Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mężczyzna poprosił o pomoc jastrzębskich policjantów. Wnieśli go do mieszkania

Ludzie potrzebują pomocy w różnych sytuacjach życiowych. Część tych próśb kierowana jest do policji. Mundurowi podkreślają, że zawsze chętnie odpowiadają na potrzeby obywateli. Tak było również w przypadku jednego z mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Mężczyzna poprosił o pomoc jastrzębskich policjantów. Wnieśli go do mieszkaniailustracyjne
Zanim zaczniesz udzielać pomocy, zapytaj czy dana osoba jej potrzebuje i jakiej pomocy od ciebie oczekuje.

Mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim i z powodu awarii windy nie mógł dostać się do swojego mieszkania na 9. piętrze. O pomoc poprosił policję.

- Mundurowi natychmiast udali się pod podany adres, aby mu pomóc. Korzystając z sąsiedniej klatki schodowej, pomogli mężczyźnie dostać się na 6. piętro, po czym resztę drogi pokonali, wnosząc mężczyznę na 9. piętro - relacjonuje oficer prasowa komendy, st. asp. Halina Semik. - "Pomagać i chronić" - to dewiza, którą kierują się policjanci w codziennej służbie - dodaje rzecznik.

Jednocześnie policjanci przypominają o kilku dobrych zasadach zachowania wobec osoby z niepełnosprawnością:

Zanim pomożesz - zapytaj

Sam fakt bycia niepełnosprawnym nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy. Pomoc zaoferuj wówczas, gdy widzisz, że dana osoba może jej potrzebować. Zauważysz to po jej zachowaniu czy mimice twarzy. Jednakże, zanim zaczniesz udzielać pomocy, zapytaj czy dana osoba jej potrzebuje i jakiej pomocy od ciebie oczekuje.

Bądź taktowny inicjując kontakt fizyczny

Niektóre osoby niepełnosprawne utrzymują równowagę dzięki swoim rękom, dlatego nie zawsze chwytanie za ręce jest dobrym sposobem na niesienie pomocy. Unikaj klepania po głowie, dotykania wózka czy laski. Osoby niepełnosprawne uważają je za część ich przestrzeni osobistej.

Pomyśl, zanim coś powiesz

Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nie do jej towarzysza, pomocnika czy tłumacza języka migowego. Szanuj jej prywatność. Reaguj uprzejmie na prośby.

źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~CYROL (5.184. * .172) 10.12.2023 09:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Hardy@12 (89.64. * .16) 23.11.2023 08:54

I za takie ludzkie sprawy gdzie Policja pomaga bo chce I może im trzeba podziękować więc dziękuję, chodź widziałem różnych "stróżów prawa " w życiu