Jak zmniejszyć guzki tarczycy?
Problem guzków na tarczycy dotyczy nawet 6% kobiet w populacji ogólnej oraz 1% mężczyzn. Do tej pory nie wyjaśniono, skąd właściwie biorą się zmiany, jednak zakłada się, że za ich pojawienie się odpowiada splot czynników genetycznych i środowiskowych. Chociaż przeważnie nie dają żadnych objawów, czasami mogą powodować znaczny dyskomfort u pacjentów. Dowiedz się, jak je zmniejszyć.
Czym są guzki tarczycy?
Guzki tarczycy to przeważnie niezłośliwe zmiany, jednak w bardzo niewielkiej ilości przypadków mają także charakter złośliwy. Są jednym z najczęściej wykrywanych schorzeń w gabinetach endokrynologicznych. Przeważnie nie dają żadnych objawów, ale czasami mogą prowadzić do obniżenia komfortu życia pacjenta, trudności z zasypianiem, bólu, chrypki, obrzęku w okolicy szyi czy trudności w połykaniu.
Farmakoterapia ukierunkowana na leczenie guzków tarczycy
Leczenie guzków tarczycy zwykle rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej i wykonania kompletu badań. Konieczne jest oznaczenie hormonów tarczycy, takich jak TSH, FT3 i FT4 w surowicy krwi. Lekarze zwykle zalecają także wykonanie badania ultrasonograficznego. Czasami wymagana jest również biopsja, jednak nie jest wykonywana rutynowo.
Leczenie guzków zaczyna się od farmakoterapii. U osób z niedoczynnością tarczycy podaje się lewotyroksynę, natomiast u cierpiących na nadczynność – tyreostatyki. Czasami lekarz zaleca także terapią jodem radioaktywnym, jednak nie jest to preferowana metoda u kobiet będących w wieku rozrodczym. Jeśli wcześniejsze postępowanie w kierunku zmniejszenia lub usunięcia guzków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można skłonić się w kierunku usuwania ich laserem. Jednym z miejsc, które przeprowadza tego rodzaju terapię, jest Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy.
Laserowe usuwanie łagodnych guzków tarczycy – co to jest i z czym się wiąże?
Kiedyś jedyną szansą na zlikwidowanie guzków tarczycy było zdecydowanie się na zabieg chirurgiczny, jednak dzisiaj dysponujemy nowoczesnymi i małoinwazyjnymi metodami ich leczenia, takimi jak laserowe usuwanie łagodnych guzków tarczycy. Na czym polega taki zabieg?
Konieczne jest jedynie wykonanie niewielkiego nakłucia skóry, by można było wprowadzić przez nie światłowód. Następnie guzki są naświetlane wiązką laserową, która powoduje ich ogrzanie do temperatury 120-160 stopni, a w konsekwencji – martwicę i rozpad. Procedura odbywa się pod ścisłą kontrolą USG. Na nacięte miejsce zakłada się szwy, które są zdejmowane podczas wizyty kontrolnej, a całość nie wymaga długoterminowych pobytów w klinice. Po zabiegu niemal od razu wychodzi się do domu.
Kiedy usuwanie chirurgiczne, a kiedy laserowe?
Laserowo usuwa się guzki tarczycy o charakterze łagodnym, natomiast chirurgicznie – te o charakterze złośliwym. Usuwanie przy pomocy zabiegu chirurgicznego może być konieczne również w sytuacji, gdy guzki osiągną bardzo duże rozmiary. Chociaż większość pacjentów preferuje metody laserowe, należy pamiętać o tym, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób zmiany zostaną usunięte.
Zalety zmniejszania guzków tarczycy przy pomocy lasera
Wśród podstawowych zalet zmniejszania guzków tarczycy przy pomocy laseroterapii wymienia się to, że:
- to metoda nieinwazyjna, wymagająca jedynie wykonania pojedynczego nakłucia,
- nie wymaga hospitalizacji pacjenta i rezygnowania przez niego z obowiązków na długi czas,
- ma szerokie spektrum zastosowania w przypadku guzków o charakterze łagodnym,
- pozwala na usunięcie guzków z dużą dokładnością, a lekarz może obserwować przebieg zabiegu na żywo w USG.
Czasami laseroterapia zastosowana w odpowiednim momencie pozwala uniknąć usunięcia całego narządu, co wiąże się z koniecznością stosowania hormonów do końca życia. Bardzo duże znaczenie ma także profilaktyka, dlatego zdecydowanie warto (nawet jeżeli nie ma niepokojących objawów) wykonywać podstawowe badania krwi raz do roku. Dzięki temu wszelkie zmiany zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, a lekarz szybko zaleci stosowne leczenie.
Materiał partnera