Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Tragedia w Cieszynie. Ratownicy znaleźli ciała dwóch osób w gruzach zawalonej kamienicy [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Trudna i wymagająca akcja poszukiwawczo-ratownicza w Cieszynie trwała od czwartej rano w niedzielę. Strażacy robili wszystko co w ich mocy, aby dotrzeć do dwóch zaginionych osób. Na miejscu pracowała także jastrzębska specjalistyczna grupa...

Zawaliła się kamienica w Cieszynie. Trzy osoby poszkodowane, dwie osoby zaginione. Na miejscu jednostki z Jastrzębia [AKTUALIZACJA] 

Jak informuje komenda wojewódzka PSP, pożar został już opanowany. Obecnie trwają działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych.

Strzały czy cisza? Sylwestrowy dylemat [FELIETON] 

Sylwester – symbol radości, pożegnania starego roku i przywitania nowego. Tradycyjnie świętujemy fajerwerkami, petardami i hukiem, który ma podkreślić wyjątkowość tej nocy. Jak co roku w przestrzeni publicznej, głównie internetowej, pojawia...

"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". Służby ostrzegają przed bardzo złą jakością powietrza w naszym regionie 

Bardzo zła jakość powietrza w naszym regionie. Na baczności muszą mieć się przede wszystkich osoby starsze, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu chorób serca lub chorób układu oddechowego.

Sylwester na Śląsku. Który lepszy: kameralny czy masowy? [SONDA] 

Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach...

Myśl i przewiduj – ile świątecznych wyjazdów, tyle powrotów [FELIETON] 

Właściwie nie wiem od czego zacząć. Pijani kierowcy sieją śmierć, sieją strach. Piraci drogowi urządzają rajdy na naszych ulicach w dzień i w nocy, nie dostosowując prędkości do istniejących warunków. Piesi nadal giną na pasach, rowerzyści...

Jastrzębianie jastrzębianom - czego życzymy sobie na Święta Bożego Narodzenia? [WIDEO] 

Zdrowia, pomyślności, rodzinnego ciepła i smacznego karpia - to życzenia, które często słyszymy przed Bożym Narodzeniem. A czego życzą jastrzębianie?

Czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole Remigiusza Rączki? 

Promotor śląskiej kuchni opowiedział na antenie Radia 90 o potrawach wigilijnych, które przygotowuje na Wigilię. - Co zrobić, żeby święta były smaczne? Trzeba mieć dobre produkty, bo jak nie ma jakości produktu, to nie ma jakości dania...

Marszałek Saługa o Sylwestrze na Stadionie Śląskim: Potrafimy zadbać o wspaniałą atmosferę 

Wojciecha Saługę marszałka Województwa Śląskiego pytaliśmy w Chorzowie, na konferencji prasowej m.in. o konkurencję Ślązaków z Góralami w organizacji telewizyjnego Sylwestra, a także osobiste typy muzyczne i sposób, w jaki lubi spędzać...

„Lulajże Jezuniu” śpiewaj jak kołysankę dla dziecka. O kolędach rozmawiamy z ks. dr. Wiesławem Hudkiem 

O kolędach i pastorałkach, a także refleksjach, jakie rodzą się przy śpiewie pieśni bożonarodzeniowych rozmawiamy z ks. dr. Wiesławem Hudkiem, muzykologiem oraz przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem...

Wanda Różańska

ur. 10.04.1915, zm. 17.01.1999

Wanda Różańska urodziła się w 10 kwietnia 1915 r. w biertułtowskiej części Radlina. Była córką Józefa, aktywnego działacza narodowego, uczestnika trzech powstań śląskich i komisarza plebiscytowego w Rudach. Wychowywana była w duchu polskości. Po ukończeniu gimnazjum Sióstr Urszulanek w Rybniku rozpoczęła studia polonistyczne w Poznaniu. Ukończyła je w czerwcu 1939 r.

W okresie okupacji niemieckiej została aresztowana ze względu na działalność swojego ojca. Najpierw więziono ją w rybnickim areszcie, a następnie – w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w Niemczech. Została tam zarejestrowana jako więźniarka nr 3711. W aktach określono ją jako „fanatyczną Polkę”. W obozie wykonywała różne prace. Przede wszystkim zajmowała się jednak robotami ziemnymi i karczowaniem lasu. Wyjeżdżała również na roboty do pobliskich folwarków. W latach 1942 – 1945 pracowała w warsztacie szewskim. Tuż przed wyzwoleniem obozu zachorowała na tyfus. Jak się później okazało, choroba uratowała jej życie, bo z jej powodu nie mogła skorzystać z organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż wyjazdu do Szwecji. Statek z więźniarkami podczas rejsu Bałtykiem natknął się na minę i zatonął. Podczas ewakuacji niemieckiego obozu, skorzystała z nadarzającej się okazji i z trzema innymi więźniarkami uciekła z kolumny, ukrywając się w pobliskim lesie. Gdy reszta więźniów przeszła dalej, wyszły z ukrycia i udały w przeciwnym kierunku. Po okresie tułaczki dostała się do Poznania, stamtąd wróciła w rodzinne strony.

W czerwcu 1945 r. po okresie rekonwalescencji podjęła pracę nauczycielki w rybnickim gimnazjum, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich. Pracowała tam, aż do przejścia na emeryturę ucząc i wychowując wiele pokoleń młodych Polaków. Jej uczniami byli m.in. ks. emerytowany metropolita katowicki arcybiskp Damian Zimoń, czy Piotr Paleczny, wybitny pianista. Wychowankowie Wandy Różańskiej wspominają ją jako obowiązkową, stanowczą i wymagającą nauczycielkę, ale pracę uczniów oceniała zawsze sprawiedliwie. Przez wiele kolegów i koleżanek z grona pedagogicznego była uznawana za autorytet. Jak oceniał ks. arcybiskup senior Damian Zimoń, choć doświadczyła obozowego koszmaru, nigdy nie epatowała wojennymi przeżyciami. Jej wykłady były konkretne i jak na tamte czasy, bardzo odważne. W 1958 r. na jej wniosek rada pedagogiczna postanowiła nadać I Liceum Ogólnokształcącemu imię Powstańców Śląskich – na cześć i chwałę przodków, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i Śląska.

Wanda Różańska nigdy nie założyła rodziny. Prawie całe życie mieszkała w Radlinie. Zmarła 17 stycznia 1999 r. w rybnickim Domu Pomocy Społecznej. Jej ciało zostało złożone na biertułtowskim cmentarzu.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Kobiece twarze radlińskiej historii”.