Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W "Korfantym" nie brakuje talentów. Podczas jubileuszowej gali wręczyli statuetki [ZDJĘCIA] 

W sali koncertowej jastrzębskiej szkoły muzycznej odbyła się uroczysta Gala Talentów Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju im. Wojciecha Korfantego. Podczas wydarzena uhonorowano uczniów, którzy zdobyli laury w różnych konkursach tematycznych,...

Sławomir Mentzen przyjdzie do Jastrzębia-Zdroju i Żor w przedostatnim dniu kampanii wyborczej 

Polityk Konfederacji, który przyciąga na swoje wiece tłumy wyborców, 15 maja ponownie pojawi się w naszym regionie.

Minister Sprawiedliwości chce odwołać prezesa i wiceprezes Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju 

Minister Sprawiedliwości 4 kwietnia 2025 r. wszczął procedurę odwołania z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, sędziego Sądu Okręgowego w Rybniku Tomasza Łatanika oraz z funkcji wiceprezes Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju,...

GKS Jastrzębie bez punktów. Wieczysta lepsza przy Harcerskiej [ZDJĘCIA] 

W niedzielny wieczór GKS Jastrzębie uległo na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:1 w meczu 26. kolejki Betclic 2. Ligi. Goście, prowadzeni przez Sławomira Peszkę, przerwali swoją złą passę i dzięki zwycięstwu wciąż liczą się w walce o awans.

Śniadanie wielkanocne w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Prezydent miasta Michał Urgoł zaprosił mieszkańców na śniadanie wielkanocne, które odbyło się przed Domem Zdrojowym w niedzielę 13 kwietnia. Chętnych na tradycyjny żurek nie brakowało. 

Śląskie na weekend. Spacerując po chorzowskim Parku Śląskim 

Widoki z lotu ptaka, japońskie klimaty oraz kultowe dla regionu kąpielisko z morską falą są niektórymi z atrakcji Parku Śląskiego, który znajduje się obok Stadionu Śląskiego i Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia w Chorzowie. Nowiny...

Podczas narady urządzeniowej opowiedzieli o planach Nadleśnictwa Rybnik [ZDJĘCIA] 

W Domu Kultury w Boguszowicach odbyła się Narada Urządzeniowa Nadleśnictwa Rybnik, podczas której omówiono obecną sytuację kompleksów leśnych i gospodarki leśnej oraz plany na kolejne lata. 

Zespół Wiolinki z SP12 w Jastrzębiu świętował 50-lecie. Cały czas z jedną dyrygentką [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Szkole Podstawowej nr 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju odbył się koncert zespołu Wiolinki, który świętuje swoje 50-lecie. Zespół tworzą uczniowie szkoły, a kierownikiem formacji od początkujej istnienia jest Henryka Moroń,...

JSW z ogromną stratą. Ile spółka wydaje na wynagrodzenia pracowników, ile na zarząd i radę nadzorczą? 

Jastrzębska Spółka Węglowa podała wyniki finansowe za 2024 rok. Zaskoczenia nie było, bo spółka już wcześniej komunikowała ogromną stratę. Co ją spowodowało? Ilu pracowników zatrudnia JSW? Ile zarobili członkowie zarządu górniczego...

Kierunek - Zielona Transformacja. WFOŚiGW o czystym powietrzu na konferencji w Bielsku-Białej 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprosił na drugą konferencję z cyklu „Kierunek - Zielona Transformacja”. Wydarzenie dotyczyło bieżących zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz konsultacji...

W "Korfantym" nie brakuje talentów. Podczas jubileuszowej gali wręczyli statuetki [ZDJĘCIA] 

W sali koncertowej jastrzębskiej szkoły muzycznej odbyła się uroczysta Gala Talentów Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju im. Wojciecha Korfantego. Podczas wydarzena uhonorowano uczniów, którzy zdobyli laury w różnych konkursach tematycznych,...

Sławomir Mentzen przyjdzie do Jastrzębia-Zdroju i Żor w przedostatnim dniu kampanii wyborczej 

Polityk Konfederacji, który przyciąga na swoje wiece tłumy wyborców, 15 maja ponownie pojawi się w naszym regionie.

Minister Sprawiedliwości chce odwołać prezesa i wiceprezes Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju 

Minister Sprawiedliwości 4 kwietnia 2025 r. wszczął procedurę odwołania z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, sędziego Sądu Okręgowego w Rybniku Tomasza Łatanika oraz z funkcji wiceprezes Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju,...

