Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim? 

Jadwiga Wiśniewska otwiera listę kandydatów w naszym województwie. Zobacz, kto jeszcze ubiega się o mandat europosła. 

Przy Carbonarium powstała strefa chill dla rowerzystów i nie tylko [ZDJĘCIA] 

W Święto Flagi, 2 maja w Jastrzębiu-Zdroju przy budynku Carbonarium powstała Strefa chill, czyli strefa relaksu, z której mogą korzystać m.in. rowerzyści. 

Prokuratura podejrzewa wnuka o zabójstwo babci 

Mężczyzna został aresztowany. Ze względu na stan zdrowia, trafił do więziennego oddziału szpitalnego.

"Robi się ciekawie!?". Związki JSW o roszadzie z dyrektorami kopalń 

Zmiany dotyczą m.in. dyrektorów kopalń Borynia-Zofiówka-Bzie oraz Pniówek.

Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Nowej Lewicy w województwie śląskim? 

Maciej Konieczny z Warszawy otwiera listę Nowej Lewicy w naszym województwie. Z 6. miejsca kandyduje rybniczanka, Grażyna Graś.

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Policja zapowiada kontrole prędkości w weekend majowy 

Zbliżający się przedłużony weekend majowy dla wielu Polaków będzie okazją do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Niezależnie od weekendowych planów, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.

Konfederacja przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego na Śląsku. Roman Fritz dwójką na liście 

29 kwietnia w Katowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji. 

Sąd Apelacyjny odrzucił roszczenia Anny Hetman 

Okazuje się, że informacje o wygranej w procesie w trybie wyborczym Anny Hetman przeciw Michałowi Urgołowi były przedwczesne. Sąd Apelacyjny w Katowicach odrzucił roszczenia prezydentki.

AKTUALIZACJA Jastrzębie-Zdrój: Mężczyzna ponad 19 godzin stał na dachu. W mieszkaniu znaleziono ciało kobiety 

Na dachu 10-piętrowego budynku, od niedzielnego wieczoru przez ponad 19 godzin stał mężczyzna. Na miejscu byli policyjni negocjatorzy. Z kolei w jednym z mieszkań znaleziono ciało 78-letniej kobiety, do śmierci której doszło najprawdopodobniej...

Julius Roger

ur. 28.02.1819, zm. 07.01.1865

ur. 28 II 1819 r. w Niederstotzingen k. Ulm w Wirtembergii. W Augsburgu ukończył gimnazjum. Mając 20 lat wstąpił do nowicjatu benedyktynów, który musiał po krótkim czasie opuścić ze względów zdrowotnych po czym, w 1839 r., rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Monachium. Niedługo potem przeniósł się ze stolicy Bawarii na studia medyczne do Uniwersytetu w Tybindze, które zakończył uzyskaniem doktoratu. Po ich ukończeniu wybrał się do Wiednia, gdzie odbył specjalizację w okulistyce. Miał zamiar poświęcić się karierze naukowej. Rozpoczął jednak od posady lekarza w wirtemberskim Mergentheim. W 1847 r. przybył na Górny Śląsk opanowany przez epidemie tyfusu. Został królewskim radcą sanitarnym i zamieszkał w pałacu księcia raciborskiego Wiktora I w Rudach. Był jego przybocznym lekarzem na polecenie teścia swojego mocodawcy. Po zażegnaniu epidemii i Wiośnie Ludów, w 1852 r., wyjechał na dodatkowe studia do Londynu. W latach 1858-1861, na miejscu drewnianych pocysterskich zabudowań klasztornych, zbudował szpital, którego fundatorem była książęca para Wiktor i Amelia. Kosztem zebranych od dobroczyńców 21 tys. marek, przebudował i zreorganizował mały szpitalik w Pilchowicach. Pomagał sierocińcowi w Lyskach koło Rybnika. W Rybniku rozpoczął budowę wielkiego i nowoczesnego wówczas szpitala dla kobiet. Szpital otwarto 8 IV 1868 r. trzy lata po jego śmierci. Roger wpisał się do historii jako wyśmienity entomolog. Odkrył i opisał około 400 nieznanych dotąd gatunków chrząszczy. W 1856 r. wyniki swych badań zebrał i opublikował w jednej pracy naukowej. Rok później wydał pozycję pt. „Co nieco o mrówkach”, zaś dwa lata przed śmiercią „O użytkowaniu skrzydeł chrząszczy”. Współpracował z prof. Gustawem Kaatzem, założycielem Związku Entomologów i Muzeum Entomologicznego w Berlinie. Wydał również kilka broszurek z tej dziedziny, jak np. „Coleoptera” (Spis dotychczas w Górnym Śląsku odnalezionych chrząszczy). Od około 1860 r. zaczął zbierać rzadkie na Śląsku ptaki, a w wolnych chwilach, tłumaczył na język niemiecki Horacego. W annałach polskiej folklorystyki znalazł się za sprawą spisanych przez niego i wydanych w 1863 r. we Wrocławiu „Pieśni ludu polskiego w Górnym Śląsku z muzyką”. Zebrał 546 pieśni z powiatów: raciborskiego, rybnickiego, lublinieckiego, kozielskiego, gliwickiego, cieszyńskiego, bytomskiego, kluczborskiego, pszczyńskiego, strzeleckiego i oleskiego. Dla 294 pieśni zapisał melodie. W swoim dziele porównywał swoje pieśni z tekstami i melodiami z innych regionów Polski czy też z sąsiednich narodów słowiańskich. Zmarł nagle, 7 I 1865 r., podczas polowania w rachowickim lesie. Przyczyną śmierci był udar serca.

Grzegorz Wawoczny