Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Co za widoki! Jastrzębskie kościoły na zdjęciach z nieba - cz.1 [ZDJĘCIA Z DRONA] 

Rozpoczynamy cykl materiałów z galeriami z zupełnie innej perspektywy. Tym razem w naszym portalu możecie zobaczyć pierwsze sześć jastrzębskich kościołów. Widok z wysokości niespełna 100 metrów może zachwycić!

Full Moon Festiwal wypełni weekend na Zamku Piastowskim. Będą gwiazdy, debiuty i zaskoczenia 

Pełnia księżyca nie jest najważniejsza na tym festiwalu, choć stanowi kluczowy element jego nazwy. Miłośnicy muzyki elektronicznej spotkają się po raz czwarty na Zamku Piastowskim w Raciborzu, by przez trzy dni przeżywać wyjątkowe koncerty.

Towarowa Live. Na scenie Zbyszek Adamek [ZDJĘCIA] 

25 lipca przy jastrzębskim Carbonarium odbył się czwarty plenerowy koncert z cyklu Towarowa Live.

W Sądzie Apelacyjnym w Katowicach zapadł prawomocny wyrok ws. zabójcy policjanta 

Nieco ponad rok temu, w czerwu 2023 roku, w Sądzie Okręgowym w Rybniku zapadł nieprawomocny wyrok skazujący Radosława Ś. na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo policjanta, Michała Kędzierskiego. 25 lipca 2024 roku Sąd Apelacyjny...

Dyrektorzy jastrzębskich szkół podstawowych mają zadanie na wakacje. Ma powstać program naprawczy 

Na początku lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Jastrzębie-Zdrój wypadło najsłabiej w całym województwie śląskim. Co Urząd Miasta zamierza zrobić z tym problemem?

STUDIO NOWINY: Łukasz MAX Mierzyński przejechał już 100 000 km na rowerze [WIDEO]. 

Raz w roku wsiada na koło i jest mu bardzo wesoło. Jednak to nie jest uczestnik RowerON, a samotny jeździec przemierzający europejskie trasy. Jest miłośnikiem słynnego festiwalu Woodstock Jurka Owsiaka (POLandROCK) i właśnie tam podąża...

Już prawie 20 tys. obcokrajowców podlega pod rybnicki oddział ZUS 

Jak wynika z najnowszych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba cudzoziemców zatrudnionych legalnie w naszym kraju wzrosła w przeciągu ostatnich trzech miesięcy o blisko 22 tysiące. Pracowników z obcymi paszportami przybywa także...

Palenie na balkonie karane grzywną do 500 zł? Posłanka Gabriela Lenartowicz otrzymała odpowiedź ministerstwa 

Przypomnijmy, że posłanka Gabriela Lenartowicz podjęła interwencję poselską w sprawie zgłoszonej jej przez mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Fundusz Leśny jako źródło finansowania kampanii wyborczej? Były minister środowiska Michał Woś o niszczeniu opozycji 

Minister klimatu zawiadomiła prokuraturę i Państwową Komisję Wyborczą w sprawie nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy publicznych z Funduszu Leśnego. W grę wchodzi zwrot partyjnej subwencji PiS-u. Politycy z obozu rządzącego wskazują...

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice 

Prokuratura Rejonowa Gliwice-Zachód w Gliwicach wydała komunikat w sprawie wszczęcia śledztwa dotyczącego śmiertelnego wypadku, do którego doszło w minioną niedzielę (21.07.) w kopalni Knurów-Szczygłowice, Ruch Szczygłowice.

Adam Dzik

ur. 22.08.1901, zm. 05.03.1976

Urodził się 22 sierpnia 1901 r. w Rumnie, w województwie lwowskim, jako ósme, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wkrótce jego rodzice zmarli, a opieką nad rodzeństwem zajął się najstarszy brat. Po pewnym czasie cała rodzina przeniosła się do Bochni, gdzie młody Adam uczęszczał do gimnazjum. Po wybuchu w 1920 r. wojny polsko-bolszewickiej, w wakacje tegoż roku zaciągnął się jako ochotnik do Wojska Polskiego, ale już niebawem został ciężko raniony w dłoń prawej ręki i trafił do szpitala w Warszawie, gdzie dodatkowo zachorował na tyfus. Zanim ostatecznie wyzdrowiał, wojna się skończyła, a on wrócił do domu bez kciuka i z niedowładem reszty palców prawej dłoni, za to z medalem pamiątkowym, na którego awersie było napisane: „Polska swoim obrońcom”.

W 1923 r. Adam Dzik przybył na przyłączony w międzyczasie do państwa polskiego Górny Śląsk i rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Powszechnej w Knurowie. W sierpniu 1930 r. skierowano go do pracy w Publicznej Szkole Powszechnej w Zawadzie, której w następnym roku mianowany został kierownikiem. Była to naówczas 5-klasowa szkoła z niewielką liczbą izb lekcyjnych. Zdecydował się więc ją rozbudować. Dobiegające już końca prace przerwał wybuch II wojny światowej, który zmusił Adama Dzika do opuszczenia Zawady. Wraz z poznaną tam żoną wyjechał do Krakowa, gdzie zatrudnił się jako konduktor w Miejskiej Kolei Elektrycznej. Kiedy dowiedział się o poszukiwaniach go przez gestapo, ukrył się u swojej siostry w Makowie. Pod koniec wojny powrócił do Zawady. Dotarł tam tuż po wkroczeniu na jej teren Armii Radzieckiej. Od razu został zatrzymany przez czerwonoarmistów i uznany za szpiega. Dopiero interwencja miejscowych mieszkańców wybawiła go z opresji i pozwoliła zająć się usuwaniem szkód, jakie wojna wyrządziła w budynku szkoły oraz w jego obejściu. Po uporaniu się z tym wznowiono 1 czerwca 1945 r. naukę w szkole pod jego kierunkiem. Od tej pory kierował on nieprzerwanie pracą szkoły w Zawadzie aż do 31 sierpnia 1970 r. Zmarł 5 marca 1976 r. w Wodzisławiu Śl. i pochowany został na własną prośbę na cmentarzu w Zawadzie.

W ciągu 39 lat pracy w charakterze nauczyciela i kierownika szkoły podstawowej w Zawadzie, Adam Dzik stał się wychowawcą paru pokoleń jej mieszkańców, zyskując sobie swoją osobowością, talentem i pasją dydaktyczną niebywały wśród nich szacunek i uznanie. Wyrazem uczuć, jakie żywili i żywią do swojego „Kierownika” mieszkańcy Zawady, było uchwalenie 31 marca 2005 r. przez Radę Miejską Wodzisławia Śl. nadania na ich wniosek imienia Adama Dzika jego dawnej szkole – Szkole Podstawowej nr 16 w Wodzisławiu Śl. – Zawadzie. Parę lat wcześniej imieniem Adama Dzika nazwano jedną z ulic w centrum Zawady.

Paweł Porwoł