Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grupa Kapitałowa JSW podliczyła zysk za 2023 rok. Z czego wynika spadek o ponad 87 procent?

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki.

Grupa Kapitałowa JSW podliczyła zysk za 2023 rok. Z czego wynika spadek o ponad 87 procent?Dawid Lach, JSW
Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1 mld zł.

997,1 mln zł zysku netto

EBITDA* Grupy Kapitałowej JSW w 2023 roku (bez zdarzeń jednorazowych) wyniosła ponad 4,5 mld zł. Z kolei przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 15,3 mld zł i były niższe o 24,1 proc. niż uzyskane w 2022 roku. To przede wszystkim efekt niższych średnich cen sprzedaży węgla, ale także niższego wolumenu sprzedanego węgla oraz spadku przychodów ze sprzedaży koksu i węglopochodnych.

- Mimo wielu trudności, 2023 rok zakończyliśmy zyskiem netto w wysokości 997,1 mln zł. Porównując rok do roku, jest to spadek o ponad 87 proc. Pamiętajmy jednak, że rok 2022 był rokiem absolutnie wyjątkowym dla naszego biznesu, w którym JSW zanotowała rekordowe wyniki finansowe wykorzystując nieprzewidywalny splot czynników windujących okresowo ceny węgla koksowego do niespotykanych wcześniej poziomów, niemożliwych do powtórzenia w stabilizujących się warunkach rynkowych – przypomina Paweł Rostkowski, p.o. prezesa zarządu JSW SA i dodaje: - Spółka będzie dążyć do poprawy wyników finansowych i skupiać się na adaptacji do zmieniającego się otoczenia rynkowego, aby zapewnić Grupie utrzymanie konkurencyjności w długiej perspektywie.

Średnia cena węgla koksowego i koksu wyniosła w omawianym okresie odpowiednio 1 124,52 zł za tonę (mniej o 25,6 proc. niż w 2022 roku) oraz 1 501,71 zł za tonę (mniej o 31,1 proc. niż w 2022 roku).

W 2023 roku zakłady wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW wyprodukowały 13,5 mln ton węgla ogółem, czyli mniej o 4 proc., oraz 3,3 mln ton koksu, tj. więcej o 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. Spadek produkcji węgla to wynik między innymi opóźnień w uruchomieniu ściany w Ruchu Borynia oraz dwóch ścian w kopalni Budryk, a także pożaru w eksploatowanej ścianie w kopalni Pniówek.

Wydatki i inwestycje

W 2023 roku znacząco wzrosły wydatki na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW. Wyniosły one 4,2 mld zł w ujęciu gotówkowym i były wyższe o 48,3 proc. niż w roku 2022. Były to przede wszystkim wydatki na wyrobiska górnicze, zakłady przeróbki mechanicznej węgla, urządzenia transportowe, modernizację obudów zmechanizowanych, modernizację baterii koksowniczej nr 4, ochronę środowiska i wiele innych. Wzrosły również nakłady na kluczowe inwestycje rozwojowe związane z udostępnianiem nowych złóż oraz poziomów wydobywczych – z 346,6 mln zł w 2022 roku do 603,5 mln zł w roku 2023.

W 2023 roku w całej Grupie przeznaczono 1,6 mld zł na BHP. Tak znaczące wydatki na ten cel to efekt troski przedsiębiorstwa o bezpieczne warunki pracy pracowników Grupy JSW.

Środowisko naturalne

Nieprzerwanie priorytetem Grupy JSW jest chęć minimalizacji wpływu swojej działalności na środowisko naturalne. W 2023 roku firma konsekwentnie realizowała swoją ambitną strategię zrównoważonego rozwoju, której wiodącym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przedsiębiorstwa do 2050 roku. Wydatki na ochronę środowiska w całej Grupie Kapitałowej wyniosły w minionym roku ponad 452 mln zł i dotyczyły głównie realizacji programu Redukcji Emisji Metanu (REM). W 2023 roku JSW, jako pierwszy podmiot z sektora wydobywczego w Europie Środkowo-Wschodniej, pozyskał „zielony” kredyt w formule Sustainability-Linked Loan. To kredyt, w którym wysokość marży zależy od spełnienia celów w zakresie zrównoważonego rozwoju Kredytobiorcy. Pozyskane w ten sposób środki w wysokości 1,65 mld zł istotnie wesprą realizację ambitnych celów transformacji klimatycznej stawianych sobie przez przedsiębiorstwo.

