Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy język niemiecki wróci do szkół w pełnym wymiarze od września?

Następują zmiany w finansowaniu nauczania języka niemieckiego. Ministerstwo Edukacji opracowało projekt rozporządzenia, który przywraca trzy godziny lekcji. Nowe przepisy mają wejść w życie wraz z nowym rokiem szkolnym.

Czy język niemiecki wróci do szkół w pełnym wymiarze od września?Ingo Joseph (zdjęcie poglądowe)
Zgodnie z projektem resortu edukacji tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie języka niemieckiego jako języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej od 1 września 2024 r. będzie wynosił trzy godziny tygodniowo

Kwestia finansowania nauczania języka niemieckiego w szkołach jako języka mniejszości pojawiła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. To temat, który powraca od czasów poprzedniej kadencji, gdy posłowie Zjednoczonej Prawicy poparli inicjatywę Janusza Kowalskiego, posła Suwerennej Polski (wówczas Solidarnej Polski) z Opolszczyzny. Wówczas postanowiono zmniejszyć wydatki państwa o 39,8 mln zł w obszarze ogólnej subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Środki te zostały przekierowane na zwiększenie rezerwy celowej, szczególnie na nowo utworzoną pozycję "Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech". W rezultacie nauka języka niemieckiego w szkołach została ograniczona z trzech godzin tygodniowo do jednej.

Decyzja nie spodobała się mniejszości niemieckiej. Apelowali również samorządowcy z regionu, ale te działania zdały się na nic, bo decyzję utrzymano. Temat pojawiał się w kampanii parlamentarnej. Donald Tusk, obecny premier, decyzję ówczesnej władzy określał jako negatywną. Nadzieje więc na zmiany przyszły po wyborach w październiku ubiegłego roku.

O tej kwestii rozmawiano w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu z przedstawicielami mniejszości niemieckiej uczestniczyły senator RP Halina Bieda oraz poseł na Sejm RP Krystyna Szumilas.

- Podczas dyskusji mówiono m.in. o przygotowaniu formalno-prawnej podstawy do przywrócenia wymiaru godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości. Wspomniano również, że w projekcie budżetu na 2024 rok są zabezpieczone środki na sfinansowanie lekcji. Co więcej, przedstawiciele mniejszości niemieckiej zadeklarowali chęć wzajemnej współpracy we wsparciu gmin w powrocie do nauczania niemieckiego jako języka mniejszości narodowej - relacjonują służby prasowe wojewody Marka Wójcika.

Na zabezpieczone środki w budżecie wskazuje również senator PO Halina Bieda. - W ubiegłej kadencji wielokrotnie apelowaliśmy o konieczności powrotu do zapisów konstytucyjnych i ustawowych oraz zaprzestaniu dyskryminacji części uczniów - komentuje. Wcześniej o wprowadzanych rozwiązaniach mówiła Joanna Mucha, wiceminister edukacji, a temat przedstawiono na Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Ministerstwo Edukacji przygotowało projekt rozporządzenia przywracający trzy godziny nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. - Tygodniowy wymiar godzin nauki języka mniejszości narodowej w formie dodatkowej nauki tego języka będzie wynosił 3 godziny w każdej klasie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nowe przepisy mają wejść w życie od września, czyli wraz z nowym rokiem szkolnym.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~antyhomofob (178.43. * .221) 18.01.2024 21:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

I bardzo dobrze! Rząd PISu uderzając w Mniejszość Niemiecką zapomniał, że są to polscy obywatele, których przodkowie mieszkali na ziemiach, które do 1945 były niemieckie. Na pochodzenie przodów wpływu nie mamy. Będąc na rynku pracy nie sposób przeoczyć faktu, że korporacje dużo lepiej płacą osobom znającym nie tylko angielski lecz również drugi j. obcy przy czym niemiecki jest opłacany lepiej niż włoski/francuski.
Taka decyzja rządu może mieć tylko pozytywny wpływ na edukację dzieci oraz na portfele rodziców, którzy nie będą wydawać na korepetycje z j. obcego.
Co do kwestii nauczania polskiego w Niemczech - polecam wyszukać sobie artykuł z poniższym cytatem:

"Poseł Kowalski bardzo często mija się z prawdą, licząc na niewiedzę i brak zainteresowania. W jednej z takich wypowiedzi podkreślał, że rząd RFN nie wydał rozporządzeń wykonawczych do traktatu polsko-niemieckiego z 1991 roku o nauce języka polskiego ojczystego w szkołach na poziomie landów.

To absolutna manipulacja, nieprawda, bo rząd Niemiec nie ma takich kompetencji. To leży w kompetencji landów. Rząd RFN na naukę polskiego w Niemczech rzeczywiście nie wydał jednego euro, ale 200 milionów euro wydają na to co roku landy. "
Pozdrawiam

~bobo1 (5.173. * .11) 18.01.2024 12:44
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Heniekkkkkk (94.254. * .28) 18.01.2024 11:55
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 17.01.2024 10:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zabroncie nauczania wszystkich jezykow,a potem w takiej Ostrawie stoicie z otwarta geba,bo nie rozumiecie nawet kilku slow po czesku

~slazokanienimiec (46.204. * .127) 17.01.2024 07:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~niejestemrobotem (46.223. * .45) 17.01.2024 06:47
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@to_sem_ ja - Przyjrzyj się swoim stopom. Na pewno znajdziesz jakąś dziurę - dla ułatwienia dodam, że dziura jest jakby interpunkcyjna. I nie "pisuj" głupot. I też tyle nie myśl. ty myślący Polaku...

