Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

National Geographic poleca Żelazny Szlak Rowerowy

"Ta trasa wygląda jak spełnienie marzeń większości rowerzystów" - pisze o Żelaznym Szlaku Rowerowym portal internetowy magazynu National Geographic.

National Geographic poleca Żelazny Szlak RowerowyUM Jastrzębie-Zdrój
Żelazny Szlak Rowerowy

Autorzy artykułu już w tytule stwierdzają, że "Żelazny Szlak Rowerowy pozwala odkryć piękno Śląska". Podkreślają również, że jest to trasa będąca spełnieniem marzeń większości rowerzystów. Jakimi argumentami popierają tę tezę?

- Jest (trasa - przyp. red) świetnie oznakowana (choć trzeba wziąć pod uwagę, że logotypy są inne po obu stronach granicy), z gładką nawierzchnią, na której poradzą sobie nawet rowery szosowe (krótki odcinek szutrowany w razie konieczności łatwo ominąć) i w przeważającej większości odseparowana od ruchu samochodowego - wyliczają dziennikarze portalu national-geographic.pl.

Po stronie "plusów" trasy rowerowej znalazły się też rozciągające się z niej widoki - na nieczynną kopalnię Jas-Mos, jeziora, pola i lasy.

Zarówno na atrakcje, za jaką uznana została m.in. nieczynna kopalnia Jas-Mos, jak i nieoficjalne miejsca - jeziora, pola, lasy. National Geographic zwraca także uwagę na możliwość rozpoczęcia rowerowej wycieczki po Żelaznym Szlaku Rowerowym w dowolnym miejscu.

- Szlak jest trasą okrężną, więc da się wystartować w dowolnym miejscu (zazwyczaj Godów lub Jastrzębie Zdrój). I na tyle łatwy, że mogą się nie niego wybrać nawet najmłodsi rowerzyści - można przeczytać na portalu internetowym National Geographic.

Wszystko to sprawia, że autorzy materiału postanowili określić Żelazny Szlak Rowerowy "jedną z najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych na całym Śląsku i polsko-czeskim pograniczu".

National Geographic już po raz kolejny docenia trasę i uroki Żelaznego Szlaku Rowerowego. W ubiegłym roku w organizowanym przez portal internetowy plebiscycie Cuda Polski, trasa rowerowa została uznana za cud woj. śląskiego.

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój, oprac. ż

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Czysta (37.47. * .80) 02.03.2024 08:39

Jedyne miejsce gdzie można się przejechać na rowerze bezpiecznie w Jastrzębiu. Niestety bez celów i bez ładnych widoków. W dodatku bardzo zaśmiecone.

~Jahir (46.204. * .51) 02.03.2024 07:58

Jeden z najbardziej znanych szlaków rowerowych w Polsce.
Średnia weekendowa odwiedzalność szlaku to ponad 3 tys rowerzystów(dane na podstawie dwoch liczników zamontowanych na jastrzębskim odcinku)
To absolutny hit.

~do_wyzej_niz_nizej_cd (89.64. * .150) 01.03.2024 19:59

Śmiech budzi stwierdzenie, że jednym z plusów jest widok na nieczynną kopalnie Moszczenica. Akurat ten odcinek tego niby szlaku, to antyreklama Jastrzębia. Rozkopane tereny wzdłuż Rozwojowej, skład śmieci (Eco Verre) czy skup złomu w tej okolicy to wątpliwe atrakcje estetyczne. Odcinek między Zebrzydowicami a Jastrzębiem też raczej jest średnio atrakcyjny pod tym względem, w większości poprowadzony w głębokiej dziurze. Jeśli komuś zależy na bardziej atrakcyjnej trasie radziłbym zjechać z tego czegoś i wybrać alternatywne równoległe drogi (choćby Piaskowa, Maryjowiec, drogi gminne do Pielgrzymowic itp. itd). Tylko, że wtedy trzeba wykonać trochę wysiłku na podjazdy, a nie wozić tyłek po płaskim terenie.
W sezonie przy dużym natężeniu i ogromnym zróżnicowaniu poziomu użytkowników (dodatkowo obecności pieszych, rolkarzy itd.), ze względu na małą szerokość jest po prostu uciążliwy i niebezpieczny.
Jedyne plusy odcinka Zebrzydowice - Godów są takie, że nadaje się dla rodziców z małymi dziećmi, niedzielnych rowerzystów bez kondycji i rencistów oraz inwalidów ze względu na małe wymagania kondycyjne i sprawnościowe.
Jeśli dla kogoś to coś jest wybitnym osiągnięciem, to widać, że poziom wymagań ma niewielki.
I żeby było jasne, siodełko rowerowe mam prawie przyrośnięte do siedzenia i pokonuję na rowerze rocznie dystanse, które prawdopodobnie dla większości tutaj komentujących są co najwyżej w sferze marzeń.
P.S A pismaki, jak to pismaki, pisać muszą bo z tego żyją. Jednak po NG, będąc przez lata jego prenumeratorem, spodziewałem się więcej.

