Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Łukasz Kohut w piątce europosłów, którzy dorobili się największego majątku

Pod koniec obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, europosłowie opublikowali swoje oświadczenia majątkowe. Jak się okazuje, jednym z polityków, którzy w ostatnich pięciu latach zgromadzili najwięcej środków, jest Łukasz Kohut z Rybnika.

Łukasz Kohut w piątce europosłów, którzy dorobili się największego majątkuska
Europoseł Łukasz Kohut ma 41 lat, karierę polityczną rozpoczął w 2012 roku.

Ile zarabiają europosłowie?

Kandydaci do europarlamentu odliczają dni do głosowania. Kariera polityczna w Europie wiąże się m.in. z wysokimi uposażeniami finansowymi. Aktualnie europosłowie otrzymują co miesiąc około 33 tysiące złotych netto*.

Dodatkowo, na pokrycie tzw. kosztów ogólnych (wynajem biura, zakup sprzętów, opłaty), posłowie otrzymują comiesięczną dietę w wysokości około 21 tysięcy złotych. Za znaczną absencję na posiedzeniach plenarnych, dieta jest zmniejszona o 50%.

Europosłowie otrzymują także dietę pobytową w wysokości niespełna 1500 złotych za każdy dzień spędzony w PE. Mogą liczyć także na zwrot za poniesione koszty podróży, dopłatę do kosztów leczenia (2/3 kosztów), a także korzystać z samochodów służbowych.

Po zakończeniu kadencji otrzymują odprawę. "Posłowie do PE mają prawo do odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata. Gdy były poseł do PE obejmuje urząd w innym miejscu, jego nowe wynagrodzenie zostaje odliczone od dodatku przejściowego. Jeżeli poseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń i musi dokonać wyboru" - czytamy na stronie PE.

Posłowie, po ukończeniu 63. roku życia mają również prawo do emerytury. Wynosi ona 3,5% ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70%. Koszty pokrywane są z budżetu UE.

Znaczący wzrost

Radek Karbowski z portalu skrotpolityczny.pl, na podstawie oświadczeń majątkowych europosłów, przygotował opracowanie dotyczące tych polskich polityków, którzy zebrali największe majątki w czasie kończącej się kadencji. Na piątym miejscu znalazł się Łukasz Kohut z naszego okręgu, który niedawno zmienił barwy i z Lewicy przeszedł do Koalicji Obywatelskiej.

Autor artykułu wyjaśnia, że "majątek to suma zasobów pieniężnych oraz wartości nieruchomości pomniejszona o zobowiązania. Posłowie umieszczają w oświadczeniach majątek wchodzący w skład małżeńskiej wspólności majątkowej."

Na piątym miejscu tego "rankingu" znalazł się wspomniany już Łukasz Kohut, który na początku kadencji wykazywał posiadanie 32 tysiący złotych. Po pięciu latach bilans jest znacznie wyższy i wynosi 1 457 153 zł. Dodatkowo Ł. Kohut wszedł w posiadanie 10 nieruchomości, z których 6 otrzymał w spadku. Całkowitą własność posła stanowią dwa mieszkania i lokal niemieszkalny.

R. Karbowski wylicza, że europoseł z Rybnika w ciągu pięciu lat powiększył swój majątek o 12 686,26%.

- Odejmując nieruchomości odziedziczone majątek wyniósłby 2 755 603 zł, co oznaczałoby wzrost o 2 723 603 zł – 8411,26% i jest to jednocześnie najwyższy wzrost procentowy ze wszystkich posłów - czytamy na stronie skrotpolityczny.pl.

Łukasz Kohut w PE jest członkiem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

***

*Miesięczne wynagrodzenie posła do PE wynosi 10 075,18 euro brutto i 7 853,18 euro netto, po odliczeniu podatków UE i składek na ubezpieczenie (dane na dzień 1 lipca 2023 r.). Środki pochodzą z budżetu Parlamentu. Jako że państwa członkowskie mogą nakładać dodatkowe opłaty krajowe, ostateczne dane netto zależą od systemu podatkowego kraju pochodzenia posła do PE. Europosłowie nie płacą podatku dochodowego w Polsce.

