Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
„Czerwony” pasek – czy to jeszcze ma sens? [FELIETON] 

Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie,...

Lekarz nie udzielił pomocy 13-latkowi. Usłyszał wyrok w zawieszeniu, sąd ukarał także nauczycielkę chłopca 

Sąd Okręgowy w Rybniku utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, skazujący lekarza i nauczycielkę za narażenie 13-letniego chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Mateusz Mrówka wygrał 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Na starcie ponad 1100 zawodników [ZDJĘCIA] 

Mateusz Mrówka z Aktywna Pszczyna Runners z czasem 1:08:57 wygrał 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Na drugim miejscu zameldował się Mateusz Pawełczak, trzeci na mecie pojawił się Rybniczanin Marcin Ciepłak. Wśród pań najlepsza...

Przy Carbonarium rozegrano zawody pożarnicze oraz przygotowano atrakcje na Festiwal Górnej Odry [ZDJĘCIA] 

Festiwal Górnej Odry zawitał także do Jastrzębia-Zdroju, gdzie 22 czerwca przygotowano atrakcje w formie pikniku rodzinnego przy Carbonarium. 

Pacjent zmarł, doktor Małgorzata F. stanie przed sądem. Biegły stwierdził błąd w sztuce lekarskiej 

Popełniła błąd w sztuce lekarskiej. Doktor Małgorzata F. nawet nie wyszła do pacjenta, chociaż uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała właśnie do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt...

Jastrzębianie w strefie kibica nieśli doping Reprezentacji Polski na Euro 2024 [ZDJĘCIA] 

Podczas meczu z Austrią wielu jastrzębian odwiedziło strefę kibica, zorganizowaną przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju. 

Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej. Zmiany zapowiedział abp Adrian Galbas. Na czym będą one polegać? 

W archidiecezji katowickiej trwają prace dotyczące udzielenia kobietom posługi lektoratu i akolitatu w Kościele. Czy są te posługi i czy jest to zupełna nowość? Jakie konkretne będą to zadania? Jak będzie wyglądała formacja kandydatek...

Ostatnie pożegnanie śp. kpr. Marcina Mizi. Były delegacje i asysta honorowa Służby Więziennej [ZDJĘCIA] 

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego tragicznie kpr. Marcina Mizi. W pogrzebie liczny udział wzięły delegacje Służby Więziennej z całego województwa. 

Kontrowersje wokół lekcji religii. Co zmieni się w polskich szkołach? 

Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w szkołach będzie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. Zajęcia będą mogły odbywać się w grupach międzyklasowych. Biskup Wojciech Osial wyraził opinię, że...

Miała być szybka inwestycja, jest duża strata. Jastrzębianka oszukana na 83 tysiące złotych 

Nie wierz w szybkie zyski, zwłaszcza nieznajomym z internetu. Zanim powierzysz komukolwiek swoje pieniądze, dokładnie i szczegółówo sprawdź wszystkie informacje w niezależnym źródle. Pamiętaj, że oszuści nie mają skrupułów.

Joseph Doms

ur. 1780 r., zm. 18.08.1853

ur. w 1780 r. na Czechach. Po odbyciu we Wrocławiu nauki w zawodzie kupieckim, przybył do Raciborza i zaczął pracować w firmie kupieckiej rodziny Galli. Ożenił się z córką pryncypała - Joanną. W 1811 r. przejął firmę swojego teścia, mającą swoją siedzibę przy Rynku a w 1823 r. zakupił sąsiedni dom i znacznie go rozbudował. W 1832 r. w podwórzu swojej posesji rozpoczął produkcję tabaki - tytoniu do zażywania. Tak zrodziła się przy Rynku nowa gałąź raciborskiego przemysłu - przemysłu tytoniowego. Po trzydziestu latach fabryka, zatrudniająca 15 pracowników, wyprodukowała 150 ton tabaki wartości 40 tysięcy talarów. Drugie pokolenie raciborskich Domsów - synowie Henryk, Juliusz i Leon - w 1854 r. wybudowali przy ul. Chopina większą fabrykę tabaki. Jednak i ten zakład okazał się za mały i w 1871 r. wzniesiono przy dzisiejszej ul. Reymonta dużą fabrykę tabaki. Zwiększenie rozmiaru produkcji skłoniło właścicieli do przekształcenia firmy w spółkę prawa handlowego. W 1901 r., gdy głównym udziałowcem spółki był przedstawiciel trzeciego pokolenia Domsów - Franciszek, zaczęto produkować także tytonie do palenia, a w roku 1910 również papierosy. Franciszek Doms ożenił się z córką właściciela majątku ziemskiego w Pawłowie, Marią Klapper, i od tego czasu zamek w Pawłowie stał się siedzibą Domsów. Rozpoczęcie przez Józefa Domsa produkcji tabaki stworzyło podwaliny dla przemysłu tytoniowego w Raciborzu. Warto nadmienić, że po stu latach - w 1924 r., na prawie 16 tysięcy osób zatrudnionych w raciborskim przemyśle, aż 30% pracowało w przemyśle tytoniowym. Józef Doms nie ograniczył swoich zainteresowań do przemysłu tytoniowego. W 1833 r. stworzył w Raciborzu fabrykę araku, mocnego alkoholu, uzyskiwanego z trzciny cukrowej i ryżu, o rocznej produkcji wynoszącej 6 tysięcy litrów. W 1839 r. Józef Doms wybudował na Lukasynie, dzisiaj zwanej Dębiczem, pierwszy na Górnym Śląsku młyn parowy bardzo wydajnego systemu amerykańskiego. Do niedawna w zabudowaniach młyna mieściły się Zakłady Garbarskie. Obok młyna w 1850 r. Józef Doms wzniósł olejarnię. Przez pewien czas do Domsa należała kopalnia „Anna” w Pszowie oraz udziały w katowickiej hucie „Baildon”. Także dobra rycerskie w Pogrzebieniu i Gorzycach były własnością Domsa. Józef Doms zmarł w 1853 r. w Raciborzu.

Paweł Newerla