Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Okulary 3d i jedziesz kolaską setki metrów pod ziemię!

To miejsce odwiedziło już blisko 10 tysięcy osób, nie tylko z miasta i regionu ale też z całej Polski i zza granicy.

Okulary 3d i jedziesz kolaską setki metrów pod ziemię!

Co przyciąga ludzi?

Każde piętro Carbonarium to inny temat. Jedni są bardziej zaciekawieni górnictwem, inni historią przemysłu a jeszcze inni chemią i powstaniem węgla w jądrach gwiazd. Starsi czują sentyment do kopalni i istniejącego tu kiedyś basenu, młodsi są zafascynowani nowoczesnymi technologiami i interaktywnymi elementami wystawy. Dzięki wirtualnej rzeczywistości w Carbonarium można „zjechać na dół” i przyjrzeć się pracy górników, transportowi węgla i innym elementom funkcjonowania kopalni.

- Ten element wystawy jest chyba najbardziej popularny, zwłaszcza dla młodzieży, która jest najlepiej zaznajomiona z tą technologią. Ale na starszych osobach, które często są początkowo niechętne, również robi wrażenie. To jest ta część wystawy na której widzimy najwięcej uśmiechów – mówią pracownicy Carbonarium.

Najmłodsi też zgłębiają temat węgla

Carbonarium ma w oczywisty sposób walor edukacyjny. Dużą częścią zwiedzających są wycieczki szkolne. Pracownicy wystawy wyszli z założenia, że najmłodsi mogą czuć się przytłoczeni ilością wiedzy, nie zawsze adekwatnej do ich wieku. Dlatego dla przedszkolaków i dla klas wczesnoszkolnych organizują warsztaty „Bajtel na grubie”. To zwiedzanie połączone z zabawą. Bajtle eksperymentują, organoleptycznie poznają właściwości węgla, tańczą, przymierzają górnicze kaski. Dwa razy w miesiącu takie zajęcia odbywają się dla indywidualnych osób – każde dziecko może się przyłączyć. Informacje o terminach można znaleźć na facebookowym koncie Carbonarium. Bilety są sprzedawane na stronie internetowej.

Opinie

Wystawa spotkała się generalnie z bardzo pozytywnym odbiorem i to nas bardzo cieszy. Oczywiście przed nami ciężka praca. Z jednej strony podejmujemy intensywne działania, aby zachęcić do przyjazdu tutaj kolejne osoby, z drugiej pracujemy już nad rozbudową wystawy i całego kompleksu „Łaźni Moszczenica”mówi Rafał Jabłoński

Opinie w google wydają się potwierdzać słowa dyrektora. Średnia ocena to 4,5/5, a niektóre opinie są pełne zachwytu:

  • Jasny gwint! Niesamowite miejsce. Okulary 3d i jedziesz kolaską paręset metrów pod ziemią! – pisze Paulina
  • Sama wystawa pod względem merytorycznym przygotowana perfekcyjnie! Akademicki wręcz zakres podanej wiedzy – chwali Jarosław
  • Jestem pozytywnie zaskoczony. Miejsce ciekawe i ma duży potencjał – ocenia Krzysztof
  • Świetne miejsce. Byłam z dziewczynkami 7 letnimi nie wiedząc co mnie spotka w środku. Efekt Carbonarium przerósł moje i dzieci oczekiwania. Wszystko można dotknąć, pooglądać, zobaczyć i wysłuchać – pisze Barbara.

Nie tylko wystawa

Łaźnia Moszczenica to nie tylko Carbonarium. W przebudowie jest druga część budynku, w której znajdzie się Centrum Biznesu, Centrum Dialogu, część restauracyjna i rozrywkowa, przestrzenie coworkingowe i kolejna wystawa stała – Centrum Porozumienia Jastrzębskiego.

To książkowy przykład wielofunkcyjnej przestrzeni postindustrialnej. Jako instytucja miejska Instytut Dziedzictwa i Dialogu ma integrować kulturę, biznes, dziedzictwo, rozrywkę czy turystykę. Do tej pory oprócz wystawy drugą, główną częścią jego działalności jest kultura. Od 2022 roku, Łaźnia była organizatorem wielu wydarzeń, w tym dużych imprez masowych, także o zasięgu wojewódzkim (np. Festiwal Śląskie Smaki w 2023 roku). Zdecydowanie najważniejszą było otwarcie Carbonarium. Ludzi z całego kraju przyciągnęła nie tylko ekspozycja, ale także program artystyczny, przede wszystkim spektakularne widowisko multimedialne przygotowane z okazji 60 rocznicy nadania praw miejskich miastu Jastrzębie-Zdrój.

Kontakt

Towarowa 7, Jastrzębie- Zdrój

tel. 32 725 10 63, 32 440 81 70

poczta@laznia.jastrzebie.pl

bilety@laznia.jastrzebie.pl

Carbonarium w social mediach

FB @LazniaMoszczenica

FB @CarbonariumLazniaMoszczenica

IG @carbonarium_

IG @lazniamoszczenica

TT @lazniamoszczenica

TT @carbonarium_

Tekst sponsorowany