Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Znamy wyniki matur w subregionie. Najlepiej w powiecie wodzisławskim

Tegoroczni maturzyści rankiem 9 lipca mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jak uczniowie Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Rybnika, Raciborza, Żor i okolic wypadli na tle Polski?

Znamy wyniki matur w subregionie. Najlepiej w powiecie wodzisławskimska
Maturzyści z I LO w Wodzisławiu Śląskim. W "Jedynce" zdawalność wyniosła 98,80 proc. (język polski), choć II LO i Liceum Sztuk Plastycznych mogą poszczycić się zdawalnością 100 proc.

Znamy wyniki matur w subregionie. Najlepiej w powiecie wodzisławskim

Do matury w roku 2024 przystąpiło w 245 966 osób. CKE poinformowało we wstępnych analizach, że 84,1 proc. piszących zdało egzamin dojrzałości, 10,4 proc. zdających ma prawo do poprawy, a 5,5 proc. nie zdało matury. Egzaminy poprawkowe odbędą się 20-21 sierpnia.

W naszym subregionie średnie wyniki z przedmiotów podstawowych są następujące:

OBSZAR

j. polski

matematyka

j. angielski

Śląsk

63,20%

61,80%

79,38%

Jastrzębie-Zdrój

58,97%

56,25%

76%

Rybnik

59,73%

62%

78,06%

wodzisławski

65,93%

64,22%

77,95%

cieszyński

65,61%

64,04%

80,23%

raciborski

61,02%

62,67%

78,39%

pszczyński

62,48%

64,24%

77,72%

Jastrzębie nie wypada źle, jednak wyniki oscylują poniżej średniej województwa oraz kraju (j. polski – 61%, matematyka – 63%, j. angielski – 78%).

Wyniki matur mogą okazać się kluczowe dla osób, które planują dalszą edukację, ponieważ im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzony kierunek studiów podczas pierwszej tury rekrutacji. Zwłaszcza w roku akademickim 2024/2025, gdzie chętnych nie będzie brakowało ze względu na wyż demograficzny w tym roczniku.

Dla uczniów, którzy nie uzyskali oczekiwanych rezultatów, dostępna jest opcja przystąpienia do egzaminów poprawkowych zaplanowanych na 20-21 sierpnia 2024 roku. Mogą z nich skorzystać tylko ci maturzyści, którzy nie zdali egzaminu z jednego obowiązkowego przedmiotu (język polski, język obcy nowożytny, matematyka) w formie pisemnej lub ustnej. Ostateczne wyniki matur, obejmujące trzy sesje egzaminacyjne (majową, czerwcową i sierpniową), będą ogłoszone 10 września 2024 roku.

Wszystkim, którzy planują edukację wyższą – życzymy powodzenia na uniwersytetach, za poprawiających trzymamy kciuki, a reszcie – niech sprzyja fortuna na ścieżce zawodowej!

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZibiRuptawa (46.204. * .90) 09.07.2024 19:55

To co w jaszczymbiu nauczyciele nie uczom nic ?

~Kota (188.146. * .73) 09.07.2024 15:23

Gratuluję wszystkim absolwentom!