28-latek stanie przed sądem. Policja przypomina, kiedy można jechać motorowerem bez prawa jazdy
Jastrzębscy policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę, który jechał motorowerem, choć nie posiadał uprawień. I chociaż prawo przewiduje taką możliwość, to nie w każdym przypadku. Mundurowi przypominają przepisy.
Policjanci ruchu drogowego z jastrzębskiej komendy w Nowy Rok po 18:40 zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem marki Junak, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. Po sprawdzeniu w systemie wyszło na jaw, iż 28-letni motorowerzysta nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W związku, z czym motorower został odholowany na parking strzeżony, a sprawa przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym oraz braku uprawnień swój finał znajdzie w sadzie.
Policja przypomina:
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, motorower to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³, lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Do 13 stycznia 2013 roku przepisy pozwalały, by uprawnienia na motorower były analogiczne do tych na rower. Otrzymywał je każdy, kto skończył 18 lat. Od tej daty stan prawny w powyższym zakresie uległ zmianie.
13 stycznia 2013 roku w życie weszły nowe przepisy, które zabrały prawo do jazdy osobom dorosłym, jedynie na dowód oraz wprowadziły nową kategorię prawa jazdy – AM, likwidując kartę motorowerową.
W praktyce wszyscy, którzy przed dniem 13 stycznia 2013 roku ukończyli 18 lat lub byli w posiadaniu karty motorowerowej, mają do końca swojego życia prawo do poruszania się motorowerem bez prawa jazdy, jedynie w razie kontroli legitymując się dowodem osobistym lub kartą motorowerową.
Osoba, która ukończyła 18 lat w dniu 13 stycznia 2013 roku lub później, aby poruszać się motorowerem, musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii AM.
Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona właśnie w 2013 roku i uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.
Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania m.in. egzaminu państwowego na kategorię B.
Kogo nie dotyczy prawo jazdy AM. Oto 3 warunki:
1. Karta motorowerowa (uzyskana przed 13.01.2013) – nie musisz posiadać prawa jazdy AM;
2. Ukończony 18 rok życia (przed 13.01.2013) – nie musisz posiadać prawa jazdy AM.
3. Masz prawo jazdy każdej innej kategorii – nie musisz posiadać prawa jazdy AM.
Osoba, która dopuści się jazdy skuterem bez żadnych uprawnień według znowelizowanych przepisów, podlega karze orzekanej przez sąd w wysokości od 5000 do nawet 30000 złotych. Jeśli kierujący jest osobą niepełnoletnią, rodzice lub opiekunowie prawni również zostaną ukarani grzywną, za udostępnienie pojazdu osobie małoletniej nieposiadającej uprawnień do kierowania pojazdami.
Poza tym osobie kierującej bez uprawnień „grozi” również odholowanie pojazdu albo odprowadzenie go na piechotę, ponieważ każdorazowo taka osoba otrzymuje zakaz dalszej jazdy.
Wszelkie tłumaczenia typu „na pewno mnie nie złapią”, „kto zatrzymuje motorowery do kontroli?”, „to tylko mały skuterek” są nieodpowiedzialne i pozbawione sensu.
źr. KMP Jastrzębie-Zdrój
ja tam twierdze ze te kary sa za male , Od razu powinna byc kara smierci a za sciecie drzewa na swojej posesji dozywocie.
Tylko nierozumiem dlaczego Sejm tak szybko znowelizowal prawo gdy Kaczynski mial Sikorskiemu zaplacic zadosuczynienie.Jak sadzicie Sedziowie Sprawiedliwi.