Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prace domowe w szkole podstawowej nieobowiązkowe

Od kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III – z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą – a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane.

Prace domowe w szkole podstawowej nieobowiązkoweolia danilevich/ pexels.com (zdjęcie poglądowe)
Od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane

Minister Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie dotyczące prac domowych oraz oceny klasyfikacyjnej z religii i etyki. Od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane.

- Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek - tłumaczy minister Barbara Nowacka.

Zgodnie z rozporządzeniem, w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.

Natomiast w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.

- Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych - uszczegóławia resort. - Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp. - dodaje.

Ponadto rozporządzenie wprowadza – od września br. – rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych. Celem zmiany, jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw RP.

źródło: MEN, (oprac. d)

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Perfektmen (46.134. * .123) 28.03.2024 08:34
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~nauczycielPrzyszłości (46.204. * .100) 28.03.2024 08:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Szkoły stacjonarne powinny być zlikwidowane budynki wyburzone w ich miejscu posadzone drzewa szkoła w chmurze to przyszłość dużo mniejsze koszta utrzymania dla podatników przebranżowienie tysięcy niepotrzebnych nauczycieli no i likwidacja roszczeniowej grupy a dzieci kształcone w swoim tempie bez stresu itD

~AaaAa (89.64. * .17) 26.03.2024 11:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rodzice poczuli ulgę... koniec z zadaniami w domu po pracy hehe

~BogaczBrodacz (149.102. * .23) 26.03.2024 11:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nigdy zadań domowych nie robiłem, a zarabiam 10 tys netto na miesiąc pracując umysłem :)
Pozdrawiam kujonow po studiach, którzy zaraz mają zmianę w maku :P

~To_sem_ja (31.0. * .2) 26.03.2024 11:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To już ten czas, że za napisanie prawdy komentarz jest usuwany...
Brawo. Róbcie tak dalej...
Gratuluję barankom wyborczym czerwonej zarazy...

~Rebus (87.207. * .139) 26.03.2024 10:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie będę zbyt wiele komentować ponieważ w mojej hierarchii nauczyciele są na samym dole nizin społecznych .

~To_sem_ja (31.0. * .19) 26.03.2024 09:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~takpowinnobyc (46.204. * .74) 26.03.2024 09:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bardzo dobrze,skończy się za****ol po 8h dniu w szkole,jeszcze w domu zaiwaniać,dorośli po pracy mają wolne

~Supersjz (46.204. * .125) 26.03.2024 09:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W końcu nauczyciele zabiorą się do roboty, zamiast przerabiać zajęcia w szkole próbowali nadrabiać materiał zadając pracę. Domowe.

~fotografZarchiwum (46.204. * .120) 26.03.2024 09:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wróciły czasy PZPR znowu partia decyduje o wszystkim i o wszystkich nie pytając o nic nikogo brawo uśmiechnięta Polska 13 Grudnia