Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Eufemia (Ofka)

ur. 1299 r., zm. 17.01.1359

Ur. przed 1299 r. w Raciborzu. Księżna raciborska, dominikanka. Córka Przemysła, władcy raciborskiego z dynastii Piastów i Anny, księżnej czerskiej z Mazowsza. 9 IV 1313 r. przywdziała habit zakonny, wstępując do klasztoru dominikanek Św. Ducha w Raciborzu. Była dwukrotną przeoryszą tegoż zgromadzenia w 1341 r. oraz 1358 - 1359 r. Na średniowiecznych dokumentach występuje jako osoba wyjątkowo zaangażowana w pomnażaniu majątku swojego klasztoru. W 1313 r. pozyskała wieś Proszowiec, Markowice, Lyski, Pogrzebień i Lubomię, które darował Eufemii jej brat Leszek. W 1335 r. biskup wrocławski Nanker obdarzył zgromadzenie dziesięcinami z Bieńkowic, Strzybnika, Sudołu i Kornowaca. Za pośrednictwem księżnej, w 1337 r., dominikanki kupiły wieś Ligotę (Książęcą) od Izoldy, wdowy po Piotrze Strali. W 1339 r. niejaki Kunad (Konrad?) zwany Stoszem albo Stoszowicem, sprzedał Eufemii i jej zgromadzeniu wieś Ucieszków i połowę wsi Warmuntowice w księstwie kozielskim, a w roku następnym Henryk z Plumnowa z bratem Jeszkiem - miasteczko Baborów, z wsiami Sułkowem, Czerwięcicami i Dzielowem. Od swojego szwagra Mikołaja II władcy opawsko-raciborskiego księżna nabyła w 1343 r. prawa zwierzchnie i wielki kawał ziemi w Bieńkowicach, a osiem lat później resztę Bieńkowic, od trzech braci dziedziców: Bienka, Turca i Koberna. 2 VII 1345 r. papież Klemens VI zatwierdził wszystkie nabytki raciborskich dominikanek i wziął je pod swoją opiekę. Wybudowany i konsekrowany 29 IX 1334 r. kościół i klasztor p.w. Św. Ducha, stały się ogniskiem życia religijnego i kulturalnego w Raciborzu. Przeczuwając swój zgon 8 XII 1358 r. Eufemia kazała sporządzić obszerny testament, w którym znajdujemy wiadomości o kolejnych pozyskanych dobrach, przekazanych przez przeoryszę na rzecz zgromadzenia. Późniejsze utwory hagiograficzne akcentują pobożne życie Eufemii, pełne samozaparcia i chrześcijańskich cnot. Piszący w 1606 r. dominikanin Abraham Bzowski wzmiankuje, iż Eufemia „ciało swoje przez posty, bezsenność, surowe posłanie, biczowanie aż do kosztownej krwi, włosiennicę, a nawet noszenie żelaznych łańcuszków, nieustannie umartwiała (...) będąc panną nadzwyczaj urodziwą”. Dzieło Bzowskiego stało się potem podstawą do opracowań biograficznych na temat Ofki, ale tylko o charakterze hagiograficznym. Ofka zmarła 17 I 1359 r. w Raciborzu. Została pochowana w Kaplicy Św. Dominika przy klasztorze dominikanek w Raciborzu. Na początku XIX w. trumienkę z jej szczątkami uroczyście przeniesiono do kościoła NMP (fary), gdzie poświęcono jej jeden z bocznych ołtarzy. Podczas pożaru kościoła w 1945 r. spłonął on wraz ze wspomnianą trumienką. Eufemia czczona jest do dziś w Raciborzu jako świętobliwa. Kandydatka na ołtarze. Co roku, w rocznicę śmierci Eufemii, odprawiane są msze w intencji jej rychłej beatyfikacji.

Norbert Mika