55 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KajkaKokosz (89.64. * .7) 03.06.2024 23:03
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Może Kohut, jako jedyny, uczciwie wpisał wszystko w swoje oświadczenie majątkowe. Nie to co Kępa czy Jaki, nie mówiąc już o Czarneckim, który miliony ukradł, bo do Brukseli jeździł starym cinquecento.
Kto pracuje w tym portalu? Może miejcie odwagę podpisywać się własnym imieniem i nazwiskiem pod swoimi wypocinami, co? Nie wstydźcie się!

alexachililover 03.06.2024 18:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Solemijo zespole portów Szczecin i Świnoujście działa pięć terminali zbożowych. Wzrost przeładunków rok do roku w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024:
w Porcie Gdańsk o 27%,
w Porcie Gdynia o 7%,
w Porcie Szczecin-Świnoujście o 11% (1 023 200 ton) także niepłacz synku.

alexachililover 03.06.2024 18:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@To_sem_ja fanatyzm ci rozum odebrał...

~Zwiastun (46.204. * .63) 03.06.2024 17:48
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To sem ja wyrywaj czerwoną zarazę zaczynając od PiS i kościoła

~To_sem_ja (31.0. * .9) 03.06.2024 14:30
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Jeśli "red is bad" dostało forsę państwową, to bardzo dobrze. Czerwoną zarazę trzeba wyrywać z korzeniami. To nie jest tylko opcja polittyczna. To przemalowana komuna, która sobie przybiera barwy: a to zieloni, różowi, czarne protesty itd.itp.

~Solemijo (46.204. * .50) 03.06.2024 14:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co na to Kohut?
...terminal zbozowy w szczecińskim porcie do likwidacji!!!...
Skorzystają na tym niemieckie porty.

~Taaa (188.137. * .26) 03.06.2024 13:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po zliczeniu przychodów netto z diet, kasy na biuro i zakładajac, że pół każdego roku spędził w Brukseli, to po odjęciu majątku który ma dzisiaj i inwestycji na nieruchomości, wyszło że rocznie wydawał na siebie i biuro prawie 400 tysięcy zł.

~zatroskany (199.247. * .23) 03.06.2024 12:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No cóż...teraz to już chyba wiadomo jaki jest prawdziwy cel tego człowieka i dlaczego zmienił kapotę na zawołanie. Pozdrawiam jego potencjalnych wyborców...

alexachililover 03.06.2024 12:50
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

alexachililover 03.06.2024 12:43
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Kolejna afera PIS z Red is Bad. "Kolejny pisowski przekręt". "To było państwo mafijne" 500mln (pół miliarda) na konto 30-latka. A to jeszcze nie wszystko...

~takpytam (46.204. * .29) 03.06.2024 12:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W jakiż to sposób obrotny Kohut pomnożył swój majątek czyli te 32 tysiące?

~CentroprawicowyLiberał (37.30. * .88) 03.06.2024 11:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I dobrze, trza obrotnych ludzi (niezależnie od barw politycznych!), którzy potrafią pomnażać majątek a nie utracjuszy i nieudaczników! A taką wypłatę dostaje nie tylko Kohut ale też Europosłowie PiSu i inni ;)

~Zwiastun (46.204. * .63) 03.06.2024 11:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Stein - Żyd ? czy von Stein ? bo coś mi się kryjesz . Jak na razie to ci lepsi to już downo w ciemnogrodzie brodzą - trzeba dotrwać 10 - tego - inkszy opcje ni ma . Amen

~DanielStein (46.204. * .161) 03.06.2024 08:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zwiastun jak się ustawiasz jako ktoś gorszy to trudno bo trzeba znać swoją wartość skoro uważasz że tak jest to trudno my idziemy do przodu a ty gorszy bo tak uważasz tkwij sobie w tym swoim zacofanym świecie Amen .

~Zwiastun (46.204. * .63) 03.06.2024 07:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

oj mądrym jednak był pewien człowiek który chciał aby Polakom dać władzę to wtedy sami się pozagryzają - aż strach pomyśleć co zrobią jak pełne ojro koryto dostaną - Boże daj dotrwać do 10 czerwca !!!!!! Amen - a i weż pod baczenie że są dwa sorty Polaków - mnie w tym gorszym uwzględnij.