~do_wyzej_niz_nizej (89.64. * .150) 01.03.2024 19:58

Nie, nie prowadzi do Karviny, ta ścieżka prowadzi tylko znikąd ( jakaś dziura w Godowie) donikąd (kolejna dziura czyli pseudo parking w Zebrzydowicach). Poza tym reszta tego niby szlaku, to normalne ulice o różnym stopniu natężenia ruchu, poza odcinkiem na granicy Zavady i Karviny, gdzie wytyczono go wśród pól. Czesi podeszli do tego jak zwykle pragmatycznie nie pozwalając sobie na wywalanie milionów euro na takie fanaberie, Tylko po polskiej stronie widać przerost formy nad treścią. Całość tego wytworu od Godowa do Zebrzydowic, a w szczególności na terenie Jastrzębia prowadzi przez mało atrakcyjne tereny. W bezpośrednim sąsiedztwie nie ma żadnych ciekawych obiektów (kuriozum jest fakt, że do słynnego "deptaka" stanowiącego kolejny cud świata, mającego sprawić, że Jastrzębie w kategorii turystyki zdetronizuje takich gigantów jak Londyn, czy Paryż, nie prowadzi z niego żadna ścieżka rowerowa, a dojazd o długości ok 1,5km wiedzie drogami o dużym natężeniu ruchu min. Armii Krajowej, Energetyków czy Karola Miarki).

~do_nizej (93.179. * .78) 28.02.2024 20:40

Ścieżka prowadzi do np do czeskiej Karvwiny co jest niewątpliwą atrakcją poza tym jest to pętla która prowadzi do startu ale co ty biedaku możesz o tym wiedzieć!
Rusz dupę w weekend przejedz się i wtedy już nie będziesz pisał głupot

~mem_jastrzębski (188.137. * .64) 28.02.2024 15:17

@188.146. * .80 to nie jest żaden rozwój tylko próba wykorzystania zdegradowanej i nikomu niepotrzebnej infrastruktury postkolejowej na spacerowe trasy rowerowe donikąd. Przepraszam - cieszycie się, że macie trasę rowerową do... Godowa??? hehehe Takie zjawisko jest znane z upadłych peryferii Europy. Bo w normalnych miastach po torach śmigają pociągi InterCity czy Elfy, rowerzyści jeżdżą po trasach rowerowych prowadzonych do jakichś celów, a centra miast tętnią życiem. Jastrzębie niestety jest zaprzeczeniem miasta i zachodzą tu procesy odwrotne od miejskich... Nie rozumiem że można się chwalić... likwidacją linii kolejowej która w przeciwieństwie do szlaku rowerowego prowadzącego donikąd, prowadziła do pięknego Cieszyna.

~Do_Arteks (188.146. * .80) 28.02.2024 14:05

Widać Arteks, ze szlag cie trafia, jak okolica się rozwija i jest podziwiana przez największe media na świecie, a Rybnik jest wyśmiewany.
Za to francuska stacja telewizyjna nakreciła film o biednych rybnickich dzieciach, ktore mają w sobie PIĘĆ RAZY WIECEJ rakotworczych substancji, niż inne dzieci.
Co mozna o Rybniku napisać?
Nic innego, jak o największej umietalności.
Smutne to.

~mem_jastrzębski (188.137. * .64) 28.02.2024 11:13

@Fikołek zanieczyszczenie Rybnika to przeszłość, a Jastrzębie komunikacyjne zadupie to teraźniejszość ...