~To_sem_ja (37.248. * .0) 16.01.2024 19:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Złodzej krzyczy: łapaj złodzieja.
Czyli hanys-szowinista odbija piłeczkę, nazywając myślącego Polaka, szowinistą... Ech.
Nie będziesz mi mówił, czy mam "zamilknąć". Naucz się używać interpunkcji.
A przede wszystkim pisuj w temacie.
Więcej zrozumienia dla bliźnich-goroli, życzę. Chociaż wiem, że dla ludzi Twojego pokroju, to trudne...

~Spinoza (46.204. * .98) 16.01.2024 19:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Jastrzomb bredzisz. W Polsce nie ma zakazu nauki języka niemieckiego.

~Anonimm (91.204. * .132) 16.01.2024 19:02
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jak na Ukrainie,bialorusi,Litwie będą problemy z językiem polskim,przypomnimy wam ,co wy teraz robicie..

~Jastrzomb (91.204. * .132) 16.01.2024 18:59
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To sem ja zamknij twarz,ja wiem że tobie i innym pisiorkom, komfom nie smak żeby inni uczyli się swojego języka....wiem że ty nadęty szowinisto i jak żeś się niedawno szczycił ...nacjonalisto..jesteś nikim,nikim ,możecie mnie wyciepac,niby że niezgodnie z ...a takich jak to sem ja ,ryl i innych im podobnych zostawiac ...mom was kajs...

~Hardy@12 (89.64. * .74) 16.01.2024 14:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nowacka jestem by uczyć 3 godziny religi po niemiecku co ty wyzwolona "pani"na to?

~To_sem_ja (37.248. * .18) 16.01.2024 13:17
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dobrze, że dostrzegłaś...
Ale to nie powariowanie. Kto zna persony z reżimu demokratorów wie, że wszędzie im blisko tylko nie do interesu Polski.

~artystka16 (46.204. * .124) 16.01.2024 12:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ta koalicja 13 grudnia całkiem powariowała robi wszystko przeciw naszej ojczyźnie .

~Rack (77.222. * .146) 16.01.2024 12:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Gdy nasze dzieci chodziły do szkół, to za dodatkową godzinę nauczania płaciliśmy z własnej kieszeni!

~heheh (46.134. * .210) 16.01.2024 12:32
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jak sie naucza szwabskiego jezyka,beda mogli miec wieksze stawki na szparagach bo sie dogadaja z helmutem,albo nawet beda mogli zamiatac niemieckie chodniki,ten lewacki rzad jest jednak niemozliwy

~heniob (91.146. * .208) 16.01.2024 12:18
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

fuer schlisen fuer dojczland dobrze niech sie slonzoki ucza na szparagi bedzie jak ulal

~do_śmierdzącego (46.204. * .35) 16.01.2024 12:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Solidaruch kaleczysz polski język. To jest polskojęzyczny portal.

~Polka (37.47. * .54) 16.01.2024 11:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy mniejszość ukraińska ma w polskiej szkole 3 godziny języka ukraińskiego? Nie. Ukraińskie dzieci mają lekcje j. Polskiego planowe i dodatkowe. Nikt nie przejmuje się,że Ukraińcy uczą się wszystkich przedmiotów w języku polskim ,pomimo,iż nie rozumieją miliona pojęć z różnych przedmiotów np. Chemii, fizyki itp. Ukraińcy mają język polski ale nie techniczny, taki aby zrozumieć np. takie
przedmioty. Jeżeli przejmujemy się mniejszoscia niemiecka to dbajmy o wszystkie mniejszości albo o żadne. Byłam rok w Niemczech i moje dzieci nie miały zagwarantowanego j. polskiego. Po coPolska tak wchodzi w D.. szwabom.

~Artystka16 (46.204. * .124) 16.01.2024 10:57
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A w Niemczech państwo sponsoruje naukę języka Polskiego lub jakiegokolwiek innego ?

~SolidaruchŚmierdzący (188.146. * .30) 16.01.2024 10:52
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

takaprawda - a co dla ciebie to niemiecka jazyka - trudna jazyka ? Łutsza ruska jazyka ?

~takaprawda (188.137. * .26) 16.01.2024 10:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wnuki Donka będą się mogły gratis uczyć języka swoich przodków .

~niejestemrobotem (46.223. * .45) 16.01.2024 07:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Eeee tam, se tam, jakieś chorobliwe poPISkiwanie...
Po prostu: für uns in Schlesien.

~To_sem_ja (37.248. * .6) 15.01.2024 22:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jaaa... fir dojczland...