~PartiaOszustów (87.207. * .75) 03.06.2024 07:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Podatki coraz wyższe w sklepach coraz drożej ,benzyna coraz droższa ,energia w górę ,obiecanych kredytów na mieszkanie 0% nie widać w szpitalach mega kolejki -bałagan jak nigdy w szkołach nikt nic nie wie na granicy giną nasi żołnierze z rąk nieszczęśliwych ludzi Tuska którzy szukają swego miejsca na ziemi rakiety wlatują i wylatują kiedy i jak chcą ,podatki niższe miały być a są coraz wyższe - A tymczasem posłowie PO pławią się tym który z nich więcej zarobili i biją się o miejsca na listach do koryta .Cala prawda o Tusku .

alexachililover 02.06.2024 21:14
oceniono 3 razy
-3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Normalny1 (46.112. * .161) 02.06.2024 19:44
oceniono 4 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~RudyPies (46.204. * .138) 02.06.2024 19:23
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Były Lewak teraz niemiecki patriota pod banderą POlitycznie zwerbowanych w Brukseli.

~Kajman (46.204. * .63) 02.06.2024 18:02
oceniono 3 razy
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Zibi66 (62.74. * .218) 02.06.2024 16:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pieniądze ponad wszystko. Kasa kasa i nic więcej. Głosujcie na mnie a będę żył w dostatku frajerzy

~Złamas (5.173. * .73) 02.06.2024 16:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszyscy mówią unia nas wykończy a to właśnie Kohut głosował za tymi absurdami co możesz a czego nie. Że ślimak to warzywo, ile możesz mieć wody w spłuczce, odkurzacz maksymalnie 600 vat mocy i wiele innych absurdów Wszystko głosował ZA .

~JestemFanatykiemPO (46.204. * .90) 02.06.2024 16:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

alexachililover czytając Ciebie mam ochotę wysłać sms o treści „pomagam”

alexachililover 02.06.2024 16:02
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@TuskHejterIkolegaPutina napisałem prompta do AI, bo mi się nie chciało "ręcznie" szukać ktora partia polityczna generowała najwięcej hejtu politycznego pomiędzy 2000 i 2023 i AI odpisał, że najwięcej hejtu generuje Konfederacja (na początku UPR), potem PIS. Wcześniej też były akty hejtu, ale gwałtowny wzrost nastąpił w 2004, AI nie napisał, że to PIS, ale stara zasada mówi ten winny, który zyskał (na hejcie) i w 2005 PIS przejął władzę. Potem był "dziadek z Wermahtu", morderstwo Adamowicza, czy samobójstwo po zaszczuciu, syna posłanki. Autorem dziiatka z wermahtu był żyd Jacek Kurski. Jak napisał prof Paweł Śpiewak "to jest największa zbrodnia np. Jacka Kurskiego.
To jest człowiek, który za to, co robi, powinien stanąć kiedyś przed sądem. Wszystko zaczęło się już wcześniej, od "dziadka z Wehrmachtu", którego wypominał Tuskowi. Obrzydliwiec! Potomek Gaona z Wilna powinien inaczej się zachowywać." Czyli za "dziadka z Wehrmachtu" uderzył w Jacka Kurskiego "prawnukiem gaona z Wilna". Gaonowie, (hebrajskie 'geonim', גאונים) to tytuł rabinów z dwóch szkół talmudycznych. Ale to tylko szczegół. Drugi specjalista od hejtu to Dariusz Matecki, który zarządzał farmą troli. Pozdrawiam

~menel (89.64. * .185) 02.06.2024 15:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

wyrzucili go z lewicy,przygarnął go kolega też anty polak Donald z patologi obywatelskiej
swój ciągnie do swojego
oddany głos na niego,głosem straconym

~TuskHejterIkolegaPutina (87.207. * .75) 02.06.2024 14:30
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Tusk to pierwszy hejter w Polsce on wszystkich skłóca a społeczeństwo mu na to pozwala ale co zrobić ślepych fanatyków nie brakuje

~DonaldToszustNadOszusty (46.204. * .125) 02.06.2024 14:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Najbiedniejszy z PO jest Tusk emerytura Polska 30 tysięcy i drugie tyle z Berlina poza tym wypłata też około 20 tys na miesiąc ale wszelkie nieruchomości już na rodzinę poprzepisywal ze niby nic nie ma tak to ten skromny z wykształcenia malarz kominów który tyle mówi o przyzwoitości …A z oczu bardzo źle mu patrzy oszust jakich mało .

