Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
„Czerwony” pasek – czy to jeszcze ma sens? [FELIETON] 

Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie,...

Lekarz nie udzielił pomocy 13-latkowi. Usłyszał wyrok w zawieszeniu, sąd ukarał także nauczycielkę chłopca 

Sąd Okręgowy w Rybniku utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, skazujący lekarza i nauczycielkę za narażenie 13-letniego chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Mateusz Mrówka wygrał 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Na starcie ponad 1100 zawodników [ZDJĘCIA] 

Mateusz Mrówka z Aktywna Pszczyna Runners z czasem 1:08:57 wygrał 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Na drugim miejscu zameldował się Mateusz Pawełczak, trzeci na mecie pojawił się Rybniczanin Marcin Ciepłak. Wśród pań najlepsza...

Przy Carbonarium rozegrano zawody pożarnicze oraz przygotowano atrakcje na Festiwal Górnej Odry [ZDJĘCIA] 

Festiwal Górnej Odry zawitał także do Jastrzębia-Zdroju, gdzie 22 czerwca przygotowano atrakcje w formie pikniku rodzinnego przy Carbonarium. 

Pacjent zmarł, doktor Małgorzata F. stanie przed sądem. Biegły stwierdził błąd w sztuce lekarskiej 

Popełniła błąd w sztuce lekarskiej. Doktor Małgorzata F. nawet nie wyszła do pacjenta, chociaż uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała właśnie do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt...

Jastrzębianie w strefie kibica nieśli doping Reprezentacji Polski na Euro 2024 [ZDJĘCIA] 

Podczas meczu z Austrią wielu jastrzębian odwiedziło strefę kibica, zorganizowaną przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju. 

Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej. Zmiany zapowiedział abp Adrian Galbas. Na czym będą one polegać? 

W archidiecezji katowickiej trwają prace dotyczące udzielenia kobietom posługi lektoratu i akolitatu w Kościele. Czy są te posługi i czy jest to zupełna nowość? Jakie konkretne będą to zadania? Jak będzie wyglądała formacja kandydatek...

Ostatnie pożegnanie śp. kpr. Marcina Mizi. Były delegacje i asysta honorowa Służby Więziennej [ZDJĘCIA] 

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie kpr. Marcina Mizi. W pogrzebie liczny udział wzięły delegacje Służby Więziennej z całego województwa. 

Kontrowersje wokół lekcji religii. Co zmieni się w polskich szkołach? 

Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w szkołach będzie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. Zajęcia będą mogły odbywać się w grupach międzyklasowych. Biskup Wojciech Osial wyraził opinię, że...

Miała być szybka inwestycja, jest duża strata. Jastrzębianka oszukana na 83 tysiące złotych 

Nie wierz w szybkie zyski, zwłaszcza nieznajomym z internetu. Zanim powierzysz komukolwiek swoje pieniądze, dokładnie i szczegółówo sprawdź wszystkie informacje w niezależnym źródle. Pamiętaj, że oszuści nie mają skrupułów.

Adam Dzik

ur. 22.08.1901, zm. 05.03.1976

Urodził się 22 sierpnia 1901 r. w Rumnie, w województwie lwowskim, jako ósme, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wkrótce jego rodzice zmarli, a opieką nad rodzeństwem zajął się najstarszy brat. Po pewnym czasie cała rodzina przeniosła się do Bochni, gdzie młody Adam uczęszczał do gimnazjum. Po wybuchu w 1920 r. wojny polsko-bolszewickiej, w wakacje tegoż roku zaciągnął się jako ochotnik do Wojska Polskiego, ale już niebawem został ciężko raniony w dłoń prawej ręki i trafił do szpitala w Warszawie, gdzie dodatkowo zachorował na tyfus. Zanim ostatecznie wyzdrowiał, wojna się skończyła, a on wrócił do domu bez kciuka i z niedowładem reszty palców prawej dłoni, za to z medalem pamiątkowym, na którego awersie było napisane: „Polska swoim obrońcom”.

W 1923 r. Adam Dzik przybył na przyłączony w międzyczasie do państwa polskiego Górny Śląsk i rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Powszechnej w Knurowie. W sierpniu 1930 r. skierowano go do pracy w Publicznej Szkole Powszechnej w Zawadzie, której w następnym roku mianowany został kierownikiem. Była to naówczas 5-klasowa szkoła z niewielką liczbą izb lekcyjnych. Zdecydował się więc ją rozbudować. Dobiegające już końca prace przerwał wybuch II wojny światowej, który zmusił Adama Dzika do opuszczenia Zawady. Wraz z poznaną tam żoną wyjechał do Krakowa, gdzie zatrudnił się jako konduktor w Miejskiej Kolei Elektrycznej. Kiedy dowiedział się o poszukiwaniach go przez gestapo, ukrył się u swojej siostry w Makowie. Pod koniec wojny powrócił do Zawady. Dotarł tam tuż po wkroczeniu na jej teren Armii Radzieckiej. Od razu został zatrzymany przez czerwonoarmistów i uznany za szpiega. Dopiero interwencja miejscowych mieszkańców wybawiła go z opresji i pozwoliła zająć się usuwaniem szkód, jakie wojna wyrządziła w budynku szkoły oraz w jego obejściu. Po uporaniu się z tym wznowiono 1 czerwca 1945 r. naukę w szkole pod jego kierunkiem. Od tej pory kierował on nieprzerwanie pracą szkoły w Zawadzie aż do 31 sierpnia 1970 r. Zmarł 5 marca 1976 r. w Wodzisławiu Śl. i pochowany został na własną prośbę na cmentarzu w Zawadzie.

W ciągu 39 lat pracy w charakterze nauczyciela i kierownika szkoły podstawowej w Zawadzie, Adam Dzik stał się wychowawcą paru pokoleń jej mieszkańców, zyskując sobie swoją osobowością, talentem i pasją dydaktyczną niebywały wśród nich szacunek i uznanie. Wyrazem uczuć, jakie żywili i żywią do swojego „Kierownika” mieszkańcy Zawady, było uchwalenie 31 marca 2005 r. przez Radę Miejską Wodzisławia Śl. nadania na ich wniosek imienia Adama Dzika jego dawnej szkole – Szkole Podstawowej nr 16 w Wodzisławiu Śl. – Zawadzie. Parę lat wcześniej imieniem Adama Dzika nazwano jedną z ulic w centrum Zawady.

Paweł Porwoł