Paweł Gaca

ur. 05.10.1917, zm. 11.08.2008
Swoją działalnością rozsławił Radlin w kraju i na świecie. Był jednym z największych talentów, jakie Klub Gimnastyczny Radlin miał w swoich szeregach przed wojną. Dwadzieścia cztery razy sięgał po tytuł mistrza Polski, reprezentował również barwy biało-czerwone na igrzyskach olimpijskich. Jego karierę sportową przerwała okupacja niemiecka. Później zajął się trenowaniem. Spod jego ręki wyszły całe pokolenia świetnych zawodników.
Samouk sportowy
Jako zawodnik zadebiutował na Mistrzostwach Polski w 1937 r., wygrywając skok przez konia, a w wieloboju, który składał się wówczas z 12 konkurencji, zajął 11. miejsce. Rok później reprezentował Polskę podczas XI Mistrzostw Świata w Pradze, gdzie w ogólnej klasyfikacji zajął 40. miejsce. Przed wybuchem II wojny światowej brał jeszcze udział w dwóch meczach międzypaństwowych, z Niemcami w Dreźnie i z Jugosławią w Warszawie. – Żeby móc podnosić swoje umiejętności, wysyłano go na różne szkolenia. Jeździł m.in. do Katowic. Tata wspominał, że trener przyszedł wtedy do nich na chwilę, opowiedział co i jak mają robić i sobie poszedł. Wobec tego ojciec zaczął podglądać, jak ćwiczą inni, a wśród nich znajdowało się trzy czwarte ówczesnej kadry narodowej – wspomina Anita Osuch, córka Pawła Gacy, dodając, że jej ojciec był samoukiem sportowym. Gaca jeździł do Katowic 3 razy w tygodniu. Później rozpoczął przygotowania do pracy trenerskiej. Trenował juniorów i pracował na dole.
Przerwana kariera
Kiedy 1 wrzesień 1939 r. wybuchła II wojna światowa Niemcy zdelegalizowali wszystkie organizacje i związki polskie, zarówno społeczne, jak i sportowe. Działalność radlińskiego klubu gimnastycznego została również zawieszona. Sala gimnastyczna, w której ćwiczyli sportowcy została zdewastowana i przekształcona w magazyn. Z kolei sprzęt do ćwiczeń został skonfiskowany i wywieziony przez okupanta. Losy radlińskich zawodników potoczyły się różnie. Wielu rozpoczęło pracę na kopalni, inni zostali wcieleni do wojska niemieckiego, jeszcze innych Niemcy zmuszali do szkolenia młodzieży. Tym samym również dobrze zapowiadająca się światowa kariera Pawła Gacy została przerwana. Sportowiec trafił na front. Jego córka wspomina, że walczył w oddziałach polskich we Włoszech. Szczegółów jednak nie pamięta. Po zakończeniu wojny Gaca wrócił do kraju. Po wojnie byli zawodnicy i działacze rozpoczęli działania mające na celu wskrzeszenie radlińskiego klubu. Uporządkowano salę, która przez lata wojny służyła jako magazyn i mocno przez to ucierpiała. Wyposażenie ściągnięto z sal szkoleniowych okolicznych kopalń. W 1949 r. przeprowadzono remont kapitalny budynku. Równocześnie starano się i zdobywano coraz to nowocześniejszy sprzęt gimnastyczny umożliwiający zawodnikom doskonalenie swoich umiejętności. Starania o polepszenie bazy sportowej przyniosły efekt w postaci coraz lepszych wyników zawodników. Jednym z nich był udział Pawła Gacy na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. Miał wówczas 35 lat. Jak na gimnastyka nie był już młody. Mimo to w wieloboju drużynowym zajął niezłe 13. miejsce.
Sokolnia
Efektem działań zarządu i liczących się sukcesów zawodników, w tym m.in. trenujących pod okiem Pawła i Henryka Gaców, było wybudowanie z funduszy Totalizatora Sportowego w latach 1965 – 68 nowego kompleksu sportowego z nowoczesną salą treningową i zapleczem szkoleniowym (dzisiejszy Obiekt Sportowy „Sokolnia” im. Leszka Blanika). Nowy kompleks połączono ze starymi zabudowaniami specjalną przewiązką, czyniąc ze starego i nowego obiektu jeden wspólnie funkcjonujący ośrodek szkoleniowy dla gimnastyki męskiej i żeńskiej. W późniejszych latach starą część wyburzono. – W Sokolni ojciec spędzał całe dnie. Zajmował się nie tylko trenowaniem, był również gospodarzem obiektu. Stale majstrował coś przy sprzęcie gimnastycznym, unowocześniał go. Śmiało można powiedzieć, że był człowiekiem instytucją – mówi pani Anita. Dodaje, że wychowankowie bardzo go lubili. – Ojciec miał bardzo miłe usposobienie. Dużo żartował, treningi traktował przede wszystkim jako przyjemność a nie mus. Dlatego sportowcy darzyli go sympatią – opowiada. Dodaje, że chętnych do ćwiczenia pod okiem Gacy było bardzo wielu. Mimo to jeździł jeszcze po szkołach w poszukiwaniu kolejnych gimnastycznych talentów.
Spełniony sportowiec i szkoleniowiec
Paweł Gaca zmarł 11 sierpnia 2008 r. w wieku 90 lat. Został pochowany na cmentarzu w Biertułtowach. – Odszedł jako spełniony sportowiec i szkoleniowiec. Sport był dla niego całym życiem, jemu się poświęcił bez reszty – mówi pani Anita. Dodaje, że do końca swoich dni rekreacyjnie uprawiał różną aktywność, m.in. jeździł na rowerze. Mimo wieku nie zakończył również kariery szkoleniowej. Do śmierci służył innym wiedzą i doświadczeniem.
Paweł Gaca za swoje osiągnięcia sportowe oraz trenerskie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał tytuł Zasłużony Mistrz Sportu oraz Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. Jego portret przez wiele lat wisiał w katowickiej galerii ludzi zasłużonych dla Polski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radlinie wisi gablota poświęcona jego osiągnięciom. Z kolei społeczność Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach stworzyła stałą ekspozycję zawierającą sylwetki sportowców należących do Galerii Sław Śląskiej Gimnastyki. Wśród nich znajduje się również postać Pawła Gacy.
Justyna Koniszewska
Autorka artykułu korzystała m.in. z folderu okolicznościowego wydanego z okazji 85-lecia Klubu Gimnastycznego „Radlin” zredagowanego przez Tomasza Patasa.