Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są zmiany w niedzielach handlowych. Kiedy zrobimy zakupy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą handlu w niedziele. Wynika z niej, że zakupów nie zrobimy w Wigilię. Natomiast sklepy będą czynne 10 grudnia, zgodnie z wprowadzonymi zmianami, a także 17 grudnia, zgodnie z pierwotnym planem.

Są zmiany w niedzielach handlowych. Kiedy zrobimy zakupy?Gustavo Fring/ pexels.com (zdjęcie poglądowe)
W dwie najbliższe niedziele sklepy w Polsce będą otwarte

O zmianach w kwestii niedziel handlowych mówiło się od dłuższego czasu, jednak niedawno podjęto konkretne kroki. Formalności dopełnił prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek 4 grudnia podpisał ustawę, która w życie weszła we wtorek 5 grudnia. 

- Zgodnie z przepisami ustawy jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na dzień 24 grudnia. Jednocześnie w ustawie wskazano, że jeżeli dzień 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę to objęty jest on zakazem handlu - informuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą w grudniu będziemy mieli dwie niedziele handlowe – 10 i 17 grudnia. W tych dniach sklepy będą czynne w pełnym wymiarze godzin.

Autorem przyjętego pomysłu jest Polska 2050, która chciała, żeby podobne zasady obowiązywały za każdym razem w przyszłości, gdy Wigilia przypadnie w niedzielę. Jeśli będzie w inny dzień tygodnia, nic się nie zmieni – pracownicy będą mogli obsługiwać klientów do godz. 14.00.

Przepadł natomiast pomysł, o którym wcześniej mówiło Prawo i Sprawiedliwość. Proponowano, aby po zmianach sklepy w niedzielę 10 grudnia były otwarte tylko do godziny 14.00.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. Na początku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku – ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Choć w ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje działalności pocztowej. A także w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ChceSzczepionki (178.20. * .182) 06.12.2023 13:07

Czy w Jastrzębiu działa jakiś punkt szczepien przeciw COVID-19? Naprawdę muszę jechać do Pawłowic?

~Zupazhipopotama (41.106. * .130) 05.12.2023 20:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu