Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Julius Roger

ur. 28.02.1819, zm. 07.01.1865

ur. 28 II 1819 r. w Niederstotzingen k. Ulm w Wirtembergii. W Augsburgu ukończył gimnazjum. Mając 20 lat wstąpił do nowicjatu benedyktynów, który musiał po krótkim czasie opuścić ze względów zdrowotnych po czym, w 1839 r., rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Monachium. Niedługo potem przeniósł się ze stolicy Bawarii na studia medyczne do Uniwersytetu w Tybindze, które zakończył uzyskaniem doktoratu. Po ich ukończeniu wybrał się do Wiednia, gdzie odbył specjalizację w okulistyce. Miał zamiar poświęcić się karierze naukowej. Rozpoczął jednak od posady lekarza w wirtemberskim Mergentheim. W 1847 r. przybył na Górny Śląsk opanowany przez epidemie tyfusu. Został królewskim radcą sanitarnym i zamieszkał w pałacu księcia raciborskiego Wiktora I w Rudach. Był jego przybocznym lekarzem na polecenie teścia swojego mocodawcy. Po zażegnaniu epidemii i Wiośnie Ludów, w 1852 r., wyjechał na dodatkowe studia do Londynu. W latach 1858-1861, na miejscu drewnianych pocysterskich zabudowań klasztornych, zbudował szpital, którego fundatorem była książęca para Wiktor i Amelia. Kosztem zebranych od dobroczyńców 21 tys. marek, przebudował i zreorganizował mały szpitalik w Pilchowicach. Pomagał sierocińcowi w Lyskach koło Rybnika. W Rybniku rozpoczął budowę wielkiego i nowoczesnego wówczas szpitala dla kobiet. Szpital otwarto 8 IV 1868 r. trzy lata po jego śmierci. Roger wpisał się do historii jako wyśmienity entomolog. Odkrył i opisał około 400 nieznanych dotąd gatunków chrząszczy. W 1856 r. wyniki swych badań zebrał i opublikował w jednej pracy naukowej. Rok później wydał pozycję pt. „Co nieco o mrówkach”, zaś dwa lata przed śmiercią „O użytkowaniu skrzydeł chrząszczy”. Współpracował z prof. Gustawem Kaatzem, założycielem Związku Entomologów i Muzeum Entomologicznego w Berlinie. Wydał również kilka broszurek z tej dziedziny, jak np. „Coleoptera” (Spis dotychczas w Górnym Śląsku odnalezionych chrząszczy). Od około 1860 r. zaczął zbierać rzadkie na Śląsku ptaki, a w wolnych chwilach, tłumaczył na język niemiecki Horacego. W annałach polskiej folklorystyki znalazł się za sprawą spisanych przez niego i wydanych w 1863 r. we Wrocławiu „Pieśni ludu polskiego w Górnym Śląsku z muzyką”. Zebrał 546 pieśni z powiatów: raciborskiego, rybnickiego, lublinieckiego, kozielskiego, gliwickiego, cieszyńskiego, bytomskiego, kluczborskiego, pszczyńskiego, strzeleckiego i oleskiego. Dla 294 pieśni zapisał melodie. W swoim dziele porównywał swoje pieśni z tekstami i melodiami z innych regionów Polski czy też z sąsiednich narodów słowiańskich. Zmarł nagle, 7 I 1865 r., podczas polowania w rachowickim lesie. Przyczyną śmierci był udar serca.

Grzegorz Wawoczny