Za stroną SMOGLAB:
"Narzędzie przygotowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA – European Environment Agency) pozwala w sposób interaktywny przyjrzeć się jakości powietrza w miastach Europy. Zestawienie dotyczy lat 2021-2022 i zawiera dane na temat średniorocznych stężeń drobnych pyłów zawieszonych PM2.5.
Okazuje się, że w gronie 20 miast, które w rankingu wypadły najgorzej, aż 12 znajduje się w Polsce. Były to, kolejno: Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała oraz Kalisz."

~Fikołek (188.146. * .80) 28.02.2024 09:23

@mem-Arteks
Największym wstydem dla Subregionu Zachodniego jest Rybnik, najbardziej zanieczyszczone miejsce w Europie

~mem_jastrzębski (188.137. * .64) 27.02.2024 18:40

@Daker za to wstydem dla Subregionu Zachodniego jest brak w Jastrzębiu pasażerskiego szlaku kolejowego. Na najbliższą stację kolejową trzeba dojechać autem, autobusem lub na rowerze. Szczególnie niewdzięczne to jest z walizką na kółkach lub wózkiem dziecięcym

~Daker (155.133. * .249) 27.02.2024 16:06

Szlak rowerowy to duma Subregionu Zachodniego

~StefanWent (185.181. * .18) 27.02.2024 11:55

Pieknie , jestesmy na prawdę dumni z naszego miasta, nawet National Geographic poleca nasz wspaniały szlak, łezka w oku się kręci...tyle lat tu mieszkam a jest coraz piękniej. Wzruszyłem się, młodzi tego nie zrozumieją, nic nie doceniają. Przyjdzie Wam to z czasem.

~żorska_apatia (188.137. * .64) 23.02.2024 20:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_nagana (46.204. * .175) 23.02.2024 20:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~nagana (188.137. * .64) 23.02.2024 19:59

@Sebak dzieje się??? Więcej obecnie buduje się w piaskownicy w przedszkolu niż... w całym Jastrzębiu hehehe Czy naprawdę jastrzębianie są tak mało ambitni i tak mało rezolutni, że wystarczy im ścieżka rowerowa wybudowana 4 lata temu? W dodatku nie prowadząca do żadnego celu tylko... do jakiegoś parkingu na wsi. ;)

~Sebak (31.61. * .201) 23.02.2024 17:47

Brawo Jastrzębie! dzieje sie u nas dzieje, dokładnie! to Rybnik jest w stagnacji. Zgadzam się z komentarzem ponizej. Trasa jest spektakularna tyle w temacie.

~luxverit (91.224. * .43) 23.02.2024 17:36

Nie czytajcie jastrzębianie tekstów tego zazdrośnika i frustrata z Rybnika.
Wasz Zelazny Szlak Rowerowy jest tak urokliwie zlokalizowany i perfekcyjnie wykonany, ze jest znany w całej Polsce.
Pozdro z Zor

~Do_sjzwstyd_Arteks (46.204. * .175) 23.02.2024 12:06

@sjzwstyd
Arteks, twój Rybnik stoi w miejscu, nie Jastrzębie.
Ostatnie lata to degradacja i zwijanie się Rybnika. A w Jastrzębiu się trochę dzieje.

~Bicykl (46.134. * .69) 23.02.2024 10:48

Malkontenci zawsze będą narzekać

~SJZwstyd (46.134. * .243) 22.02.2024 20:39

@klimek żelazny szlak i sala koncertowa oraz skwerki i rzeźby to jedyne inwestycje w Jastrzębiu w ostatnich 5 latach. Odlicz sale która powstała z pieniędzy państwowych a zostaną tylko miniatury inwestycyjne... godne wiosek takich jak Godów. Naprawdę Jastrzębie stoi w miejscu

~Adamzofia (46.204. * .63) 22.02.2024 19:02

Jak można pozwolić na takie parkowanie aut na terenie przy Kwk Zofiówka nikt tego nie widzi jak wszystko jest niszczone przez auta z rejestracjami nie jastrzębskimi

