Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Akcja Zima w Jastrzębiu-Zdroju. Drogi utrzymywane "na biało"

W trakcie sezonu zimowego 2023/24 za zimowe utrzymanie miasta odpowiedzialnych będzie 7 firm. 28 listopada służby przeszły chrzest bojowy. 

Akcja Zima w Jastrzębiu-Zdroju. Drogi utrzymywane "na biało"UM Jastrzębie-Zdrój
W tym roku za zimowe utrzymanie dróg będzie odpowiedzialne 7 firm, wyłonionych w przetargu.

Akcja Zima w Jastrzębiu-Zdroju. Drogi utrzymywane "na biało"

Tegoroczna jesień długo była bardzo łagodna. Termometry miały nawet wskazywać rekordowo wysokie temperatury jak na tę porę roku. Teraz wszystko może się jednak zmienić. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach możliwe są opady śniegu. Na taką ewentualność już od dłuższego czasu gotowe jest nasze miasto, które przygotowało się do Akcji Zima 2023/24.

W jej trakcie za zimowe utrzymanie miasta będzie odpowiadać 7 wyłonionych w rozstrzygniętym w tym roku przetargu, firm. Wszystkie z nich w gotowości pozostają już od 1 listopada. Do walki z zimą przygotowały sprzęt, a także sól drogową, solankę oraz piasek.

Na czas zimy miasto podzielone zostało na 16 kwartałów. Jednocześnie obowiązuje także podział na kategorie dróg, od których zależy kolejność odśnieżania. Jako pierwsze odśnieżane będą ulice, gdzie ruch jest największy, a także chodniki, drogi dla pieszych i rowerów, parkingi, trasy przejazdu komunikacji miejskiej wraz przystankami oraz schody.

Następnie sprzęt do walki z zimą zostanie "rzucony" na kolejne ulice, chodniki, drogi dla pieszych i rowerzystów oraz parkingi, których użytkowanie jest określone jako umiarkowane. Później utrzymywane będą kolejne ulice, chodniki, drogi dla pieszych oraz rowerzystów i parkingi o małym natężeniu ruchu.

W ostatniej kolejności zimowe utrzymanie dotyczy wszystkich pozostałych ulic miasta. Są one zakwalifikowane do tzw. utrzymywania "na biało". Oznacza to, że te drogi odśnieżane będą wyłącznie w razie takiej potrzeby, a ich odśnieżanie będzie polegało na posypywaniu ich materiałem uszorstniającym w newralgicznych punktach, czyli na wniesieniach, zakrętach lub skrzyżowaniach.

Koordynatorem Akcji Zima w sezonie zimowym 2023/24, podobnie, jak miało to miejsce w poprzednich latach jest Straż Miejska. To do niej można zgłaszać konieczność interwencji, pod numerami telefonów: 986 lub 32 47 85 290.

W trakcie zimy, oprócz odśnieżania, firmy zaangażowane do Akcji Zima, będą odpowiadały również za inne prace porządkowe wykonywane zimą, np. porządkowanie terenów zielonych, utrzymanie koszy na śmieci, ławek, czy słupów ogłoszeniowych.

Kwota pieniędzy, jaka w budżecie Jastrzębia-Zdroju została wstępnie zabezpieczona na rzecz Akcji Zima w sezonie 2023/24 wynosi niecałe 3,4 miliona złotych.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kordian (5.184. * .96) 10.01.2024 16:49

Jastrzębie jest bardzo pofaldowane i pagórkowate. Wiele dróg jest stromych i wąskich. Komunikacja miejska jest słaba, nie ma kolei. Dlaczego więc priorytetem dla władz miasta nie jest utrzymanie dróg aby każdy mógł autem dojechać do celu? Dlaczego kilka dni po opadach nadal drogi są śliskie? Dlaczego inne miasta lepiej sobie radzą? To skandal jak kierowcy są traktowani w Jastrzębiu

~Mat112 (5.173. * .231) 10.01.2024 15:06

Ja się pytam gdzie są służby drogowe w Boryni??? Przecież nie da się przejechać droga cała oblodzona !!! 3 dni mrozu śnieg nie pada a pługów nie widać !!! Nie rozumiem tego np Świerklany czarne drogi nawet na bocznych jest lepiej niż na głównych w Boryni i krzyżowicach porażka totalna !!! Ktoś by musiał za to beknac !!!!!

~ajlowejastrzebie (5.173. * .79) 28.11.2023 14:43

Tak zarządzają akcją zima komendanci straży miejskiej. Co roku drogi nie odśnieżone , chodniki zasypane A prezydent Hetman przyznaje im nagrody i paraduje pod pomnikami.

~Ja11 (31.0. * .242) 28.11.2023 14:21

Jesteście totalnie beznadziejni, o opadach śniegu było wiadomo od kilku dni, wczoraj wprost we wszystkich prognozach pokazywano pas intensywnych opadów. W Jastrzębiu wielu ludzi wyjeżdża w nocy do pracy, to miasto przemysłowe z pracą wielomianową. Tak trudno jest odśnieżać w nocy? Nad ranem żadna droga nie była odśnieżona. Wstyd, wstyd, wstyd