Dziewczyny z Jastrzębia-Zdroju mają tę MOC
Grupa uczennic z Jastrzębia bierze udział w projekcie "MOCarne dziewczyny". Przeczytajcie, na czym polega ten projekt. Być może znacie jakąś młodą dziewczynę, która nadaje się do tego przedsięwzięcia?
Za nami już pierwszy miesiąc pilotażowego projektu edukacyjnego dla uzdolnionych dziewcząt MOCarne dziewczyny, pod honorowym patronatem Prezydent Anny Hetman i Jastrzębskiej Rady Kobiet. Autorką i koordynatorką projektu jest nauczycielka SP 20 – Monika Makos-Gałan.
10 utalentowanych dziewcząt
W trakcie rekrutacji do projektu wybrano dziesięć utalentowanych dziewcząt, m.in. laureatek krajowych konkursów, w takich dziedzinach jak: IT i robotyka, języki obce, jazda konna, lekkoatletyka i matematyka, fotografia, teatr, stylizacja i charakteryzacja, taniec nowoczesny, hokej, gra na keyboardzie.
Program projektu powstał w oparciu o współpracę z cenionymi i znanymi jastrzębiankami, które wspierają MOCarne, organizując im szereg szkoleń, warsztatów czy spotkań coachingowych.
Dotychczas nasze MOCarne odwiedziły Jastrzębską Radę Kobiet, II Jastrzębskie Targi Biznesu, spotkały się naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Wzięły udział w warsztatach z grafiki komputerowej.
Przed nimi kurs samoobrony, zajęcia z hiszpańskiego, warsztaty kosmetyczne, szereg spotkań budujących poczucie wartości i radzenia sobie z przeciwnościami losu, zajęcia z elementami arteterapii, przeciwdziałanie bullyingowi, projektowanie mody, warsztaty ceramiczne, naukowe i rękodzieło. Wszystkie trenerki i przyjaciele projektu prowadzą je bezpłatnie, dzieląc się swoim czasem i wiedzą.
Koleżanki ze świata i mentorki
Ponadto szkoła umożliwiła dziewczętom międzynarodową wymianę doświadczeń z rówieśniczkami ze szkół w Turcji, Jordanii, Włoch, Portugalii - zakładając międzynarodowy projekt Talented girls, gdzie dziewczyny mogą poznawać talenty koleżanek z innych krajów i szlifować język angielski.
Każda z MOCarnych ma możliwość otrzymania wsparcia mentorki, które reprezentują światy: biznesu (kierownik CSR JSW Agnieszka Barzycka), prawa (prokurator Agnieszka Cisowska), medycyny (medyk-położnik Ilona Stopa), organizacji pozarządowych (Jastrzębska Rada Kobiet - Ewelina Auguścik), wolontariatu (komendant hufca - Barbara Niemczyk), oświaty (Nauczyciel Roku 2014 Barbara Halska)
Koordynator projektu p. Monika Makos-Gałan, zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą do kontaktu poprzez stronę PROJEKTU.
źródło: Jastrzębie-Zdrój, oprac. ż