Osłony do maszyn – praktyczne zabezpieczenie mogące uratować życie
Kwestia bezpieczeństwa podczas prac w halach produkcyjnych oraz przemysłowych z roku na rok wzrasta na znaczeniu. Dzieje się tak na skutek powszechnego zautomatyzowania wielu procesów zachodzących w firmach; automatyka przemysłowa wymaga bowiem nie tylko zaawansowanych technologicznie rozwiązań, lecz również skutecznej ochrony urządzeń. Osłony maszyn stanowią obecnie jeden z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa, jaki stosuje się w przestrzeniach roboczych. Ich podstawowym zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie maszyny, lecz przede wszystkim kompleksowa ochrona zdrowia pracowników przed różnego typu zagrożeniami, jak urazy mechaniczne czy nagłe awarie sprzętu. To bardzo istotne, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach tempo produkcji jest naprawdę wysokie – to natomiast przekłada się na wysokie ryzyko wypadku. Współczesny rynek obfity jest w szereg rozwiązań, a osłony dostępne są w wielu różnych wariantach. Już dziś poznaj najpopularniejsze rodzaje i ich przeznaczenie.
Rodzaje osłon do maszyn przemysłowych i ich charakterystyka
Współcześnie obowiązujące normy definiują różne rodzaje osłon maszyn, które można stosować w zależności od specyfiki potrzeb oraz zagrożeń. Dzięki odpowiednim technikom projektowania, certyfikacji oraz regularnym audytom bezpieczeństwa, pracownicy mogą czuć się bezpiecznie podczas obsługi maszyn. Na obecnym rynku wyróżniamy:
osłony stałe – przymocowane bezpośrednio do maszyny, mogące zostać usunięte wyłącznie za pomocą specjalnych narzędzi; znajdują one swoje zastosowanie w strefie rzadkiego dostępu do zagrożeń;
osłony ruchome – wyposażone w systemy blokujące, uniemożliwiające działanie maszyny podczas gdy osłona jest otwarta; stosowane w miejscach, gdzie wymagany jest regularny dostęp do stref zagrożenia (zwłaszcza w sytuacjach konserwacji oraz napraw);
osłony regulowane – dostosowywane na bazie rozmiaru oraz kształtu materiału, zazwyczaj posiadają minimalne otwory umożliwiające przeprowadzenie materiału przy jednoczesnej ochronie przed dostępem do stref zagrożenia; wykorzystywane zwłaszcza w dynamicznych procesach produkcyjnych, w których dochodzi do mian parametrów materiałów;
osłony dozorowane – wyposażone w systemy monitorujące, dzięki którym możliwa jest kompleksowa ochrona stanu osłony i szybka reakcja w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niedogodności.
Osłony oraz specjalne obudowy do maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oferuje między innymi firma Omega System. Na stronie producenta, www.zabudowa.info.pl, znaleźć można szereg realizacji, jakich dotychczas podjęła się firma. Coraz większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy wymuszają stosowanie kompleksowych zabezpieczeń, mających na celu uniemożliwić wystąpienie potencjalnych wypadków oraz ich przykrych skutków.
Wytrzymałe i wydajne, czyli dlaczego do produkcji osłon stosuje się dziś tworzywa sztuczne
Osłony i obudowy maszyn oraz urządzeń obecnie stosowane są niemal we wszystkich gałęziach przemysłu produkcyjnego. Do najczęstszych materiałów wykorzystywanych przy produkcji tego typu elementów należy plexi. Akcesoria wykonane z wytrzymałego polimetakrylanu metylu są odporne na wysokie temperatury, jednocześnie wykazując wytrzymałość wobec uderzeń. To właśnie te właściwości czynią poliwęglan doskonale przystosowanym do warunków, jakie na co dzień panują w halach produkcyjnych i przemysłowych. Oprócz plexi, do wypełnienia osłon stosuje się także szyby hartowane, zapewniające doskonałą przejrzystość. W przypadku gdy obudowa nie wymaga widoczności, stosuje się kilka innych wypełnień, takich jak sklejki, siatki, blachy, a nawet płyty PVC. Możliwości jest naprawdę wiele; należy jednak pamiętać, by zakup osłony lub obudowy pochodził wyłącznie z renomowanego źródła.
Materiał zewnętrzny