Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Będzie kolej czy nie? A może już jest, tylko trzeba ją zauważyć? [FELIETON] 

W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy...

Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie...

Święto tańca w Pawłowicach. Wystartował School Dance 2025 [ZDJĘCIA] 

W dniach 5-6 kwietnia w Gminnym Ośrodku Sportu w Pawłowicach odbywa się dwudniowy, międzynarodowy i ogólnopolski konkurs tańca School Dance.

Obietnica wspaniałej przyszłości kosztowała jastrzębiankę ogromne pieniądze. Policja informuje o szczegółach sprawy 

Oszuści zrobią naprawdę wiele, by osiągnąć swój cel. A stawka często toczy się o naprawdę duże pieniądze. Tak było również w tym przypadku. Przestępca "zainwestował" swój czas, okazywał zaangażowanie, rozkochał w sobie kobietę,...

Protesty STOPLidl również w Jastrzębiu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach. W tle Matka Boża Gietrzwałdzka 

5 kwietnia w całej Polsce ponownie odbędą się pikiety pod sklepami sieci Lidl. Ich celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec planów budowy centrum logistycznego w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Źródełko z pieniędzmi wysycha. JSW wyda kolejne 400 mln zł z funduszu oszczędnościowego 

Od początku roku JSW sięgnęła po 1,65 mld zł zgromadzonych w specjalnym funduszu stabilizacyjnym. Ile pieniędzy jeszcze tam zostało?

Jacek Sasin w Jastrzębiu-Zdroju. Przyjechał na obrady parlamentarnego zespołu ds. energetyki [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Były wicepremier Jacek Sasin przyjechał 31 marca do Jastrzębia-Zdroju na zaprosznie posła Grzegorza Matusiaka, by uczestniczyć w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. 

JSW Koks w dramatycznej sytuacji finansowej. Wkrótce decyzja, czy spółka ma kontynuować działalność 

Spółka-córka JSW zanotowała tak wielką stratę, że według prawa właściciel powinien zdecydować, czy przedsiębiorstwo ma kontynuować działalność.

Trzy gminy postulują rezygnację z budowy Kolei Dużych Prędkości na ich terenie 

Mowa o Czerwionce-Leszczynach, Łaziskach Górnych i Orzeszu. W zamian proponują realizację na swoim obszarze inwestycji w ramach programu Kolej Plus wraz z modernizacją istniejącej linii kolejowej nr 140 (Katowice - Nędza).

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZE 

Spółdzielnia Mieszkaniowa NOWA posiada zasoby mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Kaczycach i Suszcu. Dziś może pochwalić się tym, że wszystkie 141 budynków z zasobów spółdzielni przeszło termomodernizację. Obecnie trwa jeszcze...

Będzie kolej czy nie? A może już jest, tylko trzeba ją zauważyć? [FELIETON] 

W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy...

Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie...

Święto tańca w Pawłowicach. Wystartował School Dance 2025 [ZDJĘCIA] 

W dniach 5-6 kwietnia w Gminnym Ośrodku Sportu w Pawłowicach odbywa się dwudniowy, międzynarodowy i ogólnopolski konkurs tańca School Dance.

Wilhelm Wawrzyńczyk

ur. 08.11.1914, zm. 02.11.1943

Urodził się 8 listopada 1914 r. w Kokoszycach. Był najmłodszym z sześciorga dzieci Wilhelma i Pauliny z domu Pośpiech. W Kokoszycach ukończył szkołę powszechną. Ojca, który był górnikiem, nigdy nie poznał gdyż ten zginął w czasie I wojny światowej. Był wychowywany przez matkę. W 1927 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Rybniku. W latach 30. przeniósł się do Żor i tam uzyskał maturę z dobrym wynikiem. Jako podchorąży odbywał służbę wojskową w Kielcach. Otrzymał stopień podporucznika rezerwy. Przed wybuchem II wojny światowej pracował na kopalni Emma w Radlinie jako urzędnik w biurze obliczeniowym zarobków.

Latem 1939 r. został zmobilizowany do wojska. Uniknął niewoli. Wrócił w rodzinne strony. Od pierwszych dni niemieckiej okupacji zajął się organizacją podziemnego ruchu oporu przeciwko Niemcom na terenie Radlina, Pszowa i Rydułtów. Najpierw działał w Polskiej Organizacji Powstańczej oraz w Organizacji Orła Białego. W 1940 r. został dowódcą Obwodu Wodzisław, kryptonim „Kaplica” (czyli II batalionu 75. pułku piechoty) Związku Walki Zbrojnej, poprzedniczki Armii Krajowej. Po dekonspiracji na skutek zdrady, w kwietniu 1942 r. przeniósł się do Pszczyny. W tamtejszym sztabie AK otrzymał rozkaz odtworzenia konspiracji na Zaolziu. W związku z tym przeniósł się do Cieszyna. W grudniu 1942 r. został aresztowany przez Niemców na dworcu kolejowym w Piotrowicach koło Karwiny podczas służbowej podróży z oficerem, który przyleciał do kraju z Anglii i został zrzucony na spadochronie. Najpierw trafił do aresztu śledczego w Mysłowicach, gdzie był torturowany, w celu wydobycia informacji. Nie zdradził. Trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nie spodziewał się, że stamtąd wyjdzie, o czym świadczy napisany przez niego do bliskich – w tym matki i narzeczonej Franciszki – list, w którym pisał, że „honor jest ważniejszy od życia” i choć „wolałbym żyć, bądźcie jednak pewni, że jeśli poprowadzą mnie na stracenie, będę umiał umrzeć ze spokojem i godnością Polaka, który wie, za co ginie”.

2 listopada 1943 r. został tam skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany natychmiast. W konspiracji używał pseudonimów „Jaś” i „Wiluś”.

Pośmiertnie, w lutym 1944 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.

Artur Marcisz