~zokolicy (188.137. * .198) 02.06.2024 14:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wszyscy europosłowie mają takie wypłaty - on zaoszczędził czyli zrobił to co powinien bo nie zawsze będzie miał takie dochody i wszyscy go tu atakują Jak by przepił i rozhulał a potem powiedział że nie ma za o żyć byłby waszym ideałem ??? Osobiście mam do niego szacunek właśnie za to że umie gospodarować swoimi pieniędzmi i co ważniejsze przyznaje się ze je ma a nie ściemnia i przepisuje na żonę kochankę czy kogokolwiek innego.

alexachililover 02.06.2024 14:08
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Frajer PiS deklarował antymigracyjność, a w2021 r. padł rekord. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wydano wówczas 504 172 zezwolenia na podjęcie pracy przez cudzoziemców w Polsce. To o 24 proc. więcej niż rok wcześniej i blisko 8 razy więcej niż w 2015 r. Przed trzema laty dokumenty wydano obywatelom 146 państw. Żaden inny kraj Unii nie sprowadził do pracy tylu obcokrajowców, co Polska pod rządami PiS. Pozdrawiam

~Frajer (46.112. * .10) 02.06.2024 13:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PO tym jak ujrzałem wczorajszy filmik z ataku w Mannheim i jak sobie przypomniałem że Kohut głosował w UE za przymusowym przyjmowaniem migrantów . PO wiem krótko tylko frajer na ciebie zagłosuje bo normalny człowiek na pewno nie

alexachililover 02.06.2024 13:32
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Za Patryka Jakiego też się wezmą, Praca Dla Więźniów, fundusz o kapitale 500 mln. i rozdawnictwo po "uważaniu", dla firm, które nie prowadziły programu. Kwestia czasu. Śledczy szacują, że przez 8 lat ukradziono 10 miliardów złotych i umieszczono w depozytach krajowych i zagranicznych. Narazie nie udała się orbanizacja Polski. Nie wolno ich dopuścić ponownie do władzy.

~Gańba_Kohut_Gańba_jak_pieron (46.112. * .204) 02.06.2024 13:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiyncyj mom szacunku do gorola z Sosnowca jak do Niymieckigo posła Kohuta , co głosuje przeciw nom.

~hawk (185.135. * .152) 02.06.2024 13:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pluje na Polske to się dorobił

~mysz (79.184. * .48) 02.06.2024 10:34
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zapracował, nie przehulał to ma.

~antoni66 (188.137. * .189) 02.06.2024 10:26
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

ulubiony sport naszego narodu siedzenie komus w kapsie i zawisc

~KukizoHołownia (46.112. * .101) 02.06.2024 09:48
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Największy sprzedawczyk to i największy majątek

~AdamowiczOstrzegałPrzedTuskiem (46.204. * .124) 02.06.2024 07:58
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zwiastun (46.204. * .63) 02.06.2024 06:36
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .193) 01.06.2024 21:25
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ta unia to bezsens.

alexachililover 01.06.2024 20:30
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Sądzę, że złodziej kilometrówek przebił Kohuta, jak myślicie?
"Sprawdziliśmy oświadczenie majątkowe Ryszarda Czarneckiego - europosła PiS. Wynika z niego, że Czarnecki posiada razem z żoną 126-metrowe mieszkanie o wartości 2,6 mln zł oraz drugie 80-metrowe, które zostało wycenione na 800 tys. zł. Oprócz tego europoseł może pochwalić się 90-metrowym domkiem letniskowym o wartości 220 tys. zł, mieszkaniem w Belgii o powierzchni 120 metrów, którego zadeklarowana wartość wynosi 210 tys. euro (ok. 895 tys. zł). Czarnecki wraz z żoną posiada także 250-metrową działkę o wartości 100 tys. zł. Jak prezentują się oszczędności europosła? Okazuje się, że Czarnecki zaoszczędził 306 tys. zł, 220 tys. euro (937 tys. zł) oraz 10 tys. dolarów (ok. 40 tys. zł). "