Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Będzie bezpieczniej. Na os. Staszica zamontują próg zwalniający  

Mimo że tereny osiedli mieszkaniowych nie są miejscem do prowadzenia wyścigów samochodowych, bywa inaczej. Dlatego mieszkańcy domagają się montowania progów zwalniających. Jeden z nich pojawi się na osiedlu Staszica.

Beata Szydło przyjechała do Jastrzębia, aby wesprzeć kandydatów PiS do europarlamentu [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Przed Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się konferencja prasowa, podczas której kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego - Grzegorz Matusiak i Izabela Kloc, a także była premier Beata Szydło podkreślali wagę zachowania bezpieczeństwa...

Prognoza pogody na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend? 

Zbliżamy się do przełomu maja i czerwca, który przyniesie długi weekend przypadający w Boże Ciało. Jaka pogoda zapowiada się w tym okresie, czy będzie gorąco i pogodnie, a może chłodno i deszczowo?

X Bieg Kobiet na 5 z plusem - setki pięknych pań pobiegły ulicami Jastrzębia [ZDJĘCIA] 

To jeden z najpiękniejszych biegów w regionie, ale nie tylko dlatego, że biorą w nim udział wyłącznie panie. Bieg Kobiet na 5+ odbywa się cyklicznie w Jastrzębiu-Zdroju i przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestniczek. 

Piknik w Kurorcie 2024 - Jastrzębski Zdrój wrócił do czasów świetności uzdrowiska [ZDJĘCIA] 

Kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Piknik w Kurorcie przyniosła sukces frekwencyjny na terenie Parku Zdrojowego i w obiektach byłego uzdrowiska, mimo niepewnej pogody. 

Niesamowite widowiska - tancerze dali popis na Gali Dance Passion 2024 [ZDJĘCIA] 

W sobotę 25 maja rozpoczęła się jubileuszowa, bo już 10. edycjia Ogólnopolskiego Konkursu Tańca DANCE PASSION w Jastrzębiu-Zdroju. Na scenie pierwszego dnia zaprezentowały się dziesiątki zespołów. 

AKTUALIZACJA Wypadek na A1 w rejonie zjazdu na Bełk. Trzy osoby ranne, lądował śmigłowiec LPR 

Do poważnego zdarzenia doszło na 13. km autostradzie A1 w kierunku granicy. Ranne zostały trzy osoby. Trasa jest zablokowana.

Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Julius von Kirchmann

ur. 05.11.1802, zm. 20.10.1884

ur. 5 XI 1802 r. w Schafstädt k. Merseburga (Saksonia-Anhalt). Ojciec Eberhard był zawodowym oficerem. Po ukończeniu gimnazjum w Merseburgu studiował prawo w Lipsku i Halle. W 1829 r. został asesorem sądowym, w 1833 r. sędzią kryminalnym w Halle, w 1835 r. dyrektorem sądu krajowego w Querfurcie, a w 1839 r. w Torgau. W 1846 r. został powołany na naczelnego prokuratora sądu kryminalnego w Berlinie. Był członkiem pruskiego zgromadzenia narodowego w 1848 r. Karnie przeniesiony na wiceprezydenta wyższego sądu krajowego dla Górnego Śląska w Raciborzu. W latach 1862-1872 deputowany do Północnoniemieckiego, a później do Niemieckiego Reichstagu. Utrzymywał dobre stosunki z katolickim klerem. Był szykanowany służbowo za swoje demokratyczne przekonania. Za deklarowaną przychylność okazywaną ruchowi maltuziańskiemu (Tomasz Malthus - twórca teorii o konieczności ograniczenia rozrodczości) został w 1867 r. usunięty ze służby. Wtedy przeniósł się z Raciborza do Berlina, gdzie został przewodniczącym Stowarzyszenia Filozoficznego. Jako filozof reprezentował poglądy realizmu. W latach 1869-1883 wydał 90 tomów (320 zeszytów) „Philosophische Bibliothek oder Sammlung der Hauptwerke der Philosophie alter und neuer Zeit” („Biblioteka filozoficzna albo zbiór głównych dzieł filozofii starych i nowych czasów”). Był wydawcą i tłumaczem 19 dzieł filozoficznych i prawniczych Arystotelesa, Grotiusa, m.in. „Drei Bücher über das Recht des Krieges und des Friedens” („Trzy księgi o wojnie i pokoju”), Kanta (m.in. „Krytyka czystego rozumu”), Leibniza i Schleiermachera. Wykaz bibliograficzny obejmuje także 65 wydanych dzieł i tłumaczeń, uzupełnionych objaśnieniami: Arystotelesa, Cycera, Fichtego, Kanta, Kartezjusza, Leibniza, Platona, Spinozy, i in. Twórczość oryginalna dotyczy sfery prawa i filozofii. Wśród 35 dzieł warto wymienić przykładowo: „Das Preußische Civil-Prozeß-Gesetz vom 21. Juli 1846” („Pruskie prawo postępowania cywilnego z 21 VII 1846”) - Berlin 1847; „Die Grundrente in ihrer Beziehung zur sozialen Frage” („Renta gruntowa i jej relacja do problemów socjalnych”) - Neugarten 1850; „Die Philosophie des Wissens” („Filozofia wiedzy”) - Berlin 1963; „Über die Unsterblichkeit. Ein philosophischer Versuch” („O nieśmiertelności - Eksperyment filozoficzny”) - Berlin 1865; „Die parlamentarischen Formen in der evangelischen Kirche” („Formy parlamentaryzmu z kościele ewangelickim”) - Berlin 1878 czy „Über die Anwendbarkeit der mathematischen Methode auf die Philosophie” („O zastosowaniu metod matematycznych w filozofii”) Berlin 1883. Zmarł 20 X 1884 r. w Berlinie.

Paweł Newerla