Ile w podatkach dla gmin?

Rozwijając się w niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym, Spółka nie zapomniała o realizacji swojej misji bycia „Dobrym sąsiadem”. Z tytułu różnorodnych podatków i opłat, do lokalnych budżetów wpłaciła w minionym roku ponad 96 mln zł. Spółka jest również największym pracodawcą w regionie - na koniec 2023 roku w Grupie Kapitałowej JSW zatrudnionych było ponad 32 tysiące osób, a spośród niespełna 2700 dostawców materiałów i usług dla niej, 60 proc. stanowili dostawcy lokalni.

******************

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Węgiel koksowy, nazywany też metalurgicznym, został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej i wiąże się z wysokim ryzykiem dostaw dla przemysłu europejskiego. To umacnia strategiczne znaczenie Grupy Kapitałowej JSW dla europejskiej gospodarki.

Węgiel koksowy to niezbędny składnik w produkcji stali - kluczowego komponentu dla rozwoju innowacyjnej gospodarki i nowoczesnej infrastruktury. Obecnie nie ma alternatywnych i racjonalnych ekonomicznie technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego.

******************

*EBIDTA - obejmuje zarówno koszty i przychody związane z podstawową działalnością operacyjną, jak i nieoperacyjną (pozostałe przychody i koszty, jak i zyski i straty nadzwyczajne). Zawiera on więc zarówno elementy związane z podstawową i powtarzalną dzialalnością firmy, jak i zdarzenia jednorazowe i niepowtarzalne, źr. fincastly.com

źr. JSW, o. sqx

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (79.184. * .70) 24.04.2024 18:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak spółka giełdowa może korzystać z pomocy rządowej .To nie jest ujęte w żadnych zasadach ekonomicznych gospodarki rynkowej .To jest ewenement na skalę światową jak wiele rzeczy w tym kraju , na przykład działalność związkowa opłacana z pieniędzy zakładu pracy to dopiero jest kuriozum .Jeżeli macie nadzieję na jakiekolwiek zmiany w kraju to gratuluję optymizmu .

~Nie_jestem_z_PO_ani_z_PiS (155.133. * .96) 24.04.2024 12:34

Najgorsze jest to, że jak jest zysk to każdy pracownik JSW bez wyjątku, a szczególnie związkowcy wyciągają łapy krzycząc dawać!, dawać!, dawać!. Niestety jak przychodzi kryzys to zamiast zaciągać pasa na trudne chwile to znowu CI sami krzyczą niech rząd pomoże!, niech Państwo pomoże!. Hipokryci!
Tego typu spółki nie powinny być państwowe i dotowane przez NAS tylko sprywatyzowane i rozliczane w ramach swojej działalności.

~Soil (46.204. * .32) 24.04.2024 07:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TuskGdzieBeznynaPo5zł (87.207. * .139) 24.04.2024 07:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do zapaści spółki doprowadziła PO wprowadzając amatorów na najwyższe stanowiska .

~Dxxxd (87.239. * .254) 23.04.2024 22:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

2 mld na BHP bezsensu

~WybawcaSlaska (193.161. * .11) 23.04.2024 21:49

Ciekawe kiedy wyciągną łapę po nasze?
znowu wszyscy nawet babka z biedronki będzie musiła dopłacać do tego "interesu"
sprywatyzować i zobaczymy jak długą ujadą

~Cyklopik (79.184. * .70) 23.04.2024 21:39

Największy producent w Europie … bo nikt tego węgla nie wydobywa w tej Europie . Po co ta egzaltacja produkcja JSW to 0,02 % w skali światowej .Taki to wielki producent , jeden spadek cen a kolos na glinianych nogach się chwieje

~AdamAdasko (195.238. * .214) 23.04.2024 20:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Gdzie była pisowska Solidarność gdy dawali premie a ukradli spółce 1,6 mld zł?

~perfektmen (89.79. * .229) 23.04.2024 20:43

"obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł", " filia Orlenu poinformowała polskie centralne biuro o kwocie 1,6 mld zł, która jako nieprzewidziany wcześniej koszt obciąży wyniki finansowe". Przypadek?