~boom (178.43. * .250) 22.02.2024 18:30

Najwięcej do gadania mają Ci co nigdy na rower nie wsiedli xD

~I_oto_chodzi (93.179. * .69) 22.02.2024 16:30

Po rejestracjach samochodów na parkingu widać jak bardzo popularny stał się ten szlak nie tylko w okolicy ale i w całej Polsce

~Mar12 (109.70. * .1) 22.02.2024 15:13

Wspaniała trasa, wspaniała. Nie raz z niej korzystałem. Jest perełką na tle naszego miasta, warto sie nią chwalić. Inni przyjeżdzajac tu doceniają ją. My mamy na codzień i chyba nam to umyka. A szkoda. Warto cieszyć się z takich wspaniałych miejsc i z nich korzystać. Polecam!

~GorzkaPrawda (5.8. * .125) 22.02.2024 14:18

"pisze o Żelaznym Szlaku Rowerowym portal internetowy magazynu National Geographic."
Od kiedy to portal potrafi pisać?
Pisze to jakiś zwolennik P0 który na rowerze ektrycznym w swoim życiu przejechał 100km i to jest spełnienie jego marzeń rowerowych. Albo kupiono od niego kamienie, które wyłożone są co kawałek na tym niby szlaku . Typowa tandeta!
Ani tam pięknie, ani nic ciekawego, więc skąd ten zachwyt?
Porównajcie to z trasami np w Cechach?
Tam się nie chwalą że wybudowali 200m odcinek drogi rowerowej i z tej okazji kupili narzędzia do remontu roweru. Cóż tu przy okazji budowy paru m ścieżki wszyscy znajomi w około muszą zarobić.
I w taki sposób cena budowy m ścieżki rowerowej zaczyna się równać z ceną metra autostrady.

~Klimek (46.204. * .70) 22.02.2024 12:25

Jedna z najlepszych inwestycji, obok sali koncertowej w Jastrzębiu ostatnich dwóch latach.

~Do_trolla_nizej (5.173. * .209) 22.02.2024 09:12

Nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz pojęcia
Mogłeś chociaż mapkę szlaku zobaczyć to byś takich głupot nie wypisywał ale po co ?
Lepiej hejtować niż zająć się czymś pożytecznym

~Ja_za (46.134. * .65) 22.02.2024 09:10

Trasa Super a narzekacze zawsze się znajdą

~@CyklistaMin (91.225. * .180) 22.02.2024 07:49

Zwłaszcza, że w Godowie szlak leci w całości przez las. Kopciuchy to ty widzisz co najwyżej jak z 10 piętra bloku na Jastrzębie Górne patrzysz.

~CyklistaMin (93.179. * .69) 21.02.2024 21:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To fakt w Godowie bardzo dużo jeszcze kopciuchów i smrodu !!!

~CyklistaMax (5.184. * .230) 21.02.2024 21:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bardzo fajnie sie tam jeździ tylko szkoda ze pod wieczór jest smród z kominów

~Jastrzębianin (85.202. * .38) 21.02.2024 18:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech National Geographic opublikuje zdjęcia i opis okolicy kopalni Zofiówka od strony ul.Rybnickiej !
Wizytówka naszego pięknego miasta dla przyjeżdżających od strony Żor i Rybnika.
Wszędzie zaparkowane samochody , czy to przystanek , chodnik ,trawnik. Brak przejścia do przystanku czy sklepu. Ile jeszcze będziemy na to pozwalać i tolerować takie zachowania zmotoryzowanych pracowników JSW.
Mamy w mieście " STRAŻ MIEJSKĄ " , która tego nie widzi jeżdżąc elektrycznymi samochodami i naszych radnych właściwie bezradnych w dbaniu o dobro mieszkańców miasta.
Zbliżają się wybory samorządowe i teraz będziecie się starać o nasze poparcie i głosy , a gdy już to osiągniecie to zapominacie o mieszkańcach miasta gdyż już wam nie jesteśmy potrzebni. Przypomnicie sobie o mieszkańcach przy okazji następnych wyborów.

~BrawoRowerzyściGórnicy (46.204. * .138) 21.02.2024 14:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No i pięknie,że pomysł emerytowanych górników zapaleńców po wieloletniej walce z UM został zrealizowany z dofinansowania UE...
Szacunek dla ludzi chcących..