ale dokładamy wszelkich starań by proces ten odbywał się z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Wynika to wprost z zapisów Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku - powiedział Wojciech Kałuża, zastępca prezesa zarządu JSW, podczas Kongresu 590, który odbył się w Warszawie (22-23 czerwca 2023 roku). Te działania zostały zauważone i docenione przez międzynarodową agencję ratingową CDP z Wielkiej Brytanii, która sklasyfikowała JSW wśród czołowych światowych firm podejmujących działania na rzecz klimatu.

* Około 30 MJ/kg, dla porównania wartość opałowa drewna opałowego wynosi 15,6 MJ/kg, węgla kamiennego wykorzystywanego w elektrowniach zawodowych 21,3 MJ/kg, a węgla brunatnego wykorzystywanego w elektrowniach 8,65 MJ/kg).

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zupazhipopotama (188.212. * .18) 21.11.2023 20:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zupazhipopotama (103.152. * .235) 21.11.2023 19:58
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~AAaaAa (89.64. * .93) 21.11.2023 13:19

A pierdy Timmermansa generują ile C02?