Krzyże maltańskie w Jastrzębiu – ciekawe odkrycie pasjonata historii
Kamienie graniczne z krzyżami maltańskimi to kolejne odkrycie jastrzębskiego pasjonata historii Marka Wróbla, który przed laty odnalazł m.in. zabytkową wannę z uzdrowiska oraz tablicę z 1909 roku z wiaduktu kolejowego.
Krzyże maltańskie w Jastrzębiu – ciekawe odkrycie pasjonata historii
Kamienie graniczne z charakterystycznymi krzyżami maltańskimi odnaleziono za nasypem kolejowym przy ul. Północnej. - To zapewne historyczna ciekawostka. Nie przesądzam o pochodzeniu kamieni granicznych, ale jeden moim zdaniem może pochodzić z czasu budowy kolei w 1910 roku, drugi natomiast wydaje się starszy, może nawet sprzed kilkuset lat. Zakopany jest pod kątem. Wierzę, że te zabytki będzie można godnie wyeksponować w naszym mieście – zaznacza Marek Wróbel.
Krzyże maltańskie są dość powszechnie występującym znakiem na kamieniach granicznych. Podobne znaleziono m.in. w lutym 2019 roku w Szczecinie. Kamienie te w bliskiej przeszłości wyznaczały granice miejscowości, a jeszcze wcześniej tego typu oznaczenia były używane do zaznaczania obszarów komandorii Zakonu Rycerzy Maltańskich.
To nie pierwsze odkrycie pasjonata, bo w 2016 roku na terenie Parku Zdrojowego pan Marek przyczynił się do odkrycia zabytkowej kamiennej wanny, pochodzącej z uzdrowiska. Podobne, choć nie takie same wanny, można dziś oglądać na ekspozycji w Galerii Historii Miasta. Ta odkryta w 2016 roku została odrestaurowana, jednak od tego czasu pozostała w siedzibie Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Być może wanna, jak i inne zabytki z przedwojennej historii Jastrzębia zostaną wyeksponowane w inny sposób, np. w remontowanym obecnie budynku Łazienki II.
O odkryciu zabytkowej wanny pisaliśmy tutaj >>>
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
W remontowanych Łazienkach nie będzie muzeum. Cała instytucja ma się mieścić w dawnym Sanatorium Spółki Brackiej.
Tylko pasjonaci - amatorzy odkrywają ciekawe rzeczy w tym mieście.
Nie ma takiego miejsca gdzie można kupić publikacje o mieście.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Czy ktoś w Was spotkał się z ogólnodostępnymi materiałami promocyjnymi miasta Jastrzębie-Zdrój? Materiały promocyjne głównie są dostępne ale jako gadżet wręczany przy okazji różnych imprez. Czy tak powinno wyglądać promowanie miasta? Trochę szkoda też, że miasto jakby z pewną nieśmiałością dba o własną historię i co lub kto stwarza opór w promowaniu tejże historii, jak i współczesności. Nawet wracając do wspomnianej wanny, czy trudno było ją umieścić w bardziej adekwatnym miejscu czyli Galerii Historii Miasta? W mieście mamy wielu pasjonatów historii, nie tylko pana Marka. Jednym z nich jest np. pan Piotr Siemko, który wydał nawet kilka pozycji(Do Twej dążymy kaplicy
1992 – Jastrzębie Zdrój w zabytkach sztuki, 2001 – Niezachowane drewniane kościoły Górnego Śląska, 2003 – Rody rycerskie z terenu Jastrzębia i okolicy). Przecież można skorzystać z ich doświadczenia i wiedzy i jestem niemal pewien, że chętnie by pomogli.
Jeden widziałem kolo nasypu w lesie za rozlewiskiem obok działek. Też zrobiłem foto.