Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie musi być wstydliwą przypadłością. Sprawdź jak radzić sobie z problemem

Zaburzenia prawidłowego funkcjonowanie układu moczowego zawsze stanowią znaczącą przyczynę dyskomfortu, a problem ten jest szczególnie uciążliwy dla dorosłych. Inkontynencja jest bowiem kojarzona z dziećmi lub osobami w podeszłym wieku, a mimowolne oddawanie moczu w trakcie aktywności fizycznej lub prostych czynności dnia codziennego może skutkować całkowitym zaniechaniem ich wykonywania. Jak sobie radzić z zaburzeniami kontroli mikcji? Oto zbiór informacji o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, który pozwoli Ci lepiej poznać charakterystykę tego problemu!

Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie musi być wstydliwą przypadłością. Sprawdź jak radzić sobie z problemem

Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu?

Wysiłkowym nietrzymaniem moczu nazywany jest szereg stanów, w trakcie których dochodzi do utraty kontroli nad aktywnością zwieraczy cewki moczowej. Bezpośrednią przyczyną takiej sytuacji jest osłabienie mięśni dna miednicy, które jako rusztowanie stanowią podparcie dla narządów wewnętrznych zlokalizowanych w tej okolicy ciała. Do wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi pod wpływem uruchomienia tłoczni brzusznej, a więc nagłego wzrostu ciśnienia w trzewiach – bieganie, podnoszenie toreb z zakupami lub nawet zmiana pozycji mogą skutkować pojawieniem się kropel moczu na bieliźnie. Osoby zmagające się z inkontynencją nie są w stanie kontrolować i przewidywać zdarzeń tego typu, ponieważ mimowolny wypływ moczu nie jest poprzedzony uczuciem parcia na pęcherz. Problem częściej dotyka populację żeńską, w której wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje prawie u co trzeciej kobiety.

Stopnie nasilenia inkontynencji

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest oceniane w praktyce klinicznej zgodnie ze skalą nasilenia problemu. W przypadku stopnia pierwszego mimowolny wypływ moczu ma miejsce podczas intensywnej aktywności fizycznej, silnych napadów śmiechu oraz w trakcie podnoszenia z poziomu podłogi znacznego ciężaru. Stopień drugi inkontynecji charakteryzuje się natomiast popuszczaniem moczu nawet podczas delikatnego truchtu lub wchodzenia po schodach, a dla trzeciego stopnia charakterystyczny jest niekontrolowany wypływ moczu również podczas zwykłych zmian pozycji w łóżku. Uciążliwe objawy tego stanu mogą się również nasilać w przypadku osób po zabiegach urologicznych, prowadzących siedzący tryb życia, palących papierosy, zmagających się z otyłością oraz u kobiet po porodzie.

Które sposoby leczenia są najskuteczniejsze?

Wyróżnia się kilka skutecznych sposobów leczenia tej przykrej dolegliwości. Do podstawowych działań zalicza się zmniejszenie nadmiernej masy ciała i stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, a także zmiana nawyków behawioralnych. Część pacjentów decyduje się również na metody farmakologiczne i operacyjne – w przypadku tych pierwszych skuteczność jest jednak stosunkowo niewielka, natomiast operacje pętlowe i wykorzystanie metody TVT stosuje się jedynie w przypadku dużego nasilenia problemu. Warto jednak pamiętać o tym, że terapia inkontynencji wysiłkowej – niezależnie od wybranej wspólnie z lekarzem urologiem metody leczenia – wymaga odpowiedniej ilości czasu.

Zachowawcze działania powinny zatem obejmować stosowanie takich wyrobów medycznych, jak na przykład wkładki urologiczne i pampersy dla dorosłych. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu można bowiem żyć komfortowo, jednak kluczem do sukcesu zawsze będzie samoświadomość pacjenta i odpowiednie przygotowanie do walki z problemem.

Materiał zewnętrzny