Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jako tymu richtig było? Transformacja tak, ale nie kosztem ludzi! Uratowaliśmy w Unii śląskie kopalnie

O co chodzi z tym metanem? W grudniu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia metanowego, które w pierwszej wersji było śmiertelnym zagrożeniem dla śląskiego przemysłu wydobywczego.

Jako tymu richtig było? Transformacja tak, ale nie kosztem ludzi! Uratowaliśmy w Unii śląskie kopalnie

Aż 130 tysięcy osób pracujący w sektorze górniczym i okołogórniczym mogło stracić pracę! Wynikało to z tego, że planowany poziom dopuszczalnych emisji metanu był kompletnie niedopasowany do warunków na naszych kopalniach. W konsekwencji złamanie tych zapisów wiązałoby się z horrendalnymi inwestycjami w instalacje odmetanowujące, albo z wysokimi karami. Na szczęście udało się tego na ostatniej prostej uniknąć - dzięki współpracy w Parlamencie Europejskim i ze wsparciem związków zawodowych!

Jak to było?

Etap początkowy prac w Unii jest bardzo ważny. To był najlepszy moment na zmianę szkodliwych zapisów i ten moment przespał rząd PiS.

Gdy projekt trafił do Europarlamentu sytuacja była już bardzo trudna -wicepremier Sasin napisał do europosłów apel w tej sprawie wiele miesięcy po terminie na składanie poprawek. Niekompetencja, arogancja i buta. Za ich niekompetencję i brak jakichkolwiek zdolności negocjacyjnych mogli słoną cenę zapłacić mieszkańcy Śląska.

Trzeba było zakasać rękawy i wykonać masę rozmów. Rozmów z europosłanką Zielonych Juttą Paulus – główną sprawozdawczynią, europosłami Tiemo Wölken’em i przyjacielem Śląska Jensem Geierem. Jens - socjalista i poseł z Zagłębia Ruhry był kluczowy. Wspierali nas związkowcy różnych związków zawodowych – OPZZ, Solidarność i Kadra.

Na szczęście dzięki współpracy z wymienionymi Europosłami z Niemiec i z polskimi związkami zawodowymi osiągnęliśmy sukces. Zatrzymaliśmy złe przepisy - bo mamy w Brukseli dobre kontakty. W Unii, aby być skutecznym trzeba przekonywać, a nie jak PiS trzaskać drzwiami i machać szabelką.

Co wynegocjowaliśmy?

  • Podniesienie limitu emisji z 0,5 do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego.
  • Zmianę zapisu, dzięki któremu limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej gruby tak jak to pierwotnie planowano.
  • Zamianę kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do operatorów.
  • Wyłączenie węgla koksującego, który został wpisany wcześniej na listę surowców krytycznych UE.

I wszystkie te rozwiązania przeszły ogromną większością przez Parlament, a później przez negocjacje międzyinstytucjonalne. Powiedzmy to sobie uczciwie. Transformacja energetyczna jest potrzeba, ale robiona z głową. I zgodnie z umową społeczną! Poza tym, żeby transformacja była możliwa potrzebujemy utrzymać przemysł niezbędny do produkcji odnawialnych źródeł energii. Ten przemysł jest na Śląsku - Jastrzębska Spółka Węglowa. W pracy nad rozporządzeniem metanowym współpracowaliśmy wspólnie, bo Unia Europejska na tym właśnie polega – na współpracy i dyskusji. Pokazaliśmy, że współpraca, rozmowa i negocjacje w Unii Europejskiej mogą kończyć się sukcesem – tylko trzeba ze sobą współpracować, rozmawiać i przekonywać partnerów z Zachodu – bez bezsensownego machania szabelką. Tyle i aż tyle.

Transformacja tak – ale w jej centrum musi stać człowiek i zdrowy rozsądek. Muszą także powstać nowe miejsca pracy na Śląsku.

Śląsk odbudowywał Polskę po wojnie, teraz czas, aby Polska wspierała Śląsk w procesie transformacji. Na stole leżą miliardy euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i innych funduszy europejskich, które udało się wynegocjować w Parlamencie Europejskim.

Wierzę w Śląsk.
Śląsk był zawsze w Europie!

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta

Plac Wolności 19
44-200 Rybnik

e-mail: biuro@lukaszkohut.pl

tel: + 48 576 79 44 33

Materiał zewnętrzny